|
کدخبر: 144813

چرا خاک اره نایاب شد؟

یک پرورش دهنده مرغ گوشتی می‌گوید: علت افزایش قیمت پوشال (خاک اره) که زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود، این است که قیمت چوب به شدت گران شده است. همین موضوع قیمت پوشال را گران کرده است.

اقتصاد چرا خاک اره نایاب شد؟

 قیمت پوشال (خاک اره) در بازار به شدت گران شده است. این خاک اره بیشتر زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود. حالا قیمت آن به شکل بی‌سابقه به کیلویی دو هزار و ۲۰۰ تومان رسیده؛ این در حالی است که سال گذشته قیمت خاک اره ۹۰۰ تومان بوده است.

افزایش قیمت خاک اره مرغ را گران می‌کند؟

حال چرا قیمت خاک اره نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر افزایش داشته است؟ آیا افزایش قیمت خاک اره تاثیری در گران شدن قیمت مرغ دارد؟

به گفته یک پرورش دهنده مرغ گوشتی، علت افزایش قیمت خاک اره که زیر پای دام‌ها و مرغ استفاده می‌شود، این است که قیمت چوب به شدت گران شده است. همین موضوع قیمت خاک اره را گران کرده است.

حمیدرضا زیبنده گفت: به دلیل افزایش یکباره قیمت چوب، صنایع نجاری و مبل‌سازی‌ها تعطیل شدند و فعلا فعالیتی ندارند. از این رو دامداران و مرغدارها برای تهیه خاک اره مشکل دارند. به دلیل افزایش قیمت چوب نجاری‌ها طی یک ماه دو تا سه روز بیشتر کار نمی‌کنند.

سهم خاک اره در افزایش قیمت مرغ ناچیز است

حال اینکه سهم خاک اره در افزایش قیمت مرغ چقدر است؟ مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی به تجارت‌نیوز پاسخ داد: خاک اره زیر پای مرغ سهم نیم درصدی در قیمت تمام شده مرغ دارد که هزینه بالایی نیست. خاک اره زیر پای مرغ، بعدها در اتمام دوره پرورش مرغ گوشتی به عنوان کود فروخته می‌شود.

محمد علی کمالی سروستانی درباره سهم خوراک مرغ به تجارت‌نیوز گفت: افزایش قیمت خاک اره طبیعتا بر افزایش قیمت مرغ اثرگذار است اما خیلی تکان‌دهنده نیست. جوجه یک روزه سهم ۱۱ درصدی و ذرت و کنجاله سویا سهم ۶۸ درصدی را در هزینه تمام شده مرغ دارد.

به گفته او، چنانچه خاک اره نباشد، جایگزینی برای آن وجود دارد. سبوس برنج و دیگر اقلام را می‌توان جایگزین خاک اره کرد.

کمالی سروستانی اظهار کرد: با توجه به توزیع خوراک دام توسط دولت قیمت دانه‌های مرغی ارزان شده است. قیمت سویا در بازارگاه ۹ تا ۱۱ هزار تومان است. هر کیلو ذرت هم با قیمت سه هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شود.

  • ناشناس ارسالی در

    خاک اره راخردمیکنندوبه خوردمردم بدبخت ای ران میدهند

ارسال نظر