|
کدخبر: 193042

خیز سکه برای ورود به کانال ۱۲ میلیون!

قیمت‌ها در بازار سکه و ارز با آنکه هر روز رکورد جدیدی به ثبت می‌رسانند اما کارشناسان معتقدند این افزایش نرخ درپی رشد هیجانی نرخ ارز بوده و معلوم نیست با سیاست‌های دولت جدید قیمت‌ها چگونه رقم بخورد.

اقتصاد خیز سکه برای ورود به کانال ۱۲ میلیون!

ارز، طلا و سکه امروز و در آخرین روز معاملات بازار قبل از تعطیلی سراسری کرونا باز هم گران شدند. بازاری که به قول کارشناسان به دلیل تغییر دولت‌ها و نبود مدیریت درست در پی عدم استقرار کامل دولت جدید و تشکیل تیم اقتصادی آن، هیجانی افزایش می‌یابند. طوری که نرخ سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار آزاد به بیش از ۱۱ میلیون ۸۰۰ هزارتومان و دلار نیز به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. البته نرخ سکه و طلا چند روزی است برخلاف سال‌های گذشته که معمولا در ایام ماه محرم تقاضا برای خرید آن به حداقل می‌رسد و قیمت‌ها نیز کاهشی می‌شوند، اما هم اکنون نرخ این کالاها در بازار با رشد تقاضا و افزایش نرخ همراه شده است.

ارز گران نرخ طلا و سکه را صعودی کرد

آیت محمد ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با «خبرگزاری بازار» گفت: تاثیر روند روبه رشد نرخ ارز دربازار همراه با افزایش میزان تقاضا برای خرید این کالا و احتمال کاهش میزان عرضه آن، نرخ سکه را در بازار صعودی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: طی دو هفته اخیر نرخ سکه و ارز به دلایلی چون تغییر دولت ها، نوسان نرخ انس جهانی و افزایش میزان تقاضا در بازار روندی افزایشی به خود گرفته‌اند.

وی به افزایش نرخ سکه و طلا دربازار اشاره کرد و گفت: رشد نرخ این کالاها متاثر از رشد نرخ ارز در بازار است و از آنجایی که نرخ ارز پس از پایان دولت روحانی بر مدار رشد قرار گرفته است، بنابراین بهای سکه و طلا نیر به تبع رشد نرخ ارز سیر صعودی به خود گرفته‌اند.

همیشه در ایام محرم و صفر میزان تقاضا برای خرید طلا و سکه در بازار به دلیل عدم برگزاری جشن‌های عروسی و.. کاهش می‌یابد اما اکنون خیلی‌ها به دلایل مختلف متقاضی خرید سکه و بعضا طلا در بازار شده‌اند

کالایی که برای نخستین بار در ایام محرم گران شد

رئیس اتحادیه طلا وجواهر تهران تصریح کرد: همیشه در ایام محرم و صفر میزان تقاضا برای خرید طلا و سکه در بازار به دلیل عدم برگزاری جشن‌های عروسی و.. کاهش می‌یابد اما اکنون خیلی‌ها به دلایل مختلف متقاضی خرید سکه در بازار شده‌اند حال ازآنجایی که نرخ ارز نیز دربازار بالاست و تقاضا برای خرید سکه نیز وجود دارد این موضوع بر افزایش نرخ سکه در بازار تاثیر گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد خیلی‌ها متوجه رشد بالای تورم در ماههای آینده بدنبال ارائه گزارش‌های منتشرشده از شاخص‌های کلان اقتصادی ( کسری شدید بودجه، نقدینگی بالا و احتمال افزایش نرخ تورم) که مدتی است از سوی رسانه‌ها منعکس می‌شود، شده‌اند بنابر این سعی دارند برای حفظ ارزش داریی هایشان بعضا بخشی از پولهای خود را تبدیل به طلا و سکه کنند که این موضوع می‌تواند بر رشد میزان تقاضا برای خرید سکه تاثیرگذار شود.

محمدولی افزود: ازآنجایی که نرخ طلا و سکه رهرو نوسان نرخ ارز در بازار هستند در چنین شرایطی اگر بازار ارز به خوبی مدیریت نشود و قیمت‌ها در این بازارهمچنان مسیر صعودی را بپیمایند، نرخ سکه و طلا نیز بی‌تردید به تبع افزایش نرخ ارز در بازار افزایش می‌یابند.

احتمال افزایش نرخ اونس جهانی در ماههای آینده

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه طی این روزها را ناشی ازافزایش نرخ ارز و البته رشد تقاضاعنوان کرد و اظهارکرد: با آنکه نرخ اونس جهانی طی دو هفته اخیر درپی سیاست‌های حفظ ارزش دلار در امریکا کاهشی بود، اما نرخ سکه و طلا چون علاوه بر تبعیت از نرخ داخلی ارز از نرخ انس جهانی نیز ییروی می‌کنندٰ همچنان بر ریل رشد قرارگرفته است.

محمدولی در ادامه افزود: هرچند امریکا برای حفظ ارزش دلار اقدامات خاصی را پیش گرفته و این موضوع باعث شده است تا نرخ انس جهانی در نوسان البته با شیب رو به پایین قرارگیرد، اما با توجه به به بار آوردن بدهی سنگین این کشور در پی فروش اوراق قرضه در دوران ترامپ (به دلیل تامین کمک هزینه زندگی شهروندان و جبران بخشی از خسارات آنها درپی شیوع ویروس کرونا) و رسیدن موعد سررسید آن، به احتمال زیاد این کشور درپرداخت چنین بدهی با مشکل مالی مواجه شود و در این زمینه نتواند ارزش دلار را کنترل کند. در چنین شرایطی با کاهش ارز دلار، اونس جهانی افزایشی خواهد شد که این افزایش بر رشد نرخ طلا در بازار داخلی نیز تاثیر می‌گذارد.

افزایش نرخ سکه، دلار و یورو در بازار

بنا به این گزارش، نرخ دلار امروز در بازار آزاد با ۱۷۲ تومان افزایش به ۲۶،۴۹۱ تومان رسید. طی معاملات امروز، ۲۶،۴۹۴ تومان بیشترین نرخ و ۲۶،۳۴۹ تومان کمترین نرخ ثبت شده برای دلار است. این در حالی است که بانک مرکزی نرخ دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است. همچنین نرخ یورو نیز در بازار آزاد امروز با ۱۰ تومان افزایش به ۳۰،۴۰۸ تومان رسیده است.

با افزایش نرخ ارز در بازار نرخ سکه و طلا نیز امروز در بازار افزایشی شد. طوری که هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار آزاد با ۱۱،۸۰۰ تومان افزایش به ۱،۱۲۷،۱۰۰ رسید. همچنین هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۴،۰۰۰ تومان کاهش، ۴،۰۵۸،۰۰۰ معامله شد.

بازار سکه نیز امروز در بازار سیر صعودی در پیش گرفت آنگونه که نرخ سکه امامی در بازار آزاد با ۹۳،۰۰۰ تومان افزایش به ۱۱،۸۲۱،۰۰۰ رسید.

قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز در بازار آزاد با ۹۶،۰۰۰ تومان افزایش ۱۱،۰۹۸،۰۰۰ تومان شد. همچنین نرخ نیم سکه نیز با ۲۵،۰۰۰ تومان افزایش، ۵،۹۵۰،۰۰۰ معامله شد. ربع سکه بهار آزادی نیز امروز در بازار آزاد با ۵۵،۰۰۰ تومان کاهش، ۳،۷۵۰،۰۰۰ شد.

بنا به این گزارش، کارشناسان معتقدند؛ هرچند اکنون بازار نرخ ارز و سکه آشفته است و نرخ این کالاها بر مدار صعود قرارگرفته‌اند اما این افزایش نرخ معلوم نیست تداوم داشته باشد یا خیر، چرا که سیاست گذاریهای دولت جدید هنوز شکل عملی به خود نگرفنه و تغییری در پست‌های مدیریتی بانک مرکزی انجام نشده است.

منبع: بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...