|

بخوانید :

کدخبر: 129712

روز مهم برای بازار ارز / افت قیمت دلار ادامه دارد؟

امروز برای بازار ارز روز مهمی به حساب می‌آید زیرا ادامه دیروز بازار را وارد فاز اصلاح می‌کند و برگشت از مسیر نزولی می‌تواند به معنای تثبیت قیمت در سطوح کنونی باشد.

دیروز موج ریزش دلار شروع شد و روی عدد ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفت. این قیمت ۳ هزار و ۷۰۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. اما باید دید امروز دلار چه روندی را در پیش خواهد گرفت؟ آیا همچنان نزولی است؟

امروز از این جهت برای بازار ارز مهم است که تا حدی مشخص می‌شود، ریزش روز گذشته از پشتوانه بنیادی برخوردار بوده است یا دلار تنها با چاشنی هیجان ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. برای پی بردن به این مهم، مرز ۲۷ هزار تومانی برای دلار از اهمیت زیادی برخوردار است و پس از آن نقطه ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومانی اهمیت دارد.

اگر بازار روز چهارشنبه بتواند مرز ۲۷ هزار تومانی را حفظ کند به احتمال زیاد حداقل به صورت موقت در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت. در این میان، شکست نقطه ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومانی، هدف کاهشی بازار را می‌تواند تا ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان عقب ببرد.

پیش‌بینی دقیق قیمت در چنین روز حساسی که به احتمال زیاد معامله گران احساسی و هیجانی رفتار خواهند کرد، دشوار است. در کنار این، بانک مرکزی سیگنال مشخصی نداده است که در پی تثبیت قیمت‌ها در چه سطوحی است. با این حال، می‌توان به چند نشانه برای روند قیمت دلار در روز جاری اشاره کرد.

مرز حساس در بازار درهم

تا زمانی که نرخ حواله درهم مرز ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را حفظ کرده است، هر گونه کاهش قیمت دلار به سوی کانال ۲۶ هزار تومانی به سختی پایدار خواهد بود. دلار برای رفتن به کانال ۲۶ هزار تومانی نیاز دارد که درهم را حداقل زیر ۷ هزار و ۴۰۰ تومان ببیند. در کنار این، در صورتی که درهم به بالای ۸ هزار تومان برود، خریدها در بازار ارز داخلی قوت می‌گیرد.

روند چرخشی دلار؟

در حالی که کاهشی‌های بازار اعتقاد دارند، روند قیمت دلار تغییر کرده است و افت بهای این ارز به دلیل تغییر انتظارات ادامه خواهد یافت، گروهی از تحلیل گران فنی نظر مخالفی دارند. از نگاه آنها، بسیاری از مالداران دلار از فروش ارز جا مانده‌اند و به همین دلیل تلاش خواهند کرد که برای جلوگیری از ضرر خود قیمت را به سوی سطوح قبلی برگردانند. در این نگاه دلار باز هم حداقل برای یک بار هم شده به سوی نرخ‌های بالاتر گردش خواهد کرد. در مقابل کاهشی‌ها باور دارند تحلیل گران فنی در سال ۹۷هم بارها صحبت از چرخش دلار به سوی نرخ‌های بالاتر کردند، ولی در نهایت حدود ۲ سال طول کشید تا بازار بار دیگر کانال ۱۹ هزار تومانی را لمس کند

سه روز متوالی دلار و شکست چند مرز حمایتی، این سوال را برای بسیاری از افراد ایجاد کرده است که افت قیمت این ارز تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟ در مورد این موضوع نگاه‌های مختلفی در بازار وجود دارد. ولی حداقل همه فعالان بر این نکته توافق دارند که آینده قیمتی دلار در کوتاه‌مدت وابسته به نتایج انتخابات امریکا و اخبار پیرامون آن خواهد بود.

بازارساز در شرایط کنونی نشان داده است که اعتقادی به دلار بالای ۳۰ هزار تومان ندارد؛ چراکه صرافی‌های بانکی حاضر نبوده‌اند اسکناس امریکایی را بالای مرز یاد‌شده خریداری کنند. روز گذشته، این صرافی‌ها قیمت فروش دلار را تا کانال ۲۶ هزار تومانی پایین بردند. این مسئله نشان می‌دهد که هدف بعدی بازارساز برای دلار می‌تواند کانال ۲۶ هزار تومانی باشد. با این حال نباید از خاطر برد که چند هفته قبل در زمان ریزش زیاد دلار، معامله‌گران از سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای این ارز حمایت کردند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...