|

بخوانید :

کدخبر: 219720

آماده باش برای اعلام قیمت جدید خودرو

درحالی بیش از ۱۰روز از لغو افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو از سوی رئیس‌جمهور می‌گذرد؛که براساس شنیده‌ها قرار است بازگشت قیمت‌ها امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار بررسی شود. منابع آگاه می‌گویند روز دوشنبه جلسه‌ای میان مدیران خودروساز و وزیر صمت برگزار شده و قیمت‌های جدید مورد موافقت قرار گرفته است.

اقتصاد آماده باش برای اعلام قیمت جدید خودرو

ظاهرا تغییری در قیمت‌ها داده نخواهد شد و میزان و نحوه افزایش قیمت‌ها، مطابق همان مصوبه‌ای است که توسط رئیس‌جمهور متوقف شده بود.

اما داستان افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو چه فراز و فرودی را طی کرد؟ 

دو خودروساز بزرگ کشور در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه سال ‌جاری، لیست قیمت‌های جدید خود را منتشر کردند. در حالی که همه‌چیز آماده بود تا خودروسازان، محصولات تولیدی خود را با قیمت‌های جدید عرضه کنند و حتی ایران‌خودرو از ۲۵طرح فروش فوق‌العاده خود همزمان با انتشار لیست قیمت‌های جدید محصولاتش رونمایی کرده بود، ناگهان شامگاه ۲۰ آبان‌ماه خبر رسید که ابراهیم رئیسی یک‌تنه مصوبه افزایش قیمت خودرو در مبدا را وتو کرده است. رئیسی در نامه خود اعلام کرده بود که خودروسازان مجوز افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار نگرفته‌اند؛ بنابراین اجازه ندارند قیمت محصولات تولیدی خود را افزایش دهند. البته این دلیل با توجه به انتشار نامه‌های دو خودروساز درباره افزایش قیمت خودرو در سایت کدال سازمان بورس و نوشته شدن نام ستاد تنظیم بازار به عنوان مرجع صادر‌کننده مجوز، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. بعد از دستور رئیس‌جمهور، سیاستگذار خودرویی به‌ناچار دستور صادرشده را به خودروسازان ابلاغ کرد. اما به فاصله ۴۸ساعت، رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تعیین قیمت‌های جدید خودرو به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است.

این صحبت‌های فاطمی‌امین در کنار اظهارات مجید عشقی، رئیس سازمان بورس از لغو دستور رئیس‌جمهور خبر می‌داد. آن‌طور که رئیس سازمان بورس گفت، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جلسه‌هایی با رئیس‌جمهور و وزیر صمت درباره قیمت خودرو برگزار کرده و طی این جلسه‌ها مقرر شده است که اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار نهایی شود. اما بیش از یک هفته از صحبت‌های عشقی می‌گذرد و همچنان خبری از اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار نیست.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان به «دنیای‌اقتصاد» گفت: انجمن خودروسازان از بررسی قیمت کارخانه‌ای خودرو در ستاد تنظیم بازار خبر ندارد. وی ادامه داد: دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توقف افزایش قیمت خودرو در مبدا علاوه بر اینکه خودروسازان را متضرر کرده، سبب زیان سهامداران دو خودروساز بزرگ کشور در بورس نیز شده است.

بر اساس اظهارات نعمت‌بخش، جلوگیری از افزایش قیمت خودرو از سوی رئیس‌جمهور باعث شده تا ایران‌خودرو در آبان‌ماه حدود هزار میلیارد تومان زیان در کارنامه خود ثبت کند.

دبیر انجمن خودروسازان پیش‌بینی می‌کند، در صورت بلاتکلیف ماندن قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار تا پایان ماه جاری این خودروساز حداقل یک زیان‌ هزار میلیارد تومانی دیگر نیز از این ناحیه متحمل شود.

نعمت‌بخش تعلل بیشتر در زمینه اصلاح قیمت خودرو در کارخانه را نه‌تنها به زیان دو شرکت بزرگ خودروساز کشور، بلکه به زیان مصرف‌کنندگان واقعی می‌داند. نعمت‌بخش تاکید می‌کند برنده این وضعیت تنها دلالان و واسطه‌های بازار خودرو هستند. وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی قرار است ستاد تنظیم بازار درباره اصلاح قیمت خودرو تصمیم‌گیری کند، می‌گوید در این باره هیچ مشورتی با انجمن نشده و مشخص نیست ستاد تنظیم بازار قرار است چه زمانی در این خصوص تشکیل جلسه بدهد.

 

منبع: دنیای اقتصاد
 • مجید ارسالی در

  بی انصافا من پول تککمیل وجه رو ندارم اگه بالا بره،،، و مجبورم حوالمو بفروشم در ح الی که یکساله منتظر تحویل ماشینم هستم. ل عنت بر شما این قیمت گذاری تمام زندگیمو ت حت الشعاع قرار داده. کی منقرض میشین راحت شیم ما از دست شما...برید به جهنم. دل به ريیسی خوش کردیم.... اقتدار فرمان ایشونم دیدیم.

 • زهرا ارسالی در

  لعنت به همتون

 • مهدی ارسالی در

  توی کشورما شعار می دهیم مرگ بر آمریکا بع د وقتی قیمت دلاربالا و پایین می شود اجنا س هم گران می شون ولی ارزان نه حالاهم که دلار بالا نرفته حقوق کارگر اول سال تا ال آن فرقی نکرده این دیگه جزو عجایب است که می خواهن قیمت خودرو را افزایش بدهند...

 • خیام ارسالی در

  درود
  سال سال این چند سال هر سال می گیم دریغ از پارسال...
  خداوکیلی دیگ ه بردیم از دست این قیمتها و این تصمیم گی ریهای یک جانبه و مزدورانه
  آرزومون شده خرید خودرو و یک سفر با خانواده
  واقعا چه باید گفت......

 • ارش ارسالی در

  چرا هیشکی نمیگه این همه کارگر چجوریو باچه پولی ماشین وخونه میتونه بخره! چطوری روشون میشه4تومن حقوق میدن به کارگران! مسئولین و نمایندگان کارگری کجامردن! واقعا متاسفم

 • احسان ارسالی در

  جون بچه هاتون دزدی نکنید مردم گرفتارن . نون واسه خوردن ندارن . فقر داره بی داد م یکنه . چرا با تمام کشور های دنیا قهرید . مشکل شما چه ربطی به مردم داره . مردم گر فتارن . ماشین بخوره تو سرتون نون واسه خو ردن گیر نمیاد

 • ناشناس ارسالی در

  نعمت

 • محمد جواد ارسالی در

  خدا لعنت کنه اونی که فرار کرد

 • ناشناس ارسالی در

  جیب خودشون پره به فکر بغیه نیستن

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...