|
کدخبر: 183918 رویا رئیسی

در گفت‌وگوی گسترش نیوز با سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد:

فرافکنی مسئولان با اسم‌ رمز رمزارزها!

رمز ارزهای رسمی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند و رمز ارزهای غیرقانونی هم همین حدود مصرف دارند. اگر امروز قطع برق داریم، به این علت هست که به موقع در خصوص نیازهای کشور سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. وزارت نیرو در خصوص صنعت رمز ارز فرافکنی می‌کند.

اقتصاد فرافکنی مسئولان با اسم‌ رمز رمزارزها!

به تازگی طرحی در فضای مجازی و رسانه‌ها مطرح شد که بر اساس آن وکلای ملت بانک مرکزی را به عنوان مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمز ارزها معرفی کردند. همچنین در این طرح مطرح شده است که استفاده از رمز ارزها، غیر از رمز ارز ملی، به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور یا برای راه‌اندازی و اداره شبکه پرداخت داخلی ممنوع است. نکته مهم دیگر این بود که وزارتخانه‌ های مختلف باید با همکاری یکدیگر، درآمد ناخالص سالانه از این حوزه را در سال ۱۴۰۱ به ۵۰۰ میلیون دلار برسانند. تا به امروز طرح‌ های زیادی به نقل از مجلس منتشر شده است و چندین بار طرح رمز ارزها در دستور کار مجلس آمد اما ظاهراً هیچ‌ وقت نوبت به این طرح نمی‌رسد.

طرح موجود در فضای مجازی در مجلس مطرح نشده است

غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: طرحی که در فضای مجازی پیرامون رمز ارزها منتشر شده است، در حد گزارش هست و تا زمانی که در صحن علنی مجلس مطرح نشود، قابل بررسی نیست. تبدیل یک ایده به طرح روند خاصی دارد. در کمیسیون اقتصادی نیز این طرح مطرح نشده است. در محافل مختلف صحبت‌هایی شده است اما تا این لحظه طرحی در مجلس برای رمز ارزها مطرح نشده است.

مرحبا

باید از فرصت‌های رمز ارزها استفاده کرد

مرحبا اظهار کرد: رمز ارزها فرصت برای اقتصاد کشور هستند، به این شرط که قانون‌مند و با نظارت باشند. باید در اقتصاد کشور از رمز ارزها استفاده شود. به این دلیل که در اقتصاد بین‌المللی جایگاه دارند. در بحث دور زدن تحریم‌ ها و مسائل مشابه رمز ارزها تأثیرگذار هستند. برخلاف دیدگاه موجود نباید نگاه منفی به ارزهای دیجیتال داشته باشیم. قانون‌مندی موضوع مهمی در اینم حوزه هست. نباید روند به سمتی برود که سوله، انباری، گاوداری، مرغ داری و... به مرکز استخراج تبدیل شود. مبدأ و مقصد فعالیت در این حوزه باید به صورت کامل مشخص شود.

صنایع برای ورد به رمز ارزها تعطیل نمی‌شوند

وی افزود: زمانی که فعالیت نظام‌مند شود، هر کسی وارد این صنعت نخواهد شد. افراد متخصص فعال خواهند شد. به این صورت نخواهد بود که افراد صنایع خود را برای ورود به صنعت استخراج ترک کنند. زمانی که صنعت جدیدی متولد می‌شود، با چالش‌هایی مواجه خواهد شد. تعطیلی صنایع به واسطه ورود به صنعت رمز ارز بحث جدی نیست. هیچ‌وقت کارخانه تولید نورد و فولاد ما برای ورود به صنعت رمز ارز تعطیل نخواهد شد. هیچ فعال استخراجی و صنعتی همچنین تصمیمی نخواهد گرفت.

رمز ارزها مقصر خاموشی‌های اخیر نیستند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص اتهام وزارت نیرو به صنعت رمز ارز گفت: گزارش‌ها حکایت از این دارد که رمز ارزهای رسمی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند و رمزارزهای غیرقانونی هم همین حدود مصرف دارند. در ایران انرژی‌های نو و تجدید پذیر، میلیون‌ها کیلومتر کویر، آفتاب شدید دائمی، انرژی بادی داریم. با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و اندیشمندان جوان کشور می‌توانیم، از انرژی‌های موجود استفاده کنیم. اگر امروز قطع برق داریم، به این علت هست که به موقع در خصوص نیازهای کشور سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم. نیروگاه‌های جدید ساخته نشده است. از سمتی نیروگاه‌های قدیمی هم بازیابی نشده‌اند. نیروگاه‌های ما بهره‌وری خوب ندارند. این موارد منجر به خاموشی‌های اخیر شده است. وزارت نیرو در خصوص صنعت رمز ارز فرافکنی می‌کند.

وزارت نیرو به شعور مردم توهین نکند

مرحبا در پایان خاطرنشان کرد: مشکل آب هم در کنار مشکلات برقی کشور را تهدید می‌کند. این مشکلات به واسطه شاهکار وزارت نیرو ایجاد شده است. در روستاها و شهرها صدای مردم از بی‌آبی درآمده است. ۲۰ سال پیش تصفیه خانه ساخته‌اند و به امروز فکر نکرده‌اند. آن زمان که باید سرمایه‌گذاری می‌کردند، خواب بودند. حالا با فرافکنی رمز ارزها و ماینرها را متهم می‌کنند. اگر ادعای کشف ۷ هزار ماینر درست هست، شما کجای کار بودید که متوجه نشدید. درستی این ادعا یعنی نظارت وزارت نیرو ضعیف هست. به شعور مردم توهین نکنند.

 

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...