|
کدخبر: 149121

موج فروش دلار در راه است؟

هم زمان با آغاز رسمی دوران ریاست جمهوری بایدن، بازیگران دلار در معاملات پشت خطی بیشتر خریدار شدند. این مسئله منجر به آن شد که در این معاملات غیررسمی، قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی برود و به نقطه ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان برسد.

برخی از فعالان، باور داشتند، بازار در روزهای قبل، شوک کاهشی ورود بایدن به کاخ سفید را پیشخور کرده بود؛ از نگاه این گروه، سفته بازان با آغاز دوران بایدن، خریدهای خود را افزایش دادند تا این پیام را به بازار منتقل کنند که منتظر افت شدید قیمت دلار در شرایط جدید نباشند.

با این حال، گروه دیگری معتقد بودند، سفته بازان به دنبال فروش دلار خود در بالاترین قیمت ممکن هستند و پس از خالی کردن دلارهای خود، از بازار خارج خواهند شد. به عبارتی می‌توان گفت، عده‌ای باور داشتند، ورود دلار به کانال ۲۳ هزار تومان به معنای آن است که جو بازار به طور کلی تغییر کرده است و قیمت به حرکت افزایشی خود ادامه خواهد داد.

این در حالی است که گروه دیگری باور داشتند، بازار به صورت موقت افزایشی شد و پس از صعود ابتدای روز پنج شنبه به‌تدریج بار دیگر با امواج فروش رو به رو خواهد شد.

دو نقطه مهم در بازار ارز

رفتار گذشته قیمت دلار نشان می‌دهد که معامله گران ارزی به دو نقطه دقت زیادی خواهند کرد. نخستین نقطه محدوده ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومانی است که به عنوان کف قیمت فعلی دلار در نظر گرفته شده است؛ در صورتی که بازار به زیر آن نفوذ کند، موج جدیدی از فروش‌ها احتمالا شکل خواهند گرفت. در مقابل برای صعود به سوی سطوح بالاتر، دلار نیاز دارد که در ابتدا از محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور کند.

 پس از تاریخ ۲۹ دی ماه، کمی انتظارات افزایشی در بازار تقویت شده است، ولی هم چنان احتیاط میان معامله گران وجود دارد. زمانی انتظارات افزایشی در بازار تقویت شد که حواله درهم توانست محدوده ۵ هزار و ۸۰۰ تومانی را حفظ کند و به بالای خط ۶ هزار تومانی بازگردد. رفتن درهم به بالای ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، نوید ورود خریدهای جدید به بازار را مخابره می‌کند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر