|
کدخبر: 123282

پاییز ۹۹ بازار آهن چگونه خواهد بود؟

بازار آهن آلات همچون تمام بازار‌های داخلی کشور روزهای پر تلاطم قیمتی را تجربه می‌کند.

اقتصاد پاییز ۹۹ بازار آهن چگونه خواهد بود؟

بازار آهن آلات همچون تمام بازار‌های داخلی کشور روزهای پر تلاطم قیمتی را تجربه می‌کند. چنین نوساناتی موجب شده تا پیش‌بینی قیمت آهن آلات سخت تر از هر زمان دیگری باشد. برای تحلیل و پیش‌بینی قیمت انواع محصولات آهنی در چنین شرایطی باید تمام جوانب سیاسی و اقتصادی لحظه به لحظه روز را در نظر گرفت.

شاید برای شما هم سوال باشد که سرنوشت بازار آهن در پاییز پیش رو ۹۹ چه خواهد شد؟ با توجه به شرایط امروزی که در داخل کشور حاکم است نمیتوان پاسخ منطقی و یا قطعی به پیش‌بینی قیمت آهن آلات داد. علت این موضوع ریشه در چندین عامل اساسی از جمله نوسانات ارز، تورم داخلی، میزان تقاضا و عرضه دارد.

همچنین اوضاع قیمت آهن آلات در بازار جهانی با سیر افزایشی همراه بوده است. به گفته منابع خبری این امر سبب شده است که این روند در افزایش قیمت آهن آلات همچون قیمت تیرآهن، قیمت میلگرد و قیمت ورق مشاهده گردد.

گزارش کوتاه از وضعیت قیمت آهن آلات بازار داخلی

قیمت تیرآهن

در سال‌های اخیر به خصوص در ساختمان‌سازی میزان تقاضا خرید تیرآهن به نسبت میلگرد کاهش یافته است و همین امر موجب شده تا سیر صعودی قیمت تیرآهن در مصاف با قیمت میلگرد در جایگاه پایین تری قرار می‌گیرد. اما آنچه ممکن است موجب پیش‌بینی افزایش قیمت آهن آلات در پاییز شود عدم عرضه مکفی برخی از محصولات تیرآهن باشد.

 با توجه به گزارش کارشناسان تهران آهن: عدم عرضه کافی سه محصول تیر۲۴و۲۷و۳۰ از برخی کارخانجات‌های تولید‌کننده مانند تیر ذوبی و افزایش تقاضا حتما شاهد تداوم التهاب قیمت تیرآهن (به خصوص قیمت این سه محصول) در پاییز خواهیم بود.

قیمت میلگرد

 قیمت پبشنهادی بیشتر تولید‌کنندگان میلگرد در روزهای پایانی تابستان روند افزایشی داشته است. به گفته کارشناسان تهران آهن: شتاب روند افزایش قیمت میلگرد به دلیل مصرف و کاربرد در صنعت ساختمان‌سازی نسبت به دیگر محصولات آهنی بسیار بیشتر است. در هفته گذشته، قیمت هر کیلو میلگرد بین ۵۰۰/۱۱ تا ۲۰۰/۱۲ به فروش رسیده است.

محصولات میلگرد در دو سایز ۱۸ و ۲۲ از سبد بیشتر کارخانجات کاهش یافته و به شدت کمبود عرضه در بازار احساس می‌شود. به علاوه ورود به نیمه دوم سال و طبق معمول کاهش مصرف در نیمه دوم سال شرایط بازار داخلی میلگرد را بغرنج تر خواهد کرد.

اما در بازار خرید و فروش میلگرد حتی عبور از شرایط کرونا، تحریم و عادی شدن صادرات باعث کاهش یا حتی ثبات قیمت میلگرد در هفته‌های اخیر نشده است و پیش‌بینی افزایش قیمت میلگرد در پاییز ادامه خواهد داشت.

قیمت ورق آهن

روند تغییرات قیمت ورق آهن به طور مستقیم بر روی قیمت محصول نبشی و ناودانی تاثیر‌گذار است. با توجه به آمار و گزارش تهران آهن در هفته پایانی شهریور قیمت ورق گرم در حدود ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

بدون شک ایجاد تغییر در نحوه عرضه اسلب در بازار داخلی یکی از راهکارهای موثر در کاهش تب سیر صعودی قیمت ورق است. به عبارتی با الزام عرضه اسلب و ورق در بورس کالا می‌توان پیش‌بینی کرد که آهن آلات خصوصا ورق گرم و سرد با ثبات قیمتی بیشتری از پاییز امسال در بازار عرضه می‌شود.

سخن پایانی

تمام کارخانه‌های تولید‌کننده آهن آلات بایستی شرایط بازار داخلی را در افق پیش روی خود در نظر گرفته و براساس نیاز بازار اقدام به تولید کنند تا در برخی از محصولات و سایز‌های کم تقاضا بازار آهن در پاییز دچار اشباع نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر