|

بخوانید :

کدخبر: 210295

قیمت نوار بهداشتی ۶ برابر شد

طبق رصد بازار و ارزیابی های انجام شده از برخی فروشگاه ها و داروخانه های سطح شهر، قیمت نوار بهداشتی از مهر ماه سال ۱۳۹۶ تا مهر ماه ۱۴۰۰ بیش از ۶ برابر افزایش یافته است. این در حالی است که این کالا یکی از مهمترین و ضروری ترین اقلام مصرفی بانوان است.

اقتصاد قیمت نوار بهداشتی ۶ برابر شد

نوار بهداشتی اصلی ترین کالایی است که در دوران قاعدگی بانوان مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه بانوان هر ماه مجبور به استفاده از این محصول هستند، نوسان قیمت این کالا از اهمیت بسیاری برای سلامت بانوان برخوردار است. زیرا وقتی صحبت از تامین غذا، پوشاک و سرپناه می شود، کمتر کسی به این فکر می کند که زنان کم درآمد هر ماه چگونه می خواهند محصولات بهداشتی خود را تهیه کنند.

طبق بررسی های انجام شده از داروخانه ها و فروشگاه های سطح شهر، قیمت نوار بهداشتی از سال ۱۳۹۶تاکنون بیش از 6 برابر افزایش یافته است. اگر برای نمونه یک بسته از یک نوع نوار بهداشتی در سال ۱۳۹۶، ۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود، همان برند در سال جاری از ۱۵تا ۱۸ هزار تومان( براساس ویژگی) قیمت گذاری شده است. این قیمت گذاری فقط به برندهای نوار بهداشتی داخلی و ساخت ایران ختم نمی شود. برندهای خارجی نیز یا بسیار کمیاب شده است یا اگر در فروشگاه ها و داروخانه ها موجود باشد، قیمت آن بسیار سرسام آور است.

همانطور که هر انسانی نیاز به آب و غذا دارد، زنان نیز در دوران قاعدگی نیاز به محصولات بهداشتی از جمله نوار بهداشتی دارند و تامین این نیاز اولیه برای قشر کم درآمد بسیار سخت است. به نظر می رسد افزایش قیمت و گرانی های پی در پی این محصولات در بلند مدت منجر به بروز موجی از عفونت ها و بیماری های زنانه شود که مراجع ذی ربط باید راهکاری برای آن بیاندیشند.

حسن زالی، دبیر انجمن صنایع سلولزی - بهداشتی ایران در خصوص قیمت نوار بهداشتی گفت: قیمت نوار بهداشتی هم مانند کالاهای دیگر با بالا رفتن نرخ ارز گران شده است. مواد اولیه پوشک بچه و مواد اولیه محصولات بهداشتی بانوان از خارج وارد کشور می شود. ابتدای سال ۱۳۹۹ قیمت دلار ۱۳ هزار تومان بوده است و امروز چقدر است؟ قیمت ارز در افزایش قیمت ها تاثیرگذار است.

وی ضمن تاکید بر این که افزایش قیمت در کیفیت محصولات بهداشتی تاثیرگذار نیست، گفت: بخش اعظم مواد اولیه این محصولات که خمیر فلاپ است از خارج از کشور وارد می شود و بخشی دیگر هم در داخل تولید می شود. مواد اولیه ای که در داخل تولید می شود وابسته به قیمت های جهانی پتروشیمی است. شرکت های پتروشیمی در داخل کشور مرتب قیمت ها را بالا می برند.

زالی ضمن بیان این که افزایش قیمت ها از عهده ما خارج است ، گفت: در حال حاضر همه قیمت های محصولات پتروشیمی بالا رفته است. این شرکت های پتروشیمی در حال حاضر مواد خوراک به واحدهای داخلی نمی دهند و عرضه این محصولات از سوی پتروشیمی ها قطع شده است.

منبع: رکنا
 • علی ارسالی در

  با این وضعیت بدوران قجری بر میگردیم بانوان باید از پارچه های مندرس از رده خارج شده خودشان نوار بهداشتی درست کرده و استفاده کنند

 • عدالت ارسالی در

  نوارها را بکنن تو حلق کارخانه دار و مغاز ه دار تا خفه شن و دیگه افزارپیش ندن

 • ایرانی ارسالی در

  درامد چند برابر شد؟ هیچی

 • ناشناس ارسالی در

  زینب وار زندگی کنید.

 • ناشناس ارسالی در

  خدایا برس به داد مردم برسان منجی را

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی تورم 600 درصدی
  خاک برسر مسولا ن ایران

 • ناشناس ارسالی در

  کشورداردروبه خودکفایی می رودوزیرتماشاکن فقط بگوارزانی جمع کنید بساط حرف زدن راعم ل شدیدبرخوردمهم است

 • ناشناس ارسالی در

  الان که دلار نسبت به پارسال دو سه هزار تومنی گرون شده؛ پس چرا همه چیز دو برابر شده؟!!! دولت رئیسی هم نمیتونه گندی که روحانی زد رو جمع کنه!!!

 • ناشناس ارسالی در

  خدالعنتشون بکنه بیشعورهای از خدانترس با این کار مردم ضعیف و بدبخت مجبورن از کهنه های غیر بهداشتی استفاده کنند که بعدشم به عفونت شدید مبتلا بشن

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...