|
کدخبر: 313711

بورس / بازار سرمایه / وضعیت بورس

امتناع بانک ها از پرداخت تسهیلات / شرکت ها چگونه در بورس پذیرش می شوند؟

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی فارس گفت: حمایت از ورود شرکت‌هایی با ظرفیت مالی و فنی و اقتصادی قابل توجه به بورس ضروری است.

اقتصاد امتناع بانک ها از پرداخت تسهیلات / شرکت ها چگونه در بورس پذیرش می شوند؟

در ابتدای این ماه، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که دولت با کسری بودجه و عدم تحقق درآمدهای نفتی در هفت ماهه ابتدایی سال مواجه است. این خبر باعث شد برخی افراد پیش‌بینی کنند که دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول می‌شود تا کسری بودجه را تامین کند. به همین دلیل، در ابتدای ماه، بازار ارز انتظارات افزایشی را پیدا کرد. اما در ادامه، با انتشار اخبار مربوط به جنگ، تأثیرات جنگ بر بازار ارز اهمیت بیشتری یافت و توجه بازار به اخبار جنگ متمرکز شد. بنابراین، تأثیر خبرهای جنگ بر بازار ارز بسیار مهم شد و نگاه بازار به اخبار جنگ تغییر کرد.

او با بیان اینکه تعداد شرکت‌های بورسی استان قابل توجه نیست افزود: شرایط پذیرش در بورس به این صورت است که شرکت‌ها باید دارای سرمایه اسمی ۱۲۰ میلیارد تومان، حداقل فروش ۴۰۰ میلیارد تومان و حداقل سود ۱۰۰ میلیارد تومان باشند، همچنین زیان انباشته نداشته و میانگین جریان نقد عملیاتی مثبت داشته و حسابرس آن‌ها مورد اعتماد سازمان بورس باشد.

طیبی اظهارداشت: بر اساس آمار در حال حاضر ۲۶ شرکت استان فارس در بورس حضور دارند که در سال‌های اخیر افزایش شفافیت و اعلام سود واقعی شرکت ها، حضور در بورس را تسهیل کرده است. 

او اضافه کرد: بعضی از شرکت‌های بورسی استان مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستند که باید به اصلاح ساختار مالی آن‌ها پرداخته شود.

در ادامه این جلسه سید رضا ساداتی معاون سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز گفت: در حال حاضر ۵۱۰۰ طرح سرمایه گذاری (ایجادی و توسعه ای) در استان فارس در حال اجرا است که عمدتا مربوط به بخش خصوصی است. 

او ادامه داد: منابع مورد نیاز این طرح‌ها از سرمایه‌های فعالان اقتصادی یا منابع بانکی تامین می‌شود. 

ساداتی عنوان داشت: طبق مصوبه بانک‌ها موظف هستند به طور متوسط ۸۰ درصد از منابع را به تولید و سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن اختصاص دهند که علی رغم این که استان فارس رتبه چهارم در سپرده گذاری بانکی را به خود اختصاص داده، متاسفانه در نسبت مصارف به منابع در جایگاه سی‌ام قرار گرفته است. 

او افزود: تنها استان البرز پس از استان فارس قرار دارد که به دلیل نزدیک بودن به پایتخت، عمده تسهیلات استان البرز از تهران دریافت می‌گردد که این مسئله حاکی از عدم اهتمام سیستم بانکی به پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری است. 

ساداتی بیان کرد: برخی بانک‌های خصوصی حتی حاضر به شرکت در جلسات شورای هماهنگی بانک‌ها نیستند و در تامین مالی سرمایه گذاری نیز مشارکت ندارند.

او اضافه کرد: در حال حاضر حداقل میزان سرمایه یک طرح حدود ۱۰ میلیارد تومان بوده و هر چند ریسک سرمایه گذاری بر عهده فعالان اقتصادی است، اما بانک‌ها از پرداخت حداقل تسهیلات نیز امتناع می ورزند که این موضوع باید در کمیسیون سرمایه گذاری اتاق مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.

در این جلسه آقای هاشم‌پور به معرفی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان فارس و خدمات و ضمانت‌نامه‌های آن پرداخت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها