|
کدخبر: 190803

صنعت کاغذ مچاله شد؟

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا گفت: آموزش و پرورش برای کتابی که حداکثر شش ماه کارایی دارد همچنین دور ریختنی است و نیاز به استفاده از کاغذ لوکس ندارد به دنبال کاغذ لوکس و تجمل‌گرایی است در حالی که همه دنیا از کاغذ باطله استفاده می‌کنند تا محیط زیست از بین نرود.

اقتصاد صنعت کاغذ مچاله شد؟

درباره وضعیت تولید و مشکلات صنف کاغذ و مقوا گفت: میزان تولید نسبت به سال قبل ۳۰ درصد  کاهش پیدا کرده است، زیرا دریافتی کمی داشته‌ایم و با توجه به بالا بودن قیمت‌ها دیگر رغبتی برای تولید نداریم همچنین قیمت کالا آنقدر نوسان دارد و افزایش پیدا کرده که برای تولید کننده دیگر تولید به صرفه نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا بیان کرد: با توجه به اینکه برای واردات از ارز نیمایی استفاده میشود و ارز نیمایی در بازار مقداری نوسان دارد هم اکنون مشکل وارد کردن کالا را داریم و باید گفت که واردات در حد صفر شده و بسیار ضعیف انجام می‌شود که علت این امر کاهش عرضه و تقاضا به دلیل تعطیلی مدارس است، ولی در مجموع کاغذ و جنس در انبارها زیاد است.

وی افزود: تولیدات داخلی افزایش داشته و چند کارخانه تولید کاغذ نیز با فناوری جدید مشغول به کار هستند که می‌توانند نیاز داخلی را تغذیه کنند تا دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم و امیدواریم که دولت آینده همکاری لازم را داشته باشد، زیرا دولت گذشته جز تورم و گرانی نتوانست کاری انجام دهد.

شریفان اظهار کرد: اخیراً در کاغذ تحریر و گلاسه افزایش قیمت به علت التهابات برجام و سخنان ضد و نقیض برخی مسئولین که ممکن است در بازار تاثیر داشته باشد اتفاق افتاده و قطعاً در آینده نزدیک با درایت مسئولین قیمت‌ها ثبات پیدا می‌کند.

وی تاکیدکرد: در برخی مواقع دولت و آموزش و پرورش کم لطفی می‌کنند در حالی که نیاز کشور با کاغذ داخلی و از طریق کارخانه چوب مازندران می‌تواند تامین شود با این وجود آموزش و پرورش برای کتابی که حداکثر شش ماه کارایی دارد همچنین دور ریختنی است و نیاز به استفاده از کاغذ لوکس ندارد به دنبال کاغذ لوکس و تجمل‌گرایی است در حالی که همه دنیا از کاغذ باطله استفاده می‌کنند تا محیط زیست از بین نرود.

شریفان گفت: در کشور ایران تولید کاغذ مقوا و گلاسه طی سه سال آینده با کیفیت بالا انجام می‌شود تا علاوه بر تامین ظرفیت کشور بتواند کشورهای اطراف را نیز تامین کنیم.

 

منبع: میزان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...