|
کدخبر: 143461

توصیه مهم برای سرمایه‌گذاری در طلا

خرید طلا به‌عنوان پشتوانه مالی از دیرباز یکی از راه‌های امن سرمایه‌گذاری محسوب می‌شده اما در یکی دو سال اخیر افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی، حفظ سرمایه‌های مالی را برای خانوارها به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل کرده و هرکس متناسب با توان مالی، یکی از بازارهای ارز، مسکن، بورس یا طلا و سکه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند.

اقتصاد توصیه مهم برای سرمایه‌گذاری در طلا

اما هجوم سرمایه‌گذاران خرد برای خرید سکه در کنار عامل رشد نرخ دلار، قیمت طلا و سکه را تا اوایل آبان‌ماه امسال به اوج رساند. پس از اینکه سکه از ۱۶میلیون تومان فراتر رفت، تقاضا یکباره کاهش یافت. طی دو‌ماه گذشته به گفته مسئولان صنفی، بازار طلا و سکه تهران در رکود مطلق بوده است.

 دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است ریسک سرمایه‌گذاری در بازار فلز زرد کاهش یافته و مردم می‌توانند به ثبات قیمت‌های کنونی اعتماد و خرید و فروش را دوباره از سر بگیرند. نادر بذرافشان، از بهترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری در این بازار می‌گوید.

وضعیت کنونی بازار طلا از لحاظ تقاضا و فروش چگونه است؟

بازار طلا پیش از تعطیلات کرونا دچار رکود بود و بعد از تعطیلات این رکود تشدید شده است. هم‌اکنون مبادلاتی در بازار طلا انجام نمی‌شود. زمانی که نوسان قیمت بیشتر بود باز مبادلات انجام می‌شد و بر حسب شرایط قیمتی تقاضا برای خرید یا فروش وجود داشت ولی الان و به‌ویژه بعد از بازگشایی بازارها نوسانات قیمتی به‌گونه‌ای بوده که بیشتر خریداران یا فروشندگان ترجیح می‌دهند برای معامله عجله نکنند و منتظر وضعیت آینده بازار بمانند.

یعنی بازار وارد فاز رکود شده است؟

افزایش بهای انس جهانی و همچنین رشد قیمت دلار در هفته گذشته قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه افزایش داد ولی بعد دوباره بازار وارد فاز کاهش شد.طوری که سکه حدود یک میلیون تومان و طلای ۱۸عیار حدود ۳۵هزار تومان نسبت به قیمت اوج آن کاهش قیمت داشتند. رکود بازار در هفته گذشته ادامه داشت و تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه با کاهش چشمگیر مواجه بود. مردم در شرایط کنونی تنها نظاره‌گر هستند؛ نه تقاضایی برای خرید وجود دارد و نه تقاضایی برای فروش. عده‌ای معتقدند قیمت‌ها بیش از این کاهش خواهد داشت و عده‌ای برعکس تصور می‌کنند افزایش خواهیم داشت به همین دلیل فعلا هیچ داد و ستدی در بازار طلا و سکه انجام نمی‌شود.

پیش‌بینی شما چیست؛ قیمت‌ها کاهش خواهد داشت یا افزایش؟

به اعتقاد من در یک هفته تا ۱۰روز گذشته بازار طلا ثبات پیدا کرده و از این به بعد صاحبان نقدینگی می‌توانند مبادلاتشان را انجام دهند. قیمت‌ها در چند روز گذشته تغییر چندانی نداشته و می‌توان پیش‌بینی کرد نوسان چشمگیری در بازار نخواهیم داشت. با این حال پیش‌بینی آینده بازار طلا بدون درنظر گرفتن بهای انس جهانی، قیمت ارز در بازارهای داخلی و عامل تقاضا، ممکن نیست.

هم‌اکنون عرضه فراوان است اما تقاضایی وجود ندارد. اگر نوسان زیادی در انس جهانی نداشته باشیم با توجه به ثبات نسبی قیمت دلار، احتمال اینکه در بازار طلا نوسان زیادی داشته باشیم بسیار کم است. بازار به سمتی رفته که ثبات در بازار حاکم است و مردم می‌توانند دادوستد کنند.

به‌نظر می‌رسد سکه از ۱۲میلیون فاصله زیادی نمی‌گیرد، آیا این قیمت را قیمت واقعی و تعادلی سکه می‌دانید؟

قیمت سکه ۱۱میلیون و ۸۰۰تا ۹۰۰هزار تومان است و نوسانات روزهای اخیر هم در همین محدوده بوده است. در شرایطی که تقاضایی در بازار سکه مشاهده نمی‌شود، کاهش و افزایش‌های کنونی بازار کاملا وابسته به تغییرات جهانی و دلار ارزیابی می‌شود و البته این نوسانات طبیعی است. معتقدم قیمت‌های کنونی با توجه به ثبات بازار ارز تغییرات ماندگاری نخواهد کرد و افزایش قیمت سکه به ۱۲میلیون یا بالاتر، افزایش قیمت کاذب است.

پس به اعتقاد شما متقاضیان خرید می‌توانند به قیمت‌های کنونی اعتماد کنند و خرید و فروش را از سر بگیرند؟

بازار طلا و سکه کاملا در ثبات است ؛ توصیه می‌کنم سرمایه‌گذاران مبادلات مورد نیاز خود را انجام دهند. با توجه به اینکه در سال رونق تولید قرار داریم از سرگیری مبادلات در بازار طلا و سکه می‌تواند به رونق کار و تولید و فعالیت این صنف نیز که امسال با افت شدید تقاضا وضعیت چندان مناسبی نداشت کمک کند.

اگر کسی به قصد سرمایه‌گذاری بازار طلا را انتخاب کند، توصیه شما چیست؛ خرید مصنوعات طلا، سکه یا طلای آب شده؟

برای سرمایه‌گذاری قطعا خرید مصنوعات طلا را توصیه می‌کنم و بعد از آن خرید سکه. توصیه اکید من این است که اگر برای سرمایه‌گذاری، بازار طلا را انتخاب می‌کنند، جز مصنوعات طلا و سکه، به حوزه‌های دیگر ازجمله طلای آب شده وارد نشوند تا ضرر نکنند.

 توصیه من برای اینکه مردم بتوانند خرید خوب، مطمئن و در عین حال به صرفه تری داشته باشند این است که سراغ مصنوعات با اجرت ساخت کمتر بروند. منظور به هیچ عنوان طلای دست دوم نیست بلکه مصنوعاتی مثل انواع النگو و زنجیر که ساختار ساده‌تری دارند، کار کمتری برده‌اند و به همین نسبت اجرت ساخت پایین‌تری هم دارند. چنین خریدی هم می‌تواند سرمایه خریدار را حفظ کند و هم می‌تواند به رونق تولید کمک کند. ضمن اینکه پیامدهای احتمالی مثل تقلب در عیار طلای خریداری شده را نیز نخواهند داشت.

منبع: همشهری

ارسال نظر