|
کدخبر: 155194

مردم ۷۰ میلیارد دلار پول در بورس از دست دادند

طراح طرح تفحص از سازمان بورس اعلام کرد در حال حاضر دستکم ۱۵۰۰ تریلیون تومان معادل ۶۵ تا ۷۰ میلیارد دلار از سرمایه مردم ذوب شده است.

اقتصاد مردم ۷۰ میلیارد دلار پول در بورس از دست دادند

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلام خبر به جریان افتادن طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس، اظهار داشت: طی یکسال اخیر مخصوصا ۶ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ سیاست دولت مبنی بر تشویق حضور میلیونی مردم در بورس عملیاتی شد.

وی در همین رابطه افزود: متعاقب آن تعداد افراد دارای کد بورسی نسبت به سال قبل از حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر به بالای ۵۰ میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که بورس و نحوه معاملات در آن یک تخصص است که نمی‌توان مردم را بدون دادن آموزش اولیه وارد این بازار پرریسک کرد. اما دولت به این موضوع مهم توجه نکرد و در حال حاضر دستکم ۱۵۰۰ تریلیون تومان معادل ۶۵ تا ۷۰ میلیارد دلار از سرمایه مردم ذوب شده است.

موسوی لارگانی ضمن انتقاد از سیاست دولت در اداره و مدیریت بازار بورس تصریح کرد: همانطور که در این طرح نیز عنوان شده است که چنین سیاستی دارای پیامدهای امنیتی سنگین است و نمی‌توان پذیرفت که دولت از ابتدا نسبت به این امر اطلاع نداشته است. از همین رو ضرورت دارد جهت جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع طرح تحقیق و تفحص در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با محورهای زیر عملیاتی شود.

طراح طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس همچنین درباره پذیرش شرکت‌های بورسی، گفت: طی این تفحص ما عنوان کردیم که چرا سازمان بورس و اوراق بهادار از پذیرش بیشتر شرکتها دارای امتیاز لازم به بورس خودداری کرده است؟ اگر این پذیرش ها انجام می شد، سهام سایر شرکتهای حاضر در بورس تا این حد حبابی رشد نمی کرد که حالا با ترکیدن آن ۱۵۰۰ تریلیون تومان به مردم خسارت وارد شود. دلیل این سیاست سازمان بورس چیست؟

وی تاکید کرد که باید مشخص شود که چه شرکت‌هایی طی یکسال اخیر و با چه شرایطی در بورس پذیرفته شده‌اند؟ مواردی وجود دارد که یک شرکت کاغذی با سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومانی طی سه ماه تمام فرآیند پذیرش در بورس انجام شده و با رقم ۳۲۰۰ میلیارد تومان به مردم فروخته شده است، این در حالی است که این شرکت حتی دفتر مرکزی هم ندارد و اکنون سهام فروخته شده‌اش کاغذی بیش نیست؟ علت چنین پذیرش های بورسی چیست؟

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی همچنین با ابراز تاسف از ضعف مدیریت رئیس جمهور در اداره سرمایه مردم در بازار بورس، خاطرنشان کرد: آقای روحانی در جایگاه ریاست جمهوری رسما مردم را دعوت به حضور در بورس کرد و متعاقب آن میلیونها نفر با گرفتن کد بورسی به خرید سهام اقدام کرده‌اند. آقای رییس جمهور قول داد که از سرمایه مردم در بورس حمایت و حفاظت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: سوال ما در این تفحص این است که پشتوانه کارشناسی سخنان رییس جمهور چه بوده است؟ چرا دولت حمایت لازم را از بورس نکرده و در حال حاضر میلیونها نفر از مردم عادی و سهامداران خرد متحمل ضرر شده اند؟

وی در خاتمه سخنانش بیان کرد: ما بنا داریم طی این تفحص روشن شود که کل گردش مالی بورس طی سه دوره سال ۱۳۹۸، شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ و شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ چقدر بوده است؟ چه مقدار درآمدزایی مالیات برای دولت داشته است؟ کارگزاری‌ها هر کدام چه مقدار کارمزد گرفته اند و این پولها کجا هزینه شده است.

 

منبع: فارس
 • سسسسس ارسالی در

  دولت با این دزدی ریشه ممکلت را در اورد ز رنگی نکرد در اینده خواهد دید

 • کارمند ارسالی در

  لعنت به این دولت دزززززززززززد

 • فراهانی ارسالی در

  با سلام.اگه راست می گویید شرکتی که روی ک اغذ هست وسرمایه اش ۱۶ بابر‌شده این پول ه اپول سنوات منه معلم بازنشسته هست وامثال من هست سرمایه گذاری کردیم که اقتصاد مملک ت رونق بگیره وما هم سودی کرده باشیم نم د انستیم نابودمان می کنن بیایید این پول ها را مصادره کنید ودر بورس برای رونق بازار برای دولت سهام بخرید تا ضررهای ما جبران بشه .به خدا قسم تا مرز سکته رفتم .این ه ست نتیجه حمایت از اقتصاد مملکت ..دولت مح ترم پس کو حمایت از سرمایه مردم قولی که س رمایه گذاران دادید پس خواهشن حمایت کنید وسلام.

 • ناشناس ارسالی در

  تو بورس

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت بر دلالانی که پولهای ما سهامداران ر ا که حاصل سالها رنج و زحمت و پاک بوده آز ادانه و با لبخند تمسخر آمیز و از موضع قد رت بدون هیچ مانعی خوردند و این یعنی یک ر فتار گستاخانه !...آیا قانون و روشی برای کنترل گستاخانه آنان همچون کشورهای پیشرفت ه وجود ندارد ؟! پس ادعای مسلمانی ما چیست ؟! چرا دلالان اینقدر قدرتمند شده اند ؟!

 • محمد رضا ارسالی در

  تفحص از بورس رابه رئیس قوه قضائیه بسپار یداگر راست می‌گوید قانونی درست کنید که ر ئیس قوه قضائیه با درخواست 100نفراز مردم ازهرکجا در حکومت بتواند تحقیق و تفحص کند اگر چنین کردید در مدت 1سال مملکت را آباد کرده اید

 • ناشناس ارسالی در

  خداوکیل به سهامهایی که به قیمت خون پدرتا ن فروخته ای نگاه کنید حالا به این قیمتها ی نگاه کنید خداوکیل خجالت میکشید بخدا ای ن پولهاازدسترنج یک عمرکارگری است شرم برش ما که بی رحم هستید

ارسال نظر