|

بخوانید :

کدخبر: 219533 رویا رئیسی

کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با گسترش نیوز مطرح کرد:

ماجرای کلاهبرداری با توکن ایرانی / رمزارز بازان بخوانند

توکن دریک توسط یک کانال تلگرام با مدیریت م.ب.ب راه اندازی شده بود که این فرد بازداشت شده است.

اقتصاد ماجرای کلاهبرداری با توکن ایرانی / رمزارز بازان بخوانند

امروز پلیس امنیت اقتصادی در اطلاعیه‌ای از شناسایی و انهدام یک شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق فروش ارز دیجیتال خبر داد. در متن این اطلاعیه اشاره شده است که کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی ناجا با رصد و پایش اطلاعاتی فضای مجازی یک شبکه سازمان یافته که با فروش رمز ارز غیرقانونی "دریک" اقدام به اخلال در نظام اقتصادی و ارزی کشور کرده بودند را شناسایی و اعضای اصلی آن را دستگیر و این شبکه را متلاشی کردند.

پلیس

همچنین در بخش بعدی اطلاعیه اشاره شده است که کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی ناجا با انجام این مأموریت مهم که با هماهنگی دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی صورت گرفت، ضمن دستگیری اعضای اصلی شبکه، بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال وجوه دریافتی از مردم را در حساب‌های متهمان کشف و برای جلوگیری از خروج وجوه مذکور به خارج از کشور حساب‌های آنها را مسدود کردند. وجوه توقیف شده مربوط به تعداد یک هزار و ۷۱۵ نفر بوده که اقدام به خرید رمز ارز مذکور نموده بودند.

ماجرای رمز ارز و توکن دریک چیست؟

در توضیحات این توکن آمده است که دریک اولین سکه ضرب شده در زمان هخامنشیان و اولین سکه در ایران است، این سکه از جنس طلا بوده که روی آن نگاره یک کماندار هخامنشی نقش بسته است. همچنین فقط شاهان حق ضرب آن را داشته‌اند. این سکه‌ها به دستور داریوش اول ساخته شده است. با همین عنوان سال ها بعد از دوران هخامنشی توکن دریک منتشر شده است. توکن دریک توسط یک کانال تلگرام با مدیریت م.ب.ب راه اندازی شده بود که این فرد بازداشت شده است. ماجرا زمانی جالب می‌شود که اردیبهشت‌ماه امسال اعلام شد که توکن دریک به پشتوانه سهام " وبرق " منتشر شده است.

وبرق

البته وبرق این خبر را تائید نکرد و در نامه‌ای به بانک مرکزی پاسخ این شایعات را داد. در کدال نیز این خبر را تکذیب کردند. نماد وبرق نیز متوقف شده است و هیئت‌مدیره این شرکت، ‌نامه اعتراضی به مدیرعامل فرابورس خواستار توضیح توقف مکرر این نماد شده است.

بانک-مرکزی

توقف-نماد

بهنام صمدی کارشناس بازار سرمایه نیز پیرامون این توکن در گفتگو با گسترش نیوز گفت: توکن دریک بر مبنای سهم وبرق (کارکنان صنعت برق زنجان و قزوین) منتشر کرد. البته سهام وبرق در اطلاعیه کدال این موضوع را تکذیب کرد. فردی با نام م.ب.ب اقدام انتشار توکن کرد. پلیس امنیت اقتصادی بعد از بازداشت متهم تصویر خبر بازداشت را در کانال این فرد منتشر کرد.

صمدی

صمدی اظهار کرد: بعد از انتشار این اخبار سهام وبرق به شدت نوسان پیدا کرد. تا به امروز ارائه یک توکن بر مبنای دارایی بی سابقه بوده است. امیدوارم داستان ختم به خیر شود و نه سهامداران وبرق و نه خریداران توکن دریک متضرر نشوند. خوشبختانه بر اساس گزارش‌های منتشر شده، هنوز دارایی‌ها در حساب متهمان است. احتمالاً بعد از یک دوره امور اداری افراد به سرمایه خود برسند.

وی افزود: بحث سهام وبرق واقعاً حائز اهمیت است. اگر رشد این سهام به واسطه توکن دریک باشد، سهامدارانش متضرر خواهند شد. فرابورس هم نماد وبرق را تعلیق کرده است. باید مردم با دانش بیشتر سرمایه‌گذاری کنند تا به طمع کسب سود یک ‌شبه دارایی خود را از دست ندهند. توکنی که تنها در یک کانال تلگرامی ارائه می‌شده، قابل اعتماد نیست. مردم باید دقت کنند که در بازار سرمایه بحث توکن و رمز ارز مطرح نشده است.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...