|
کدخبر: 173550

معرفی دو علت افزایش بد‌بینی‌ در بازار رمزارزها

گزارش کلاه‌برداری‌های انجام شده در بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد، نوسان شدید قیمتی تنها چالش سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال نیست.

اقتصاد معرفی دو علت افزایش بد‌بینی‌ در بازار رمزارزها

قیمت طلا در بازارهای جهانی روز گذشته با دنبال کردن روند افزایشی از حوالی ۱۸۵۱ دلار تا حوالی ۱۸۷۲ دلار افزایش یافت. فلز گران‌بها معاملات روز گذشته را با قیمت ۱۸۶۶ دلار به پایان رساند. تغییرات قیمتی ساعات ابتدایی معاملات روز سه‌شنبه نیز مثبت بود. طلا امروز نیز قیمت‌هایی بالای ۱۸۷۰ دلار را ثبت کرد و در زمان نوشتن این گزارش درحوالی ۱۸۶۸ دلار نوسان می‌کند.

افزایش قیمت طلای جهانی با افت شاخص دلار همراه شده است. شاخص دلار با ثبت تغییرات منفی در روز سه‌شنبه زیر ۹۰ قرار گرفت. شاخص دلار در حال تضعیف شدن است و نگرانی‌های تورمی در آمریکا افزایش یافته است، اما مقامات فدرال رزرو می‌گویند که به احتمال زیاد نرخ بهره تا سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا نخواهد کرد. مقامات فدرال رزرو به رشد ۶.۴ درصدی GDP و افت نرخ بیکاری به ۴ درصد (این رقم به نرخ طبیعی بیکاری نزدیک است) در سال ۲۰۲۱ امیدوار هستند. برخی تحلیل‌گران معتقدند اقدامات و هزینه‌های دولت آمریکا برای بازسازی اقتصادی و اختصاص بودجه‌های فراساختاری باعث شد قدرت دلار کاهش یابد و با تضعیف دلار دیر یا زود انتظار رشد قیمت طلا می‌رفت.

بانک مرکزی استرالیا تا سال ۲۰۲۴ نرخ بهره را تغییر نمی‌دهد

بانک مرکزی استرالیا نیز اعلام کرد که افزایش نرخ بهره پیش از سال ۲۰۲۴ محتمل نیست و تنها در صورتی نرخ بهره را افزایش خواهد داد که نرخ تورم در سطح ۲ تا ۳ درصدی پایدار شود. این بانک اعلام کرد که آمادگی افزایش فروش اوراق قرضه در صورت نیاز را دارد. (فروش اوراق قرضه راهی برای جلوگیری از تورم است)

بازسازی اقتصادی و گونه هندی ویروس کرونا

مطالعات کشور آمریکا روی ویروس کرونا حاکی از آن است که واکسن فایزر در مقابل گونه هندی ویروس کرونا مقاوم است. در صورت ادامه واکسیناسیون و تسریع بازسازی اقتصادی قاعدتا فشارهای تورمی کاهش می‌یابد. فشارهای تورمی نیز یکی از محرک‌های صعودی قیمت طلاست. در نتیجه پیشرفت واکسیناسیون احتمالا با قیمت طلا رابطه عکس دارد.

دلایل احتمالی افزایش قیمت طلا

به هر روی دلایل احتمالی افزایش قیمت طلای جهانی انتشار آمارهای پایین‌تر از حد انتظار در مورد اشتغال در آمریکا که نشانه مهمی از بازسازی اقتصادی است، تضعیف دلار و نگرانی‌های تورمی عنوان می‌شود، عده‌ای احتمال کاهش نرخ مالیات بر فروش طلا در آمریکا را نیز در رشد قیمت فلز گران‌بها موثر می‌دانند.

با وجود تورم پایین، چرا طلای جهانی گران می‌شود؟

اما مقامات بانک مرکزی آمریکا آمارها را چندان ناامیدکننده نمی‌دانند و می‌گویند آمریکا نسبت به قبل از پاندمی تنها ۸ میلیون کارگر کمتر دارد. احتمالا در ماه‌های آینده نوسانات تورمی شدید خواهد بود اما افزایش تورم ناشی از افزایش تقاضا است و با از بین رفتن مشکالاتی که کرونا برای عرضه به وجود آورد مرتفع می‌شود.

قیمت بیت کوین و اتریوم

کمترین قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ هزار و ۲۰۷ دلا و بیشترین قیمت آن ۴۵ هزار و ۸۱۲ دلار گزارش می‌شود. سرمایه بازار بیت کوین در زمان نوشتن این گزارش نزدیک به ۸۴۴ میلیارد دلار است.

بیشترین قیمت اتریوم در ۲۴ ساعت گذشته ۳ هزار و ۵۶۱ دلار و کمترین قیمت آن ۳ هزار و ۱۲۹ دلار گزارش می‌شود. سرمایه بازار اتریوم در زمان نوشتن این گزارش نزدیک به ۴۰۳ میلیارد دلار است.

کلاه‌برداری در بازار ارزهای دیجیتال

در حالی که با انتشار اخبار مربوط به فروش بیت کوین‌های تسلا قیمت این ارز دیجیتال افت شدیدی را ثبت کرد و بدبینی‌ها را در بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافت، اخبار دیگری منتشر شد که نشان داد نوسان قیمتی شدید ارزهای دیجیتال تنها چالش پیش روی سرمایه‌گذاری در بازار این دارایی‌ها نیست. وابسته نبودن ارزهای دیجیتال به نهادهای قانونی امکان کلاه‌برداری‌هایی را در این زمینه فراهم آورده است.

از اول ماه اکتبر مصادف با نهم مهر ماه سال گذشته تا ۳۱ مارس، معادل با ۱۱ فروردین ماه، بیش از ۸۰ میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری ساختگی روی ارزهای دیجیتال کلاه‌برداری انجام شده است. در بسیاری از این کلاه‌بردای‌های آنلاین فرد خود را به جای ایلان ماسک معرفی کرده بود. ارزش مجموع این کلاه‌برداری‌ها بیش از ۲ میلیون دلار گزارش می‌شود. طی این ۶ ماه بیش از ۷ هزار مورد کلاه‌برداری گزارش شد که نسبت به سال قبل ۱۲ برابر بود. متوسط مبلغ کلاه‌برداری از هر فرد حدود ۱۹۰۰ دلار بود.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...