|
کدخبر: 166138

جلوگیری از قطع شدن یارانه با ثبت نام در این سامانه + مراحل

از ۱۹ فروردین ماه، ثبت اطلاعات املاک یا اطلاعات مربوط به سکونت افراد، در سامانه وزارت راه و شهرسازی الزامی شده است و تمام مالکان و مستأجران به‌مدت ۲ ماه و تا ۱۹ خرداد فرصت دارند مشخصات ملکی خود را به ثبت برسانند.

اقتصاد جلوگیری از قطع شدن یارانه با ثبت نام در این سامانه + مراحل

هدف از این برنامه، جمع‌آوری آمار مسکن برای سامان دادن این بخش مهم اقتصادی و همچنین مشخص شدن واحدهای خالی است. اگر افراد اطلاعات خود را ثبت نکنند مشمول جریمه‌هایی مانند ممنوعیت از انجام عملیات‌های بانکی و پرداخت چند برابری مالیات خواهند شد. بسیاری از شهروندانی که در روزهای گذشته برای ثبت اطلاعات مربوط املاک یا اسکان خود اقدام کرده‌اند با مشکلاتی در سامانه ثبت مواجه شده‌اند. در این گزارش تلاش کرده‌ایم با بررسی بیشترین مشکلات و سؤالات مراجعان به سایت، به آنها پاسخ دهیم.

آدرس سامانه

 ثبت اطلاعات مربوط به املاک فقط در سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی طراحی کرده مورد قبول است و افراد نباید به سایت‌هایی که از سوی مراجع غیررسمی معرفی می‌شود و بیشتر جنبه سودجویی و اخاذی دارد، مراجعه کنند. برای خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت سامانه ملی املاک و اسکان کشور با آدرس amlak.mrud.ir توسط وزارت راه و شهرسازی طراحی شده و دارای اعتبار است. نکته مهم دیگر برای شروع ثبت‌نام این است که برای ورود به سامانه لازم است با یک شماره همراه که مالکیت آن برای کدملی شما ثبت شده باشد وارد سامانه شوید.

ثبت املاک واگذار شده

 در سامانه اسکان و املاک، حتی کسانی که ملک خود را فروخته یا اجاره داده‌اند هم باید اطلاعات این املاک را ثبت کنند. برای ثبت واگذاری ملک در سامانه در کنار اطلاعات ملک خود در لیست املاک تحت مالکیت، گزینه ثبت واگذاری ملک باید انتخاب شود. اگر خانه در دست مستأجر است، در قسمت اطلاعات سکونت، گزینه «شخص دیگری ساکن است» انتخاب و اطلاعات مستأجر در آن وارد می‌شود. مشکل دیگر برخی مالکان برای ثبت اطلاعات این است که با اینکه خانه خالی نیست اما سامانه نشان می‌دهد خانه خالی است، در این صورت مالک باید وضعیت اقامت ملک خود را با انتخاب گزینه «ثبت یا تغییر ساکن» مشخص کند.

کد رهگیری

 با اینکه داشتن کد رهگیری در معاملات مسکن ضروری است، با این حال برخی افراد که ملک را فروخته یا اجاره داده‌اند، کد رهگیری ندارند اما وارد کردن کد رهگیری برای ثبت فروش یا سکونت ملک در سامانه املاک و اسکان الزامی نیست.

فعلاً امکان ویرایش ندارید

مهم‌ترین مشکل افراد در وارد کردن اطلاعات در سامانه املاک، این است که بعد از ثبت نهایی، در صورت انجام اشتباه، امکان ویرایش اطلاعات را ندارد. به همین دلیل قبل از ثبت نهایی، باید اطلاعات به دقت خوانده و سپس ثبت شود. اما محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که «بزودی امکان ویرایش اطلاعات در سامانه فراهم می‌شود و کسانی که ثبت‌نام می‌کنند تا دو ماه آینده امکان ویرایش خواهند داشت.»

 اقامتگاه اول و دوم

بر اساس برنامه‌ای که برای ثبت اطلاعات املاک و اسکان افراد در نظر گرفته شده است کسانی که مالک دو خانه هستند اگر یکی از خانه‌ها در شهری غیر از شهر محل سکونت باشد، خالی تلقی نمی‌شود. بنابراین برای ثبت اطلاعات در سامانه، اقامتگاه اصلی اقامتگاهی است که در آن زندگی می‌کنید و اقامتگاه فرعی اقامتگاه دوم است. همچنین اگر وضعیت سکونت ملک تغییر کرده است برای ثبت آن در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود، روی گزینه «ثبت یا تغییر ساکن» کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خود را ثبت کنید. اگر اقامتگاه خود را در سامانه نمی‌بینید در قسمت اقامتگاه‌ها روی گزینه «افزودن اقامتگاه»، کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنید. همچنین برای تغییر اقامتگاه و حذف اقامتگاه قبلی در قسمت اقامتگاه‌ها، در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود، روی گزینه «اتمام سکونت» کلیک کرده و تاریخ پایان سکونت در آن را درج سپس مشخصات اقامتگاه جدید خود را ثبت کنید.

واحدهای خالی

بر اساس قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی اگر واحد مسکونی به‌مدت ۱۲۰ روز به‌صورت متوالی یا غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد. برخی مالکان این سؤال را مطرح می‌کنند که «اگر ملکی در طول سال، ۱۲۰ روز خالی بماند، اما مالک آن را فروخته باشد، به‌طوری‌که بخشی از ۱۲۰ روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا مشمول مالیات می‌شود؟» بنابر قانون اگر ۱۲۰ روز از زمان خالی بودن در اختیار «یک مالک باشد»، مشمول مالیات خواهد بود. همچنین برخی مالکان موضوع فرسودگی را مطرح می‌کنند مثلاً چنانچه ملکی به‌دلیل فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، مشمول مالیات خانه خالی است؟ بر اساس قانون، فرسودگی، دلیل برای عدم پرداخت مالیات نیست و به‌هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی است.

بنابراین پس از اینکه، مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، باید به سامانه جهت خوداظهاری مراجعه کند. در سامانه‌ای که وزارت راه و شهرسازی طراحی کرده است نه تنها مالکان بلکه مستأجران هم باید اطلاعات خود را در سامانه درج کنند. درصورتی‌که مستأجر اطلاعات ملک را در سامانه درج نکرده باشد مالک می‌تواند با درج کد رهگیری اجاره نامه یا شناسه سند و رمز تصدیق اجاره نامه رسمی خود، از شمول مالیات خارج شود. همچنین اگر محل سکونت فرد تغییر کرد، او باید در مدت حداکثر یک ماه اطلاعات محل سکونت جدید را در سامانه ثبت کند.

در صورتی‌که مالک اقامتگاه اصلی یکی از اعضای خانوار (مثلاً همسر یا یکی از فرزندان سرپرست خانوار) است، سرپرست خانوار باید در قسمت مالکیت ملک، آن عضو خانوار را به‌عنوان مالک معرفی کند. این عضو خانوار نیز لازم است به‌صورت جداگانه وارد سامانه شده و ملک خود را ثبت کند. در این حالت، هنگام ثبت ملک شخص ساکن باید در قسمت اطلاعات سکونت گزینه «خودم ساکن هستم» را انتخاب کند.اگر هم ملکی تازه معامله شده و هنوز سند به‌نام نشده لازم است در قسمت نوع سند گزینه «عادی» انتخاب شود.

محرومیت از خدمات

براساس قانون، مالکان واحدهای مسکونی در نقاط شهری و روستایی موظف هستند اطلاعات املاک تحت تملک خود را با تعیین نوع بهره‌برداری، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند. پس از پایان مهلت خوداظهاری(دوماه از ۱۹ فروردین تا ۱۹ خرداد) دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند خدماتی مانند افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، سیاست‌های حمایتی، یارانه‌ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گازطبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت‌نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را فقط با اخذ کدملی و براساس کدپستی یا نشانی درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور، ارائه کنند. بنابراین اگر در سامانه املاک، اطلاعات ملکی ثبت نشود، این خدمات به شهروندان ارائه نمی‌شود.

منبع: ایران جیب
 • جوان ارسالی در

  زهر مار بشه این چندر غاز یارانه تا تقی ب ه توقی میخوره تهدید می‌کند که قطعش میکنی م‌.ای احمدی نژاد با این باقیات صالحاتت.

  • یو سف سلطا ن ابا دی ارسالی در

   خوب بود چیزهای خو ندم

 • ناشناس ارسالی در

  زر زیاد میزنند

 • ناشناس ارسالی در

  دست از این حقه بازی بردارید هیچ کس این ک ارو نمیکنه چون به ضرره مستاجره اجاز رو ز یاد میکند

 • موسیو ارسالی در

  اخ که چقدر بدبختیم ما

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه انگار چقدر یارانه میدن که دیگه مردم رو هم باهاش تهدید میکنن همه رو که خودتون می خورید این رو هم بخورید که نخورده نمانید سر مرگتون بخوره

 • ناشناس ارسالی در

  این تیتر بی احترامی به ملت ایرانه چندر غ از میدید منت هم میزارید انشاالله بخوره ت و سرتان اخر خط رسیدید پدر شما حرامزاده ه ا را در میاریم

 • بهرام امیری ارسالی در

  بااینکاردیگه کلاهبرداری برای ثبتنام مسکن ودریافت وامهای متعلقه به تامین مسکن اجا ره فقطمستاجرمیتواندبگیردویاخدمات دیگر،ای ن نمونه جامع جامعه میباشد،ودرضمن کسانی ک ه مالک هستندباارایه قولنامه دروغی دریافت وام مستاجری کرده اند باید اون وامها برگ ردانده شود ویا سود ۲برابری بدهند واضافه سود به بازنشستگان تامین اج تمائی که زیر ۲ میلیون تومان دریافتی دارن بدهند،این می شه عدالت

 • ناشناس ارسالی در

  سلام کسانی که قولنامه بنامشون نیست و یارانه دریافت میکنند چکار کنند

 • ایرانی ارسالی در

  جمع کنید این مسخره بازیها رو بیشتر از ای ن به مردم کشور خودتون ظلم نکنید

 • U ارسالی در

  تهدیدکردن یک ملت مظلومترازفلسطین اشغالی< br /> یک جرم لنی محسوب میشه..‌.
  نم یتونی کاری بکنیدیاگره ای ازمشکلات مردم ر احل کنید.
  دنیارابه اشوب نکشانید... .
  انسانهای کاربلدبسیاری وجود دارند ....
  اینجاعین کاهدان بنزین ومشتعل است.
  بری با امریکا مذاکره کنیدبهتر ازاتش گرفتن
  کل هستی ست

 • ناشناس ارسالی در

  خدا از سر تقصیراتتون نگذره که زندگی رو واسه همه کردید جهنم
  مطمئن باشید آه این مردم ستمدیده گریبان شما و خانوادتون رو خواهد گرفت

 • علی اصغر قاسم پور ارسالی در

  چرا دولت در این بحبوحه ی شیوع کرونا این طرح را پیاده کرده که در این موقعیت باعث رفت و آمد بیشتر در این خصوص می شود و هم خیلیها در پر کردن موارد ابهامات و مشکلات ی دارند و هم قابلیت ویرایش و اصلاح اشتبا هات وجود ندارد؟ بهتر هست این طرح را به ت عویق بیندازند و با رفع مشکلات و تمهیدات بهتر در زمان مناسب تر آن را به اجرا بگذا رند. خیلی ها دسترسی به اینترنت و یا آشنا یی با نحوه ی پرکردن ندارند و باید به کاف ی نت و یا دفاتر پیشخوان و یا نزد افراد و ارد به موضوع مراجعه کنند، خیلیها به دلیل نواقص و مسائل مرتبط دیگر با موضوع، باید رفت و آمدهایی داشته باشند، آن هم در این وضعیت شیوع کرونا و قرمزی شهرها و ... مس ئولان فقط پرکردن موارد سایت را در نظر نگ یرند، قدری هم وضعیت مردم را در این زمان شیوع بیماری خطرناک در نظر داشته باشند.

 • مژگان ارسالی در

  یارانتون بخوره توسرتون که شده اهرم فشار تو امار شرکت نکنینید قطع میشه رای ندید قطع میشه اینکارو نکنید قطع میشه . برید به درک بابا دوزار میدن هزار برابر قیمتهارو بالا میرند این یارانرو هم بدید احمدی نژاد بیشتر خرج اون صورت کریهش کنه تا شاید روش شه سرشو بالا بگیره

 • ناشناس ارسالی در

  چرا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور داریم ؟!!! مگه اسناد با کد ملی هر شخص ثبت نشده ؟!!! خب یه کم حرکت کنن بجای زحمت دادن ب ه مردم کارشون رو درست انجام بدن !!!!! مگ ه کارمندانش واسه چی حقوق می گیرن ؟!!!

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت برحسن روحانی

 • محسن ارسالی در

  قرار بود املاک مسولین معلوم بشه نتونستن ولی میتونن مال ۸۰میلیون وجمع آوری کنن

 • همشهری ارسالی در

  هیچ تاثیری ندارد.صددرصدخزانه پرمیشود.بها نه ای است برای پرکردن خزانه.

 • ناشناس ارسالی در

  زرشک!!!بنابود دارایی مسئولین ثبت و اعلام بشه نه مردم!!!

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت و لعنت و لعنت بر این دولت کثیف

 • مهدی ارسالی در

  آنوقت اونایی که یارانه نمی گیرند پس آزاد ن

  • ناشناس ارسالی در

   پولدارها که چندتا خونه دارن و خونه هاشون خالیه یارانه ندارن یا منظورتون فقط قشر ضعیفه😆😆😆

 • ناشناس ارسالی در

  از روزیکه احمدی نجاد یارانه به مردم داد گرانی نان از بربری وسنگک از 50تومان به 200 تومان شد وبقیه ارزاق عمومی. گران شد وتا حالا روز به روز. گرانتر. میشود چونکه اینها در راس قدرت هستند خودشون وارد. کن نده. هستند باتشکر محمد اسماعیلی

 • پولدارها که چندتا خونه دارن و خالیه یارانه ندارن یا منظورتون فقط قسر ضعیفه😆😆😆 ارسالی در

  پولدارها که چندتا خونه دارن و خالیه یارا نه ندارن یا منظورتون فقط قسر ضعیفه😆😆😆

 • ناشناس ارسالی در

  .... تو این یارانه اینم بگیرین سگ خور

 • محسن ارسالی در

  خدایا صدای این مردم را بشنو به اسمت قسم دیگه خسته شدیم کجایی دقیقا کجایی بیا خواهش میکنم بیا

 • بورس گرسنه ارسالی در

  50سال ازخداعمرگرفتم یه وجب خونه ندارم حا لابامستاجری تهدیدقطع یارانه هم شدم. خدای ا این قانون اسلام درکجای قرآن اومده. ازم است که برماست

 • بورس گرسنه ارسالی در

  دارایی مردم ضعیف را ازطریق بورس بالاکشید ندحالا نوبت خانه های ملته. فکرکنم سری بع دنوبت فرش ومبل تلوزیون. خدایابه حق این ش بای عزیزاز خطای این ملت بگذر ومارانجات ب ده از دست این زالوها

 • ناشناس ارسالی در

  سلام من یه شوهر نابینا دارم تا کرونا از کشور جمع نشه من کافی نت نمیرم چون برم دیگه مردم فعلا این کارها را بعدم انجام بدید

 • منصوره بحری ارسالی در

  فقط میتونم بگم این کشور رو دارین نابود میکنین با بازیاتون، اما اینم میدونم خدا بهتون فرصت نمیده شماها زودتر نابود میشین کاری کردین که منه مستاجر مجبورم اثاثمو تو خیابون بریزم ایشالله

 • ناشناس ارسالی در

  مردم هرروز دارن از کرونا میمیرن به فکر واکسن باشید

 • ناشناس ارسالی در

  خدایی زشت خجالت داره انگار ماهی چند میلیون یارانه میدن هر چیزی هم میشه یارانه قطه میشه بابا با اون یارانتون نمیتونیم نیم کیلو گوجه سبز بخریم بدیم بچه هامون از چی میترسونین یک چیزی بگید قانع کننده باشه

 • بدبخت ارسالی در

  بسه دیگه بابا دیگه چیزی برا مردم بیچاره نزاشتین ای طور که این حرومزاده ها در پیش گرفتن به ولاه تا چند وقت دیگه چشمون میر ه دنبال شرت مردم که اونم از پای ملت در ب یارن اخه چقدر دزدی بسه دیگه نفس مردم بری دین

 • ناشناس ارسالی در

  در قسمت حوزه در استان و شهر تهران. به جا ی انتخاب بهتر بود که اجازه نوشتن میداد چ ون حوزه ها محدود است و مثلا خیابان سهرور دی یا هفت تیر و ... ندارد و شماره بخش هم باید اجازه نوشتن بدهد. در ضمن چرا یادتا ن می افتد که از این قبیل کارهای پر دردسر را در ماه رمضان که ماه خدا میباشد و مرد م باید آرامش داشته باشند و به جای دلسپرد ن به خدا دنبال مادیات بدوند بابا ایول به اینهمه ایمان

 • ناشناس ارسالی در

  خدایا من منتظر بلا هستم بفرست تا از زندگی کثیف راحت بشیم

 • الخترنررتترنر ارسالی در

  طعناعیبحیعحطزعزعحنزعلزعطعننطعطنعطنعطنعنطعطنعنلط

 • نازی ارسالی در

  اونایی که مثل من از بدبختی و نداشتن پول رهن دارم دو انباری خونه پدرم زندگی میکنم باید چکار کنم .

 • ناشناس ارسالی در

  کدوم ملک کدوم منزل میخاید قطع کنید چرا ا سم منزل ومیارید وسط ما توروستا زندگی میک نیم نه سند نه اجاره

 • ناشناس ارسالی در

  ثبت املا واطلاعات املا ک کاری بسیار عالی است هرکی هرچی دار مشخص میشود وخلاف کاری هم کمتر میشود ولی ایکاش ازاینطریق هم املاک قولنامه ای را سند میدادند وهزینه ثبت را میگرفتند

 • نجفی ارسالی در

  باسلام خدمت عزیزان مطالب رو خوندم یه عده شاکی بودن اما به نظر من درسته که در این وسط یه منبع درامدی برای دولت درست میشه ولی از اون طرف دست سودجویان هم کوتاه میش ه واز طرف دیگه افرادی که خونه ندارن شناس ایی میشه وخدماتی همچون وام داده میشه وچه بسا امار دست دولت میاده که چه تعدادبرای ساخت مسکن ملی نیازداردوبااین کار نظارت برافزایش اجاره بها هم میشه که هر کس هرقی متی خواست ندهدچون طبق قانون هرساله نسبت به تورم ۲۰ درصد افزایش قیمت باید داشته ب اشن وانشالله طرح خوبی خواهد بود ودر این ماه عزیزخداوندکمکی کندبه مستاجران عزیز م وفق وسلامت باشید .

 • قاسم شیرزاد باز نسشته زمان جنگ صدام کافر ارسالی در

  خب ثبت اسناد تمام زندگی مردم را وافراد وووو تمام ملک وکسانی که چقدر فرزند وچقدر ملک وچقدر پول وچقدر پتو وچقدر لحاف وچقدر پله در خونه دارن این چه بازیه مگر مجلس این قانون را تسویب کرده کسی که این قانون را به مردم اراعه کرده عقل کامل ندارد حتی رعیس جمهور هم توان چنین دستوری را ندار این وزیر حتما اتش به اختیار است باید عزل شود خب از خودش مایه بگزارد چندین چوان در شهرها کا ایجاد کند یکی یکی درب خونه ها مراجعه کند وصاحب خونه را شناسایی کند خود اضهاری کار دزدان ودلالان این وزیر تازه وارد باید دوره ببیند مگر چقدر یارانه می دهید چرا تهدید میکنید مردم را عقل سالم در بدن سالم است

 • عسگر ارسالی در

  بخدا جای تاسف هست این دولت چرا این کارها رو میکنه بابا ملت گناه دارن روغن شده ٢٠٠ هزار تومان با این میشه زندگی کرد بابا بس کنید ما حرفامونو به کی بگیم درک کنند.

  • ناشناس ارسالی در

   اینها فقط نبال سر کیسه کردن مردم هستن چند واحد اجاره دادی باید مالیات بدی دوتا خونه داری نصفش مال دولت ه هیچ کشوری در دنیا مثل ایران نیست مسیولین خود را جای خدا گذاشتن وهر ظلمی را به مردم می کنند هرچه سرمایه دار را از کشور فراری میدن که میدان فقط برای فرزندان نا محترم اینها باز باشه والا به کسی چه مربوطه چقدر داری ویا نداری اداره ثبت املاک که تمام مشخصات املاک همه را دارد اگر ندارد پس خاک توی سر همچین اداره یی که هزاران پرسنل دارد وحقوق ومزایا دریافت می کنند بابت چه کاری وتهدید به حقوق شهروندی و قطع یارانه می دهند این بدترین و زشت ترین برخورد با مردم یک کشوره مگر مسئولین بالاتر این متن ها را نمی بینند اگر می بینند که با دستور آنهاست ودر غیر اینصورت نسبت به توبیخ و اخراج عاملین این بی احترامی لطفا اقدام فرمائید که ملت متوجه شوند که مسئولین دلسوز دارند

 • ناشناس ارسالی در

  برای اینکه تا گفتن میرید جلو کافی نتها دفاتر پیشخوان صف میکشید برای یکبار که شده حتی یکنفر درسامانه مسکن ثبت نا نکنید ودرمقابل زیاده خواهی دولت وایسید خانه مال خودته زحمت کشیدی درست کردید وتمام عوارضات را دادید حالا با این اگر اجاره ها چند برابر نشد میبینیم کاری بدون کارشناسی فقط برای دزدی وغارت ملت چیز دیگری نیست وگرنه هیچ فایده ای ندارد

 • ناشناس ارسالی در

  سامانه املاک کاربیخودی است حتمأ به این بهانه میخوان مالیات ازمردم بگیرن واجاره ها بلا برود وگرنه هرکی خانه درست میکنه یابرای فروش میخواد یا اجاره اگر دولت خانه های خالی ازمردم بخرد ودراختیار مردم قراردهد با اجاره معقول اجاره پایین میاید اما دولت مسبب بلا رفتن اجاره وقیمت خانه میشود با این سامانه کارشناسی نشده اول خوب کارشناسی کنید بعد سامانه بنویسید

 • من مستاجرم با ارسالی در

  من بازنشسته تامین اجتماعی هستم ۷۵ سالم م ستاجر هستم با ۶ تا نوه من چکار کنم ارانه را هم قطع کنید یدرکروزی هرکس دست اوس کر یمه نه ت شم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...