|
کدخبر: 170162

بازار سیاه خرید و فروش کلیه / ۵۰۰ میلیون ناقابل!

برخی از فروشندگان کلیه اذعان دارند به دلیل مشکلات مالی حاضرند با ۵۰۰میلیون تومان کلیه خود را به فروش برسانند؛ البته هستند بسیاری از افراد که آنچنان غرق در مشکلات شده‌اند که حاضرند با هر قیمتی که خریدار بتواند پرداخت کند، کلیه خود را بفروشند.

اقتصاد بازار سیاه خرید و فروش کلیه / ۵۰۰ میلیون ناقابل!

هر ساله بیماران کلیوی زیادی در سرتاسر جهان جان خود را از دست می‌دهند؛ پیوند کلیه تنها راه زندگی بخشیدن به برخی از این بیماران است؛ در سایر کشورهای دنیا، اگر بیماری بخواهد با پیوند کلیه به زندگی بازگردد، چاره‌ای ندارد جز اینکه در صف اهدای کلیه منتظر بماند؛ اما در ایران موضوع کمی متفاوت بوده و چند سالی است که خرید و فروش کلیه در کشور رونق فراوانی گرفته و این تجارت دردناک روز به روز پررونق‌تر از قبل می‌شود.

چوب حراج بر اعضای بدن

قطعا چند سال قبل و با راه رفتن در خیابان، آگهی‌هایی تحت عنوان خرید و فروش کلیه را دیده‌اید. هرچند هنوز هم در برخی از خیابان‌ها آگهی‌های کاغذی وجود دارد، اما رفته رفته و با گسترش استفاده از فضای مجازی، این آگهی‌ها هم به‌روز شده و پا به فضای مجازی گذاشته‌اند. جالب است بدانید ایران تقریبا تنها کشوری است که خرید و فروش اعضای بدن در آن منع قانونی ندارد و در سایر کشورها نمی‌توان با نصب و منتشر کردن یک آگهی به راحتی چوب حراج بر اعضای بدن زد.

تجارتی که در کمتر از نیم قرن رونقی صد ساله گرفت!

شاید به درستی نتوان زمان آغاز خرید و فروش کلیه را مشخص کرد؛ اما اولین عمل پیوند کلیه در جهان سال۱۹۵۴، یعنی حدود ۶۷سال قبل انجام شد؛ اولین عمل پیوند کلیه در ایران هم در سال ۱۳۴۷و یا ۵۳سال پیش ثبت شد و از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰هزار عمل پیوند کلیه در ایران انجام شده است. همچنین گفته می‌شود که نقطه آغاز خرید و فروش کلیه در کشور ما، به سال‌های بعد از انقلاب برمی‌گردد؛ در نتیجه می‌توان گفت: عمر این تجارت در کشور به نیم قرن هم نمی‌رسد؛ اما این تجارت جوان، در کشور و خصوصا در سال‌های اخیر، چنان رونقی گرفته که دیگر هیچ چیز نمی‌تواند جلودار آن باشد و حتی سال‌های گذشته در مصاحبه برخی از مسئولان گفته شده که ما دیگر حریف برخی از موسسات برای جلوگیری از خرید و فروش کلیه نیستیم.

خرید و فروش کلیه در ایران از کجا شروع شد؟

اگر بخواهیم به طور دقیق به این پرسش که خرید و فروش کلیه در کشور از کجا آغاز شد، پاسخ دهیم، باید به اواخر دهه۶۰ بازگردیم؛ ایران تا پیش از انقلاب در شبکه تبادل اعضا حضور داشت؛ اما پس از انقلاب این امکان از کشور سلب شد و در نتیجه اعضای بدن باید در خود کشور تامین می‌شد.

در اواخر دهه۶۰، تقاضا برای کلیه بسیار بالاتر از عرضه آن بود و به همین دلیل نیز دولت برای تشویق افراد به اهدای کلیه، مبلغی به عنوان حق ایثار به افراد اهدا می‌کرد. مبلغ حق ایثار در آن زمان چیزی حدود یک میلیون تومان بود؛ اما به مرور زمان، این رقم نمی‌توانست مشوقی برای ترغیب افراد به اهدای کلیه باشد و به همین دلیل اهداکننده و دریافت‌کننده کلیه، بین خود نیز مبلغی رد و بدل می‌کردند و این آغازی بر شکل‌گیری بازار خرید و فروش کلیه به شکل کنونی بود.

راه‌های خرید و فروش کلیه در ایران چیست؟

همانطور که گفته شد خرید و فروش کلیه در ایران منع قانونی ندارد؛ به همین دلیل افراد از طرق مختلف اقدام به این کار می‌کنند؛ یکی از راه‌های خرید و فروش کلیه نصب آگهی در فضای مجازی و یا خیابان‌ها است؛ در این صورت خریدار و فروشنده به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط گرفته و خرید و فروش کلیه انجام می‌شود.

فروش کلیه

همچنین برخی از موسسه‌های غیرقانونی نیز برای خرید و فروش کلیه در کشور فعالیت دارند؛ یکی از دلالان که در حوزه خرید و فروش اعضای بدن فعالیت دارد به اقتصاد آنلاین گفت: برای فروش کلیه شما دو راه بیشتر ندارید؛ یا از طریق انجمن اقدام می‌کنید و مبلغ پایینی دریافت خواهید کرد و یا ما با قیمت بالا کلیه‌ را از شما خواهیم خرید؛ هر چند این موسسات کلیه را با قیمتی بالاتر از انجمن خریداری می‌کنند، اما ریسک اعتماد به آن‌ها بسیار بالاست.

مراجعه به انجمن خیریه کلیه ایران روش دیگری است که افراد می‌توانند برای اهدای کلیه از آن استفاده کنند؛ این انجمن در ازای اهدای کلیه، مبلغی را هم به فرد اهداکننده پرداخت می‌کند و حتی در این بین ممکن است دریافت‌کننده مبلغی به جز مبلغ انجمن به اهداکننده اعطا کند؛ در میان روش‌های خرید و فروش کلیه در ایران، این روش ریسک بسیار پایین‌تری را برای اهداکننده و دریافت‌کننده به همراه خواهد داشت.

یک کلیه در ایران چند؟

قیمت یک کلیه بین ۱۸ تا ۵۰۰میلیون تومان متغیر است و بسته به اینکه فرد چه طور کلیه خود را بفروشد، مبالغ متفاوتی به او پرداخت خواهد شد؛ هنگامی که کلیه به صورت توافقی بین دو فرد خرید و فروش شود، مبلغ پرداخت‌شده، همانی است که بین دو طرف توافق می‌شود و به صورت معمول این رقم از ۱۰۰میلیون تومان شروع شده و می‌تواند تا ۴۰۰میلیون تومان و حتی بیشتر هم برسد و همه چیز کاملا بستگی به خود فروشنده و خریدار دارد.

برای مثال در یکی از آگهی‌های فضای مجازی یک فروشنده نوشته بود به علت مشکلات مالی حاضر است کلیه خود را با ۱۰۰میلیون تومان به فروش برساند و اگر خریدار نتواند این مبلغ را بدهد، کمتر هم می‌فروشد؛ در مقابل فرد دیگری نیز نوشته بود: کلیه خود را با قیمت ۵۰۰میلیون تومان می‌فروشم؛ بنابراین قیمت کلیه وقتی خریدار و فروشنده مستقیم با هم ارتباط گرفته‌اند، کاملا بستگی به توافقی دارد که میان آنها صورت گرفته است.

در موسسات غیر قانونی هم ارقام متفاوتی عنوان می‌شود و این رقم از ۱۵۰میلیون تومان شروع شده و باتوجه به گروه خونی بالا می‌رود. همچنین در موسسات قانونی خیریه کلیه هم این رقم بین ۱۸ تا ۳۵میلیون تومان متغیر خواهد بود.

فروش کلیه ایرانی در خارج از کشور

در میان آگهی‌های خرید و فروش کلیه، چند آگهی کمی عجیب‌ و متفاوت‌تر به نظر می‌رسد؛ متفاوت بودن این آگهی‌ها از آن جهت است که آگهی‌کننده در آن گفته بود حتی حاضر است برای فروش کلیه به خارج از کشور بیاید؛ اما همانطور که گفتیم، در خارج از کشور امکان خرید و فروش کلیه نیست؛ پس دلیل این آگهی‌ها چیست؟

در پاسخ باید گفت: در خارج از کشور امکان خرید و فروش کلیه وجود ندارد و کسی نمی‌تواند نه کلیه و نه هیچ یک از اعضای بدن خود را به فروش برساند؛ اما آشنایان بیمار می‌توانند به او کلیه اهدا کنند؛ از این رو این افراد به جای آشنای فرد به بیمارستان رفته و ادعا می‌کنند که قصد اهدای کلیه دارند؛ اگر فرد خوش‌شانس باشد و بیمارستان متوجه نشود که ادعای فرد صحت نداشته، فروشنده کلیه می‌تواند کلیه خود را اهدا کند و از دریافت‌کننده هزینه بگیرد.

اما همیشه اینگونه خاتمه نمی‌یابد و در صورتی که بیمارستان متوجه عدم صحت ادعای فرد شود، دیگر امکان اهدای کلیه وجود ندارد و فروشنده چاره‌ای جز بازگشت به کشور نخواهد داشت؛ به بیان دیگر، فروش کلیه در خارج از کشور، یک ریسک است و گاه برخی از فروشندگان و خریداران به نقطه‌ای می‌رسند که چاره‌ای جز پذیرش این ریسک ندارند.

چرا کلیه خرید و فروش می‌شود؟

در خصوص خریداران که تکلیف مشخص است و افراد به علت نیاز به پیوند کلیه اقدام به خرید می‌کنند؛ اما درباره فروشندگان علل بسیار زیادی برای فروش کلیه عنوان می‌شود که منشأ تمام این دلایل، به نیازهای مالی بازمی‌گردد و گاه حتی دیده می‌شود که افراد بسیار جوانی که سنشان کمتر از ۲۵ است اقدام به درج آگهی برای فروش کلیه می‌کنند و همه آنها نیز نیاز مالی و بدهی را دلیل فروش کلیه عنوان می‌کنند.

موافقان و مخالفان خرید و فروش کلیه در ایران

باتوجه به دو روی سکه خرید و فروش کلیه، این عمل موافقان و مخالفانی در ایران دارد؛ از نظر موافقان خرید و فروش کلیه شاید نشان از مشکلات اقتصادی برای افراد زیادی در داخل کشور باشد؛ اما هم به بیماران کلیوی زندگی دوباره می‌بخشد و هم مانع از به خلاف کشیده شدن نیازمندان خواهد شد؛ در واقع افرادی که قصد دارند کلیه خود را بفروشند، اگر امکان این کار را نداشته باشند، شاید به خلاف کشیده شوند و یا شاید به علت بدهی و... راهی زندان شوند.

از سویی دیگر مخالفان فروش کلیه را مغایر با اخلاق و شان انسان می‌دانند و معتقدند دولت باید جلوی این امر را بگیرد؛ باتوجه به پیچیده بودن بحث، اظهار نظر در خصوص آن سخت می‌شود؛ موافقان بر نظر خود مصرند و مخالفان هم بر مذموم بودن این عمل اصرار می‌ورزند.

خرید و فروش کلیه؛ خوب یا بد؟

سکه خرید و فروش کلیه دو رو دارد؛ از سویی عده زیادی از بیماران کلیوی مدت طولانی در صف اهدا نمی‌مانند و به سرعت به زندگی باز خواهند گشت؛ اما از سویی دیگر شاهد افرادی هستیم که با وجود سن کم، به جایی رسیده‌اند که فروش اعضای بدن تنها راه نجات برای آن‌هاست؛ تعداد این افراد هم کم نیست و این موضوع کمی نگران‌کننده به نظر می‌رسد؛ بنابراین باتوجه به دو روی متفاوت این سکه، خوب یا بد بودن این عمل در نظر هر فرد متفاوت خواهد بود.

منبع: اقتصاد آنلاین
 • ماهر ارسالی در

  کلیه می خوام بفروشم قیمت توافقی شماره تم اس 099304150

 • مصطعی پورکریم ارسالی در

  نظری ندارم

 • رضا عرب ارسالی در

  من هم کلیه وقسمتی از کبد خودم را میفروشم گروه خونی Oمثبت قیمت توافقی فقط تماس۰۹۹ ۴۰۵۷

 • رضا عرب ارسالی در

  کلیه وبخشی از کبد خودم را میفروشم او مثب ت گروه خونی هستم ۰۹۷۴۲۰۵۷

 • محمدی ارسالی در

  منم کلیه ام رو میفروشم ولی با قیمت بالا اینم شماره مه 09306613

 • امیر ارسالی در

  سلام. يک کلیه خود رابرای فروش میزارم.

  • میثم ازبروجرد ارسالی در

   کلیه گروه خونیo+میروشم بالاترین قیمت مید م

  • میثم ازبروجرد ارسالی در

   ۰۹۳۷۶۴۹****گروه خونیo+بابالاترین قیمت می فروشم

 • ناشناس ارسالی در

  سلام. يک کلیه خود را به فروش میزارم. گرو ه خونیم o+ است

 • ناشناس ارسالی در

  نیاز به پولش دارم يک کلیه خودم رو میفروش م. o+هستم

 • امیر ارسالی در

  کلیه خودم رو میفروشمo+هستم

 • امیر ارسالی در

  کلیه برای فروش o+

 • حسین ارسالی در

  من هم یک کلیه خودرامیفروشمA+ قیمت ۴۰۰تا۵۰۰ملیون

 • ناشناس ارسالی در

  من فروشنده کلیه هستم ۴۰۰تا۵۰۰ملیون

 • احمد ارسالی در

  یکی از کلیه هامو واسه فروش می زارم ab +

 • حسینخسروی ارسالی در

  با سلام
  کلیه ام را میفروشم با قیمت مناسب
  شماره تماس؛: 09307345

 • حسینخسروی ارسالی در

  با سلام
  کلیه ام را به قیمت مناسب م یفروشم به خدا به پولش احتیاج دارم گروه خ ونی هم A مثبت
  شماره تماس: 0982353 5

 • نوید ارسالی در

  کلیه ام رومیفروشم بانصف کبدم A+

 • ناشناس ارسالی در

  کلیه فروشی با گروه خونیAمثبت قیمت توافقی 09332487

 • سلام۲۱سالمه کلیه خودرا میفروشم دخترهستم ارسالی در

  به دلیل مشکل مالی

  • ناشناس ارسالی در

   راه دیگه ای هم نیست

  • محمد ارسالی در

   سلام 22سالمه نیاز ب پول دارم گروه خونیم +B هست قیمت 400 تا 500 ملیون قیمت توافق میکنیم اینم شماره 0905953****

 • امیر طاهری ارسالی در

  فروش کلیه a+قیمت ۲۸۰م
  0932161598

 • عباس ارسالی در

  کلیه ام را میفروشم گروه خونی+A بدلیل مشک لات مالی قیمت۳۵۰تومن

 • عباس ارسالی در

  کلیه با گروه خونیA+ قیمت۴۰۰تومن
  شم اره ام 09392196

 • کلیه خودم رو میفروشممم ارسالی در

  دوتا داداشیمم

 • سحر ارسالی در

  فروش کلیه A+ورزشکار سالم سالممم مجرد 500 میلیون تومان
  تهران و کرج
  09 35712

 • ایمان ارسالی در

  سلام ایمان هستم ۳۱ ساله از مشهد به علت م شکلات مالی کلیه خودم را با گروه خونی o+ به فروش میرسانم تماس 0933674xxx لطفا خری داران واقعی تماس بگیرند ممنونم من فروشند ه واقعی هستم آزمایش HLA راهم انجام دادم من واقعا بدهکارم ممنون میشم خریداران تما س بگیرند قیمت توافقی....

  • علی ارسالی در

   سلام
   یه کلیه +o خریدارم هر کس فرو شنده می باشد با شماره زیر تماس بگیر قیمت توافقی
   093XXX56

 • Seyed ارسالی در

  کلیه فروشی ۲۲ ساله o مثبت بسیار سالم ۴۵۰ تومن
  0918xxx79

 • ناشناس ارسالی در

  خانم ۳۰ ساله با دپتا بچه زیر ۴ سال کلیه خودم با گروه خونی o+ قصد فروش دارم رضایت نامه هم ندارم هیچگونه مریضی ندارم قیمت ۵۰۰ میلیون

 • پوریا ارسالی در

  سلام جوونی 28 ساله اهل تبریز هستم با گرو ه خونی o+ کلیه خودمو میفروشم.

 • حامد ارسالی در

  O+
  فروش کلیه
  هرجایی باشه
  ۳۱ساله

 • مصطفی ارسالی در

  کالیه‌دارم.میفروشم‌شهرکردم.هستم.o+ قیمت۱ ۵۰.۳۳سال.دارم.نیازمالی دارم خدایا توکل ب رخودت‌‌ خداجون خودت بهتر میدونی.فوری.فور ی.تماس.بگیرید.

 • زهرا ارسالی در

  آقا و خانوم ۲۹ ساله فروش فوری قسمتی از کبد واقعا بخاطر بچمون نیازمندیم توافقی فوری فوری قسمتی از کبد گروه خونی o+و A

 • محسن ارسالی در

  بخاطر خدا بخونین متنم ....هر انسانی مشکل ات خودش داره هیچ انسانی هم نیست بدون مشک ل باشه پس بشنو اینو .....من متاحل هستم 2 تا پسر دارم1دختر هم دارم سنم هم 32سال هس ت من وضع مالیم خیلی خوب بود بازاری بودم هر چی داشتم خرج خونه پدرم کردم جوری شد ک ه ورشکست شدم از بازار کندم زدم بیرون حال ا بین2تا3ستل دارم کارگری کار میکنم اما م تاسفانه بجای نمی‌رسم حالا 8ماه که خونه ن دارم صاحب خونه بیرونم کرد چون ذهن خونه ر و برد بالا من نداشتم بدم بهش وسایلم دوسه جای مختلف گذاشتم زن بچم هم خونه پدرش هس تن میرم پیششون ولی زیاد نمی مونم چون هر چی باشه من نسبت به دخترشان یه واژه غریبه هستم ببین خلاصش کنم براتون نمیتونم بیشت ر از یک دور روز بمونم فکر میکنم بدشون‌می اد حالا ببینیم خدا سرشاهد اگه بخاطر اینک ه بتونم یه خونه بگیرم برا زن بچم حاضرم چ شم هم بفروشم تا برسه کلیه حالا من ضاحر ب اطنم همینه یه جون 32ساله سالم از همه لحا ظ حتی سیگار هم نمی‌کشم پس بخاطر خدا دوم بخاطر اون بچه ای که گناه نکرده به دنیا ا ومده زجر بکشه اگه کسی اعضا بدن خواست منو در اولویت قرار بگیرین چون اگه اینجوری پ یش بره زن بچم هم از دست میدم...بدرود تا دیدار......

 • محمد ارسالی در

  خریدار کلیه آقا با گروه‌خونی a+ و o+ از ۲۳ سال تا۳۴ سال در محدوده استان آذربایجا نغربی میباشم

 • ناشناس ارسالی در

  یعنی این مملکت بی صاحب شده وایییی موهام سیخ سیخ شده مرگ بر شماها که شرف ندارین

 • شیرعلی ارسالی در

  بنده خریدار کلیه برگروه خونی او مثبت هست م َشماره تماس ۰۹۱۵xxx۷۰ فروشنده کلیه تما س بگیره

  • yahya ارسالی در

   من بنا بردلایل شخصی قسدفروش‌ کلیه دارم O + ۰۹۰۳۸۳۹****

  • احمد ارسالی در

   کلیه مروشی دارم

 • ناشناس ارسالی در

  سلام می‌خوام یکی از چشمام رو بفروشم لطفا ً خریدار واقعی زنگ بزنه 0923394****

 • Sdaa ارسالی در

  فروش کلیهo مثبت قیمت توافقی ۳۲ سال سالم

 • ناشناس ارسالی در

  سلام جوان 22 ساله هستم گروه خونیم +B هست و اینکه پول لازمم قیمت گذاشتم 400تومان اینم شماره کسی خاست تماس بگیره
  090 5953****

 • موسی ارسالی در

  سلام کلیه ومغزاستخوان فروش گروه خونیB+سن 33 با من تماس بگیرید 0936912****

 • بابك ارسالی در

  سلام به نظر من همه ادم ها يك روزي ميميرن د
  من تمامي اعضاي بدنم را ميفروشم

 • زهرا ارسالی در

  خانوم و آقای ۲۹ ساله پیوند قسمتی از کبد به خدا نیاز دارم بخاطر پسرم گروه خونی o+ .aفوری فوری به خدا نیاز دارم فوری 091165 8****

 • مریم هاشمی ارسالی در

  خانم 38ساله هیچ بیماری ندارم .اعتیاد ب ه یچ دود و دمی هم ندارم.فروش کلیهAB ب قیمت ۴۰۰میلیون تومان لطفا تماس بگیرید...استان کرمان0913610****

 • ناشناس ارسالی در

  سلام
  فاطیما مهدوی از استان البرز 19 سالمه
  ب دلیل مشکلاتی میخوام کلی ه مو بفروشم هر کی خواست
  اینم شمارم ع 0905445****

 • مهدیه رحیمی ارسالی در

  خانم 42ساله صاحب دوفرزندم محصل مستاجرم گ روه خونیO+یک تکه ازکبدم ومغذاستخوانم روب رای فروش میگذارم مجبورم سالم هستم

 • داوداحمدی ارسالی در

  فروش کلیه میفروش گروه خونیB+شماره تلفن ۰۹۱۹۴۱۱**** ۴۵۰ تومن

 • حسین ارسالی در

  منی که واسه بیست میلیون پنج ماهه بیکارم به هر دری زدم بیست میلیون وام بتونم بگیر م چون یک پراید 82دارم اونم امانی دادن به م باشه کار کنم فرمونبرید تصادف کردم دیگه چاره ای برام نمونده بجزع فروش کلیه کیله که هیچ کبد حتی قرنیه چشم هم میفروشم اگر برای رانندگی گیر ندن چون کاری بجزع رانن دگی نمی‌دونم بعد چهل دوسال عمر حمالی واس ه بیست تومن موندم کشوری که اینهمه ثروت د اره واسه چهارصد دلار پنج ماه دویدن نشد ر دیف بشه باید کلیه بفروشم مسولانش اگر غیر ت داشته باشن باید خودکشی کنن ولی بجای خو د کشی اختلاس میکنن خاک عالم بر سرتون هیف خاک

 • Ali ارسالی در

  علی هستم ۳۳ ساله از هرمزگان نیاز مالی دا رم دارای ۵ فرزند هستم کلیه ام رو میفروشم خیلی نیاز دارم گروه خونی AB+ شماره تماس 0917281****

 • زهرا ارسالی در

  کلیه گروه خونی آ مثبت خانوم ۴۰ ساله از ک رج قیمت توافقی میفروشم

 • مهرام ارسالی در

  کلیه فروشی aمثبت ۴۱ساله

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها