|
کدخبر: 134465

موج اخبار جدید در راه بازار ارز / قیمت دلار دوباره افت می‌کند؟

کرونا، تحریم و اتفاقات احتمالی در سیاست خارجی، بازار ارز کشور را بار دیگر در امسال، دچار التهاب کرد. حال یک خبر مهم، بازار ارز را در شرف شوک کاهشی قرار داده است.

بازار ارز در این هفته محل نزاع اخبار بود، موج منفی و مثبت اخبار به بازار روانه می‌شدند و قیمت هم با هر موجی، همراه می‌شد. اما به نظر یک موج خبری جدید در راه است.

خبر جدید چیست؟

هنوز از حرارت خبر انتخاب بایدن کم نشده بود که جبهه‌ای از اخبار منفی سراغ بازار آمد. جالب این بود که موج اخبار منفی، قوی‌تر از انتخاب بایدن کار کرد. اعمال تحریم‌های جدید از سوی امریکا، شایعه کاهش نرخ سود یا اعمال کف نرخ ارز از سوی بانک مرکزی، به راحتی توانسته بود انتخاب بایدن و انتظارات برآمده از آن را خنثی کند. در همین حال، بانک مرکزی نیز بیکار نماند، سیاستگذار پولی صریحا اعلام کرد که برنامه‌‌ای برای کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد. علاوه بر این، در بیانیه دیگری تصریح شد که سیاستگذار تمام ابزارهای موجود را برای به تعادل رساندن نرخ ارز و ایجاد روند کاهشی به کار خواهد گرفت و خط و مرزی هم در کاهش نرخ نمی‌شناسد. با افزایش نرخ صرافی نیز بازار در یک محدوده مشخص در حوالی ۲۸ هزار تومان تثبیت داد و از نوسان ابتدای هفته، کاسته شد.

اما به نظر یک موج خبری جدید در راه است، این بار به نفع کاهشی‌های بازار. چهارشنبه هفته گذشته روزنامه دولت، تیتر یک خود را به ماموریت رئیس‌جمهوری به وزارت خارجه و بانک مرکزی برای بازگشت دلارهای بلوکه شده اختصاص داد. توجه روزنامه دولت و دستور رئیس جمهور، نشان از این داشت که اتفاق جدیدی در خصوص منابع ارزی ایران در خارج از کشور در حال وقوع است. در همان روز، یک سایت از مراحل پایانی تهاتر ایران با عراق بر سر دلارهای بلوکه شده در این کشور خبر داد. در ادامه، به نظر می‌رسد در خصوص دلارهای ایران در کره جنوبی نیز خبرهایی در راه است و گشایش هایی به زودی صورت می‌گیرد.

علت بالاماندن تقاضا

کم شدن فاصله التهابات ارزی در این سال‌ها، می‌تواند این سیگنال را به جامعه دهد که همواره بخشی از دارایی خود را به شکل دلار یا ارزهای جهانروای دیگر نگهداری کنند. چرا که هر از چند گاهی با افت ارزش پول ملی مواجه خواهند شد. البته ارزش پول ملی زمانی افت می‌کند که تورم بالا در اقتصاد ایران حاکم شده، و تنها یک سال به دلیل تحریم‌های بین‌المللی و یک سال، به دلیل کرونا در بازار ارز بروز می‌کند. اما به هر حال، افت ارزش ریال در برابر دلار، بیش از تورم در یادها می‌ماند و همین مسئله می‌تواند یک تقاضای پایدار را در بازار ارز ایران ایجاد کند.

این را در کنار تجربه برجام قرار دهید که یک بار انجام شد و به نتیجه نرسید. به همین دلیل برخی از عاملان اقتصادی حتی از انتخاب بایدن هم دچار خوش بینی مفرط نخواهند شد. غالب معامله‌گران بازار به دلیل حافظه تاریخی ایجاد شده، اخبار منفی را راحت‌تر از اخبار مثبت باور می‌کنند.

باند قیمتی دلار در هفته آتی

دلار در هفته جاری بین کانال ۲۳ تا ۲۸ هزار تومان رفت و آمد کرد. این نوسان شدید موجب شد تا برخی از ریسک ایجاد شده در بازار وحشت کنند و فعلا اولویت را به رصد تحولات موجود بدهند و کمتر دست به معامله بزنند. افت معامله در سطح ۲۸ هزار تومانی، مخصوصا زمانیکه بازارساز ارزی نیز نرخ را به همان سنگر رسانده بود، قابل مشاهده بود.

دلار در معاملات فردایی اکنون در حوالی ۲۷ هزار تومان در حال معامله است. روند قیمت درهم روندی کاهشی را به دلار نشان می‌دهد. ۲۶،۸۰۰ تومان نخستین باند حمایتی‌ای محسوب می‌شود که دلار پیشرو دارد. عبور از این باند، به همراه موج خبری جدید می‌تواند دلار را برای یک موج کاهشی جدید آماده سازد.

منبع: اقتصاد نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  دیگه بس کنیدارزچه خوشتون بیادچه نیادازچندماه دیگه ریزش شدیدپیدامیکنه اقتصادورشکسته ایران کشش دلاربالای 15000تومان رونداره این قیمتهای کذایی فقط بعلت عدم صدورنفت ودرنتیجه وارد نشدن ارز به کشورهست باتوجه به اینکه فروش نفت ایران ازچندماه دیگه قطعی هست باورود ارزبه کشورقیمت ان ریزش شدیدپیدامیکنه ودلالان حرام زاده دیگه غلطی نمیتونن بکن

 • سلیمانی ارسالی در

  وقتی که بعضی مقامات دولتی خودشان دلال اق تصادی هستن هیچ وقت نخواهند گذاشت مسیر با زار ارز به سوی ضرر مالیشان حرکت کند هرچن د این کار به ضرر عموم مردم باشد... مردم هم نادان نیستن اگه استکبار در کمین این م ملکت نبود، با اطاعت از ولایت فقیه حق این ظالمان رو کف دستشون میزاشتن...

 • ناشناس ارسالی در

  واقعاً دیگه بس کنیدشماخودتون باعث بالا و پایین رفتن قیمتهاهستید

 • ناشناس ارسالی در

  این روزها اخرین روزهای جولان دلالان هست شک نکنید افت عجیب قیمتها درراهه هنورباید ن کارراشروع نکرده حتی اگه یک سوم زمان قب ل هم نفت بفروشیم که قطعا بیشترخواهدبود ا رززیادی واردکشورمیشه واین عطش عجیب غریب مردم ماهم برای انبارارزدرخانه ها تمام می شه وملت جوزده ماهم دلارهاشون رووقتی ببین ن داره افت میکنه میارن توبازار شک نکنیدق یمت ارز بعدارعید بین 10 تا12 هزارتومان خ واهدبودبه اینها اضافه کنید احتمال فراوان کنترل نسبی کرونا درچندماه اینده که به ا قتصادکمک میکنه اونوقت قیمت ارزسکه خانه م اشین موبایل لب تاپ لوازم خانگی و....به شدت افت میکنه اگه مردم همیشه جوزده ماکمی عقل داشته باشن هیچ خریدی توهیچ بازاری ن میکنن

 • ناشناس ارسالی در

  اخه هیچ جای دنیااینقدردرموردارزصحبت میشه ؟بالارفت پایین اومدخسته شدیم معلومه که چندماه دیگه بافروش نفت نرخها شکسته میشه پس تااون موقع اینقدررواعصاب ماراه نرید

ارسال نظر