|
کدخبر: 169226

پیش بینی مهم از وضعیت قیمت دلار در بازار امروز

اسکناس امریکایی روز چهارشنبه ۱۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۶۹۰ تومان رسید.

اقتصاد پیش بینی مهم از وضعیت قیمت دلار در بازار امروز

به گفته فعالان، بازارساز دو هدف مهم را دنبال می‌کند: هدف اول اینکه اجازه ندهد قیمت دلار از مقاومت میان‌مدت ۲۵ هزار تومانی عبور کند. این هدف در همان روزهای ابتدایی پس از تعطیلات فروردین ماه محقق شد. در واقع بازار که در دوران تعطیلات به راحتی حتی تا‌ بالای مرز ۲۶ هزار تومان رشد کرده بود، به سرعت به زیر مرز ۲۵ هزار تومانی بازگشت و دیگر هم نتوانست از آن عبور کند. بازارساز پس از اینکه توانست سقف قیمت را ببندد، هدف دوم خود را کلید زد که کاهش تدریجی قیمت‌ها بود.

به نظر می‌رسد بازارساز در مرحله بعد، ابتدا سعی کند قیمت را در دامنه محدودی زندانی کند و پس از آن، قیمت را از کف دامنه تعیین شده، پایین بکشد. به‌عنوان مثال، در هفته‌های ابتدایی سال ۱۴۰۰، قیمت دلار در دامنه ۲۴ هزار و ۵۰۰ تا‌ ۲۵ هزار تومان زندانی بود تا‌ اینکه بازارساز قیمت را به آرامی به محدوده۲۴هزار و ۴۰۰ تومانی برد. در روزهای اخیر دامنه جدید نوسان دلار کوتاه‌تر شده و رفت و برگشت قیمتی نیز کاهش یافته است.

در روزهای اخیر کف قیمت دلار ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان بوده و سقف قیمتی نیز بالای ۲۳ هزار و ۹۲۰ تومان نبوده است. به نظر می‌رسد، بازارساز با کوتاه‌تر شدن دامنه نوسان به دنبال آن است که نوسان‌گیران را بیش از پیش خسته کند و زمینه خروج خودخواسته آنها از بازار را فراهم آورد.

در روزهای اخیر معامله‌گران نیز به واسطه کاهش نوسانات و فضای انتظاری- مذاکراتی بازار چندان حاضر به معامله نبودند. آنها در جست‌و‌جوی فرصتی هستند که یا از لحاظ فنی قیمت دلار دچار تغییر معناداری شود یا خبر سیاسی تعیین‌کننده‌ای به بازار برسد. در صورتی که بازار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، کف قیمتی جدیدی در بازار ارز به ثبت خواهد رسید.

عامل دیگری که تصورات کاهشی را در میان معامله‌گران افزایش داده، خلوت بودن بازار در روزهای اخیر بوده است. خیابان فردوسی خلوت‌تر از همیشه شده و تقاضای خاصی به بازار مراجعه نمی‌کند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...