کدخبر: 144359

چرا در کشور فرار مالیاتی وجود دارد؟

عضو هیئت رییسه مجلس با تاکید بر اینکه همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود، گفت: علت اصلی فرار مالیاتی در کشور ما عدم شفافیت است، البته روز به روز دارد وضعیت بهتر می‌شود و کشور در حال رشد است.

اقتصاد چرا در کشور فرار مالیاتی وجود دارد؟

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی یکشنبه شب مهمان برنامه «پایش» بود و درباره تورم، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و راهکار‌های برون رفت از بحران اقتصادی به گفتگو پرداخت.

امیرآبادی در بخش ابتدایی این برنامه و در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد یا خیر، گفت: «قطعا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد اما ممکن است ما نتوانیم خوب کشور را اداره کنیم، به نظر می‌رسد در بخش‌هایی که ما خوب عمل کردیم و از ظرفیت ها استفاده کردیم مشکلات حل شده، اما در بخش‌هایی نخواستیم یا اگر خواستیم ، باند‌های قدرت نگذاشتند تا نخبگان و افراد دانا ورود کرده و مشکل را حل کنند و بخشی هم مربوط به عدم هماهنگی در ساختار اداره کشور است.»

امیرآبادی افزود: «ما در همین بحث گرانی ارزاق، وزیر جهاد کشاورزی به مجلس دعوت شد، بحث گرانی را به وزیر صمت ربط داد، وزیر صمت را آوردیم گفت وظیفه وزیر جهاد کشاورزی است، هر دو را با هم آوردیم گفتند گرانی‌ها تقصیر واردکنندگان نهاده است، وقتی رفتیم سراغ واردکنندگان نهاده دیدم افرادی با شغل‌های غیرمرتبط مثل فوتبالیست و بازیگر و... وارد این کار شده‌اند. یک سفره‌ای به نام دلار ۴۲۰۰ تومانی باز شده و همه روی این سفره افتاده‌اند. »

عضو هیئت رییسه مجلس در بخش دیگری از این برنامه به ارائه توضیحاتی درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخت و گفت: «بودجه چندسال است که با ایراد به مجلس می‌آید، در بودجه ۱۴۰۰ دولت فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز را پیش‌بینی کرده‌است که منطقی نیست. این را هم بگویم من معتقدم قیمت واقعی ارز ۱۱۵۰۰ نیست و این فقط نرخ تسعیر ارز است یعنی این قیمت رابطه میان بانک مرکزی، دولت، نفت و خزانه را بیان می‌کند و بنابراین قیمت واقعی ارز با ۱۱۵۰۰ تفاوت دارد و در ضمن مطمئنا این نرخ مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد خواهد داشت.»

وی ادامه داد: «دولت ۳ قیمت را در مورد ارز اعلام کرده است، ۴۲۰۰، ۱۱۵۰۰ تومان و آزاد، ۴۲۰۰ تومان پایه واردات است و همه اجناس وارداتی با این قیمت حساب می‌شود البته درصد تعرفه‌های گمرکی برای کالاها متفاوت است ولی همه این درصد ها روی دلار۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌شود، دلار ۱۱ تومانی به عنوان ما به تفاوت نرخ تسعیر ارز که مربوط به بانک مرکزی، خزانه و دولت است انتخاب شده و نرخ آزاد هم مربوط به بازار است.»

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سوالی درباره شفافیت مالیاتی افزود: «درباره مالیات به نظر می‌رسد که همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود، این یک واقعیت است. معمولا هر سال در کمیسیون تلفیق حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مالیات افزایش می‌یابد یعنی دولت لایحه را با ۲۵ درصد افزایش ارائه می‌دهد و مجلس هم قبول میکند اما این به معنی افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیست، از همان افراد قبلی و شفاف ۲۵ درصد بیشتر مالیات می‌گیرند. البته در این دوسال اقدامات خوبی مثل مالیات واردکنندگان خوردو تصویب شده که فقط در یک فقره از یک خانواده ۸۰۰ میلیارد تومان مالیات گرفته شد که بیش‌تر از کل درآمد مالیاتی استان قم که ۶۵۰ میلیارد تومان بود.»

امیرآبادی فراهانی در پایان به اهمیت اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و گفت: «در تمام دنیا این مرسوم است، بعضی آقایان که قبله آمال و آرزوهاشان امریکاست بروند امریکا را ببینند، یک نفر اینچ تلویزیونش را افزایش می‌دهد باید مالیات بدهد، تنها آمریکا نیست و همه دنیا همین وضعیت را دارد. علت اصلی فرار مالیاتی در کشور ما عدم شفافیت است، البته روز به روز دارد وضعیت بهتر می‌شود و کشور در حال رشد است.»

 

منبع: فارس
  • mojtaba ارسالی در

    چون حاکمان کشور و اطرافیان و دوستانشان ط بق حکم رهبر ! نه تنها از هر گونه مالیاتی معافند بلکه بودجه هم می گیرند!!! اونوقت من کارگر و یک راننده وانت باید به موقع مالیات تحمیلی را پرداخت کنم !! شرم بر شم ا باد !!

  • ناشناس ارسالی در

    پزشک متخصص قلب در بلوار سجاد مشهد فقط پول نقد قبول می کند در ضمن از اکثر بیماران تست اکو می گیرد.انحصار سبب زیان به جامعه بوده و خواهد بود.تمام اموراقتصادی باید شفاف باشد تا جلو فرار مالیاتی گرفته شود.

ارسال نظر