|
کدخبر: 143798

بازار دلار از سه منظر

امروز قیمت دلار به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی خواهد رفت یا اینکه با افت شدید مواجه خواهد شد؟

اقتصاد بازار دلار از سه منظر

گروهی از معامله گران استدلال می‌کنند، بازار با توجه به خبرها و شایعه‌های مربوط به حمله به نیروهای امریکایی در عراق با افزایش خریدهای احتیاطی مواجه خواهد شد و اسکناس امریکایی با قدرت از مرز ۲۶ هزار تومانی عبور خواهد کرد.

نشانه‌های کاهش قیمت دلار

در مقابل، گروه دیگری باور دارند، نشانه‌های متعددی برای کاهش قیمت دلار وجود دارد. گروهی از کاهشی‌ها بر گشایش اتفاق افتاده برای تهیه واکسن توسط ایران اشاره می‌کنند و عده دیگری باور دارند، اساسا تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد و هر چقدر از ابتدای دی ماه دورتر شویم، میزان فروش ارز در بازار بالاتر خواهد رفت، چرا که به پایان دولت ترامپ و فشار حداکثری نزدیک خواهیم شد.

برندگان بازار ارز چه کسانی بودند؟

به این ترتیب، می‌توان گفت هم چنان در بازار دو روایت متفاوت کاهشی و افزایشی بر اساس نشانه‌های متفاوت وجود دارد. با این حال، برندگان روند بازار ارز در هفته‌های اخیر عموما کسانی بوده‌اند که رای به نوسان آرام و رفت و برگشتی قیمت‌ها داده‌اند.

کسانی که عنوان می‌کردند در آذرماه نوسان شدیدی رخ نخواهد داد و دلار در یک محدوده رنج(range) حرکات رفت و برگشتی خواهد داشت. این گروه هم چنان روایت خود را تکرار می‌کنند و معتقدند در هفته جاری نیز اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نخواهد داد. از نگاه آن ها، بازار ارز برای یک نوسان شدید و قرار گرفتن در یک مسیر کاهشی یا افزایشی مشخص نیاز به یک خبر واقعی و تاثیرگذار دارد. به باور آن ها، شایعه‌ها و اخبار دیگر نمی‌توانند بازار را هیجانی کنند.

به باور این گروه، نرخ حواله درهم هم چنان یک متغیر مهم جهت شناخت آینده قیمت هاست. عبور حواله درهم از مرز ۷ هزار و ۲۰۰ تومانی کد قطعی ورود دلار به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی خواهد بود و رفتن به زیر مرز ۷ هزار تومانی، بازار داخلی را در مسیر نزولی قرار می‌دهد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر