|
کدخبر: 172497

قیمت طلا گران شد

قیمت طلای جهانی تا سطح ۱۸۳۵ دلار بالا رفت، افزایش قیمت طلا با برجسته شدن نگرانی‌های تورمی در آمریکا در ارتباط بود و شاخص دلار و بازدهی اوراق خزانه‌داری در جهت خلاف طلا جرکت کردند.

اقتصاد قیمت طلا گران شد

طلای جهانی معاملات روز جمعه را با روند صعودی شروع کرد. قیمت فلز گرانبها از حوالی ۱۸۲۲ دلار بالا رفت از مرز ۱۸۳۵ دلار عبور کرد. تغییرات شاخص دلار و بازدهی اوراق خزانه‌داری ده ساله آمریکا طبق معمول خلاف جهت طلا حرکت کردند، البته بازدهی اوراق همچنان بالای مرز حساس ۱.۶ درصدی قرار دارد.

گزارش ها نشان می دهد صعود قیمت طلا بیشتر تحت تاثیر نگرانی ها در سه کشور بوده است ژاپن، امریکا و انگلستان.

از جمله اخباری که واکنش احتمالی طلا به آن مثبت است، می‌توان به برداشت ژاپن از بودجه اضطراری برای انجام واکسیناسیون اشاره کرد. ژاپن ۵۱۲ میلیارد ین از بودجه ذخیره احتیاطی خود برای تامین هزینه‌های واکسیناسیون برداشت می‌کند.دست بردن به بودجه احتیاطی می تواند برای طلا نماد از تزریق ذخایر به اقتصاد باشد.

خبر دوم به درگیری با گونه هندی ویروس کرونا و نگرانی‌هایی ناشی از آن در انگلستان باز می گردد شیوع کرونا بر کسب و کارها و اقتصاد اثر گذار است و هرچه اقتصاد با رکود روبرو شود احتمال تقویت طلا به عنوان یک پناهگاه امن بالا می رود، با وجود نگرانی از شیوع کرونای هندی مقامات انگلیس معتقدند که بازگشایی اقتصادی با زمان‌بندی قبلی انجام خواهد شد.

آخرین خبر به نگرانی‌های تورمی در آمریکا باز می گردد سیاست های تزریق پول این نگرانی ها را برجسته کرده است. مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند نمی‌توان به طور قطعی پیش‌بینی کرد که تورم دائمی است. فدرال رزرو با وجود نگرانی‌های تورمی وضعیت سیاست‌های پولی در این کشور را مناسب ارزیابی می‌کند و امیدوار است از ماه ژوئن (خرداد و تیر) رشد اقتصادی از سطوح قبل از پاندمی بالاتر رود. به هر روی بانک مرکزی آمریکا تا زمانی که تورم برای مدتی بالای نرخ هدف (یعنی ۲ درصد باقی نماند) قصد تغییر نرخ هدف تورم را ندارد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...