|
کدخبر: 147497

بهانه جدید برای افزایش قیمت دلار

هر گاه مسیر افزایش سخت می‌شود معامله گران بازار سیاست را به بازار دلار گره می‌زنند این بار پومپئو بهانه‌ای برای نوسان گیری شده است.

اقتصاد بهانه جدید برای افزایش قیمت دلار

صحبت‌های پومپئو، سکوی جدید نوسان گیران برای پرتاب دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی خواهد شد یا بازار ارز بار دیگر به وقایع سیاسی بی‌اعتنا خواهد بود؟

 روز سه شنبه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، ادعا کرد که بین ایران و القاعده ارتباط عمیقی برقرار است؛ نوسان گیران سعی داشتند که بین این ادعا و افزایش احتمال تهدیدهای نظامی ارتباط برقرار کنند. با این حال، شواهد از معاملات پشت خطی نشان می‌داد که بازیگران بزرگ صحبت‌های وزیر امور خارجه امریکا را جدی نگرفته‌اند. حتی بعد از ساعت ۶ بعدازظهر، اسکناس امریکایی بیشتر زیر محدوده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومانی نوسان کرد که نشان از خروج موقت برخی معامله گران از بازار می‌داد، چرا که صبح سه شنبه بازار بالای مرز ۲۵ هزار تومانی نوسان داشت.

 برخی معامله گران باور داشتند، بازار صحبت‌های پومپئو را جدی نمی‌گیرد، گروهی از آنها معتقد بودند، اسکناس امریکایی با کمک عوامل دیگری می‌تواند رفتار افزایشی از خود نشان دهد.

امید معامله گران فنی به بازگشت دلار

یکی از متغیرهایی که افزایشی‌های بازار را امیدوار می‌کند، نزدیک شدن اسکناس امریکایی به محدوده ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومانی است. در روزهای اخیر بازار توانسته است در این نقطه با افزایش موقت خریدها رو به رو شود. هم چنین نرخ حواله درهم هم چنان بالای سطح ۶ هزار و ۹۵۰ تومان قرار دارد که اجازه نزول را به راحتی به دلار نمی‌دهد.

 در مقابل این دیدگاه ها، بازیگرانی قرار دارند که عنوان می‌کنند، انگیزه‌ای برای خرید ارز در بازار وجود ندارد و به همین یک دلیل، بازار ظرفیت رشد بیشتر را نخواهد داشت. از نگاه آنها موج دیگری از فروش دلار با نزدیک شدن به اول بهمن در راه خواهد بود، زمانی که بایدن کار خود را در کاخ سفید به صورت رسمی آغاز می‌کند.

قیمت دلاراز کانال دوبی و هرات

نرخ حواله درهم از قیمت دلار در کانال ۲۵ هزار تومان حمایت می‌کند اما تحلیل گران فنی عدد طلایی درهم را که نماد جهت دهی به معاملات است برای بازار امروز پایین آورده‌اند تا سیگنال کاهشی به قیمت ارز باشد در مقابل در معاملات پشت خطی نرخ دلار در بازار هرات به قیمت بازار تهران نزدیک شد.

دلار هرات می‌تواند کفی برای قیمت در بازار تهران محسوب شود و اگر در برابر شکست مقاوم باشد اجازه نمی‌دهد قیمت اسکناس دلار در بازار تهران پایین بیاید. با این وجود برخی تحلیل گران فنی به معامله گران پیشنهاد می‌دهند در هر افزایش قیمتی فروشنده باشند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر