|
کدخبر: 147205

دامنه جدید در بازار دلار

روز گذشته مذاکره ایران و کره جنوبی برگزار شد تا تکلیف بیش از هفت میلیارد دلار بلوکه شده ایران در این کشور روشن شود. بازار تصور می‌کند آزاد‌سازی این منابع به معنای گشایش در تحریم ناشی از نقل و انتقالات است.

اقتصاد دامنه جدید در بازار دلار

مذاکرات ایران و کره جنوبی برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده برای بازیگران بازار ارز از اهمیت زیادی برخوردار بود. صحبت‌های معامله گران نشان می‌دهد که تصور می‌کنند، این مذاکرات به نتیجه مشخصی نرسیده است و همین عامل موجب شد که میزان فروش دلار در بازار افزایش محسوسی پیدا نکند. در معاملات پشت خطی دوشنبه شب هم دلار به بالای ۲۵ هزار تومان رفت تا اثر این متغیر آشکارتر شود. البته هم چنان سایه احتیاط ناشی از احتمال بهبود اوضاع روابط مالی می‌تواند خریداران بزرگ را از بازار دور نگه دارد.

بازار دلار روز دوشنبه سقف جدیدی را برای خود تعریف کرد: محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان؛ کف قیمتی دلار نیز در هفته جاری، ۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان رقم خورد؛ البته، برخی معامله گران بسیار تلاش دارند که کف بازار را همان نقطه ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان جا بیاندازند، چرا که دلار تنها یک ساعت زیر سطح یاد شده نوسان کرد و به همین دلیل، آنها باور دارند، نباید افت مقطعی و کوتاه تا محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی را در محاسبات انتظاری مورد توجه قرار داد. آنچه مشخص است، بازار ارز وارد دامنه نوسانی جدیدی شده است و از نوسان کردن در بازه قبلی فاصله گرفته است. دلار حدود یک ماه در دامنه ۲۵ هزار و ۵۰۰ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان تغییرات خود را به ثبت رساند و پس از تایید پیروزی بایدن در کنگره امریکا، خط نوسانی دلار حدود هزار تومان پایین تر رفته است.

وضعیت انتظاری بزرگان بازار

برخی تحلیل گران عنوان می‌کنند، بزرگان بازار در روزهای اخیر در کمینگاه قرار گرفته اند؛ آن ‌ها منتظرند در نقطه کف وارد فروش شوند یا از سقف اقدام به خرید کنند. در واقع، اگر آقازاده‌های بازار احساس کنند که قیمت دلار با قدرت از سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان پایین رفته است، در موقعیت فروش قرار خواهند گرفت و به صورت پله‌ای در انتظار خرید در نقاط پایین تر قرار خواهند گرفت.

در مقابل، به نظر می‌رسد شکست نقطه ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان تا حدی زمینه ساز ورود دوباره خریداران به بازار خواهد شد. البته بزرگان بازار معمولا این روزها با سرعت عمل زیادی خرید و فروش می‌کنند و در صورتی که پیش‌بینی اشتباهی در مورد کف یا سقف قیمتی کرده باشند، حاضر هستند با ضرر اندکی از بازار خارج شوند.

ارسال نظر