کدخبر: 144011

حباب سکه به صفر می‌رسد؟

قیمت سکه در سطح ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حمایت شده اما اگر مسیر نزولی شود این قیمت تا کجا می‌ریزد؟

اقتصاد حباب سکه به صفر می‌رسد؟

اگر قرار باشد، همین امروز حباب سکه صفر شود، ارزش این فلز گران‌بها باید به میانه کانال ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی ریزش پیدا کند. ریزش قیمت از مرز ۱۲ میلیونی و روند کاهشی حباب این فلز گران بها، موجب شده است که بار دیگر فعالان حاضر در این بازار بیشتر به کف‌های قیمتی فکر کنند. در هفته‌های اخیر معامله گران بازار سکه به هیچ وجه بهای این فلز گران‌بها را زیر سطح ۱۱ میلیون و ۶۰۰هزارتومانی را نپذیرفتند؛ امری که باعث می‌شود، برای برخی از معامله گران هم چنان دور از انتظار باشد که سکه از محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتومانی روز شنبه، افت معنادارتری را تجربه کند.

علامت کاهش تقاضا در بازار

حباب سکه فاصله زیادی ندارد که به زیر ۴ درصد برود و این مسئله بیانگر کاهش تقاضا برای این فلز ارزشمند است. بر اساس آخرین آمارها، فاصله ارزش بازاری سکه باارزش ذاتی آن به محدوده ۴۵۰ هزارتومانی رسیده بود. با توجه به این فاصله می‌توان گفت که در شرایط عادی نمی‌توان انتظار ریزش سنگینی در بازار سکه را داشت، ولی کافی است که قیمت دلار در مسیر نزول شدیدتری قرار بگیرد؛ در آن هنگام حتی می‌توان انتظار داشت که فلز گران بهای داخلی یکبار دیگر به کانال ۱۰ میلیون تومانی بازگردد.

در شرایطی که بازار طلای جهانی اونس تعطیل است، حرکت قیمت دلار برای بازیگران بازار سکه از اهمیت زیادی برخوردار است. اسکناس امریکایی دیروز تا محدوده ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان افت کرد و در شرایطی قرار داشت که حتی با جوسازی‌های سیاسی هم نوسانی نشد.

آخرین زور سکه برای نزولی نشدن

معامله گران در معاملات پشت خطی تلاش زیادی داشتند که اجازه ندهند کف حمایتی ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از دست برود. معامله بالای این کف علامتی به بازار نقدی سکه است که قیمت را در محدوده کنونی باز کند. در این حالت معامله گران به امید خرید یا مقاومت دلار آخرین تلاش را برای دست انداز در مسیر کاهش به آزمون می‌گذارند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر