|
کدخبر: 315377

وام مشاغل / وام بدون سود / وام بانکی

وام ۴ میلیارد تومانی برای این افراد / پرداخت تسهیلات بدون سود در بانک ها

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اعلام کرد که در این دولت، در حوزه مشاغل خانگی، پشتیبانی مجوزها به صورت مدل کارفرمایی انجام می‌شود. به علاوه، به افراد کارآفرین که با ایجاد اشتغال برای ۴۰ نفر، در این حوزه فعالیت می‌کنند، مبلغ ۴ میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

اقتصاد وام ۴ میلیارد تومانی برای این افراد / پرداخت تسهیلات بدون سود در بانک ها

آزیتا همتیان، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور، درباره ساماندهی مشاغل خانگی اظهار نمود که در این حوزه بیشترین تقاضا از سوی زنان سرپرست خانوار از دهک‌های پایین جامعه است. افرادی که اغلب به آن‌ها متمرکز هستیم، از لایه‌های پایین جامعه هستند. در استان‌های کم‌برخوردار، آمارها نشان می‌دهد که زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست نیز حضور دارند.

وی ادامه داد:  مطابق آمارها در سال ۱۴۰۱ هدفگذاری ۱۰۰هزار شغل خانگی ایجادی داشتیم که به ۱۰۳هزار شغل رسیدیم.برای امسال هدفگذاری برای ایجاد ۱۵۰هزار شغل داشتیم ، تا کنون مطابق آمارها حدود ۱۴۰هزار شغل ایجادی برای این حوزه ثبت شده است. بیشتر از ۸۵۰ هزار شغل آمارداریم، حدود یک میلیون نفر صاحب مشاغل خانگی در کشور هستند.

همتیان افزود:۵۱۲ رسته مشاغل خانگی داریم. قبل از شروع کار دولت سیزدهم حدود ۳۰۰ رشته داشتیم. اما در این دولت تعدادی رشته افزوده و شناسایی شده است. در طی این ۲سال فعالیت دولت دو جلسه مهم ستاد ساماندهی مشاغل خانگی را برگزار کردیم.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور اظهار داشت: در دهه گذشته ۹همت تسهیلات به این حوزه پرداخت شد. اما در این دولت در حوزه مشاغل خانگی پشتیبان مجوزها مدل کارفرمایی است و به افراد کارآفرین ۴ میلیارد تومان به‌ازای اشتغال‌زایی برای ۴۰ نفر پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: تضمیمن وثایق یکی از مشکلات در حوزه بانکی است. قانون ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی مصوب سال ۸۲ است و مطابق ماده ۲، مشاغل خانگی مشاغلی هستند که توسط اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب طرح کسب‌وکار شکل می‌گیرند و منجر به ارائه خدمت یا کالای قابل‌عرضه به بازار می‌شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه تسهیلات ۳همت از بانک مرکزی دریافت و به استان‌ها بر اساس تعهد اشتغال تخصیص‌داده‌شده است که خوشبختانه ۹۵ درصد اعتبارات جذب شد افزود: امسال هم باتوجه‌به رشد مشاغل خانگی اعتبارات ۴همت دریافت شده و اکنون بانک‌ها در حال پرداخت هستند. حداکثر سقف پرداخت تسهیلات ۱۵۰میلیون تومان است که به صورت فردی پرداخت می شود.

وی گفت: در راستای تعهدی که وزارت کار دارد، باید به تعهد ۱۵۰هزار شغل ایجادی در حوزه کسب‌وکارهای خانگی با همکاری بانک‌ها و دستگاه در سال ۱۴۰۲برسد.

همتیان افزود: با صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوزها، گام اساسی و مهمی در تسهیلگری صدور مجوزها و مانع‌زدایی برداشته شد. در گذشته متقاضیان برای گرفتن امضای طلایی مجوز در برخی موارد ماه‌ها و حتی سال‌ها بین دستگاه‌های اجرایی در رفت‌وآمد بودند تا بتوانند مجوز دریافت کنند، اما اکنون چنین چیزی نداریم.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون افزود: برای امسال با ۴ هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی دریافت کردیم، قرار است ۱۵۰هزار شغل ایجادی داشته باشیم و تا پایان سال مشکل تأمین بازار و فروش را برای متقاضیان با برنامه‌ریزی که انجام شده، حل کنیم تا بتوانیم به رونق تولیدات مشاغل خانگی رسیدگی بیشتری داشته باشیم.

همتیان گفت: پیشرفت و ارتقایی که در بحث مشاغل خانگی رخ‌داده، به دلیل نوع حمایتی بوده که دولت از ما داشته است. بررسی سوابق گذشته نشان می‌دهد که چنین نگاهی وجود نداشته است و حذف نگاه فرودستانه نخستین گام مهمی بود که این دولت در حوزه مشاغل خانگی بود که یکی از ارکان مهم اشتغال‌زایی در کشور است.اگر بنا داریم اقتصاد را مردمی کنیم، مشاغل خانگی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها