کدخبر: 107514

آن‌هایی که پول سهام عدالت خود را نگرفتند بخوانند

مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی، گفت: پول همه کسانی که برای فروش سهام عدالت به بانک ملی مراجعه کرده‌اند نهایتا تا پایان هفته آینده واریز و پرونده فروش سهام عدالت در این بانک بسته می‌شود.

اقتصاد آن‌هایی که پول سهام عدالت خود را نگرفتند بخوانند

سهامداران سهام عدالت در روزهای ششم تا سیزدهم خرداد ماه فرصت داشتند تا با مراجعه به بانکی که شماره شبا حساب خود را در آن بانک به سازمان خصوصی‌سازی داده‌اند، درخواست فروش ۳۰ درصد از سهام خود را ثبت کنند.

بانک ملی یکی از بانک‌هایی است که تعداد زیادی از سهامداران سهام عدالت در آن حساب دارند و شماره شبا حساب خود از این بانک را در سامانه سازمان خصوصی‌سازی ثبت کرده‌اند.

به همین علت نیز در اسفند ماه سال گذشته که بحث واریز سود سهام عدالت مطرح شد، بسیاری از سهامدارانی که سود سهام خود را دریافت نکرده بودند از مشتریان این بانک بودند.

در این خصوص حسن علائی، معاون سازمان خصوصی‌سازی به تجارت‌نیوز گفت که، وجوه حاصل از سود سهام عدالت ۶۳ هزار نفر از سهامداران که در بانک ملی حساب داشته‌اند برگشت خورده است.

بنابراین در بحث فروش نیز به علت تاخیر حدود یک ماهه‌ای که در واریزی‌ها رخ داده است بسیاری از معترضان به عدم دریافت پول سهام از این بانک هستند.

علت تاخیر در واریزی چیست؟

مژگان ارجمند، مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی در پاسخ به این سوال تجارت‌نیوز فرآیند فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری بانک ملی را تشریح کرد.

وی در ابتدا گفت: از آنجایی که حدود ۴۰ درصد از کل سهامداران سهام عدالت از مشتریان بانک ملی هستند، طبیعتا به علت رویه‌ای که درنظر گرفته شده باید به بانک ملی مراجعه می‌کردند؛ با توجه به فرآیند فروش سهام عدالت و تاخیری که در واریز وجوه رخ داد است تعداد سهامداران شاکی از این بانک نسبت به بانک‌های دیگر بیشتر است.

وی عنوان کرد: بانک ملی مانند سایر بانک‌ها براساس رویه‌ای که در نظر گرفته شده، سفارشات را جمع‌آوری و برای شرکت سپرده‌گذاری ارسال کرد؛ اما بعد از یک زمانی شرکت سپرده‌گذاری این فرآیند را نپذیرفت و روش را تغییر داد که موجب شد در روند فروش وقفه‌ای ایجاد شود.

ارجمند در این خصوص، ادامه داد: در سری اول که اطلاعات به صورت مستقیم به سپرده‌گذاری ارسال شد و سپرده‌گذاری سهام متقاضیان را در قالب کد تجمیعی برای کارگزاری آماده فروش می‌کند، برای واریز وجوه دوباره پای سپرده‌گذاری به میان می‌آید که باید لیست اطلاعات سهامداران را برای ما ارسال کند و بعد از راستی‌آزمایی اطلاعات مشتریان از طریق بانک بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای پول سهامداران را واریز کردیم.

پول سهام چه کسانی تا به حال واریز شده است؟

مدیر معاملات کارگزاری بانک ملی در پاسخ به این سوال گفت: سهام همه کسانی که تا روز ۱۰ خرداد ماه با مراجعه به بانک درخواست فروش ۳۰ درصد از سهام خود را ثبت کرده‌اند، فروخته شده و به حسابشان واریز شده است؛ در این بین به خاطر این که اطلاعاتی مثل شماره ملی، موبایل، شبا و حساب برای تعداد محدودی از سهامداران نواقصی داشته که واریزی انجام نشده است که پس از رفع آن پرداختی‌ها انجام خواهد شد.

به گفته وی، پول سهام عدالت حدود ۹۰ هزار نفر از مشتریان بانک ملی به صورت کامل واریز شده است.

وی افزود: اما پس از این که ارسال اطلاعات از سوی کارگزاری به صورت مستقیم به سپرده‌گذاری متوقف و با واسطه‌ای که ایجاد شد، فروش نیز انجام نشد. در این مرحله ما درخواست فروش سهامدارانی که از روز یازدهم تا سیزدهم خرداد ماه به بانک ملی مراجعه کرده‌اند را برای شرکت سپرده‌گذاری ارسال کردیم و در روز یکشنبه هفته جاری شرکت سپرده‌گذاری مجوز فروش سهام این افراد را به ما داد که در حال فروش آن هستیم.

این مسئول کارگزاری بانک ملی با اشاره به عملکرد بازار طی روزهای اخیر خاطر نشان کرد: چون بازار طی روزهای اخیر ریزشی بوده، ما سعی کردیم که سهام مردم را با قیمت مناسب بفروشیم و از سوی دیگر نیز بازار بهم نریزد. طی دو روز گذشته سهام بیش از ۵۰ درصد از سفارشات فروخته شده که به محض این که شرکت سپرده‌گذاری لیست سهامداران را بدهد و پس از استعلام درستی اطلاعات، چک واریزی را به بانک می‌دهیم تا به حساب مشتریان واریز شود.

وجوه کی واریز می‌شود؟

ارجمند در این باره عنوان کرد: شرکت سپرده‌گذاری معمولا فردای روزی که معاملات انجام می‌شود، لیست سهامداران را برای ما می‌فرستند که برای فروش دو روز قبل معمولا امروز یا فردا لیست به‌دست ما می‌رسد و احتمالا در روز پنجشنبه یا نهایتا شنبه هفته آینده به حساب کسانی که سهامشان فروخته شده واریز می‌شود.

وی ادامه داد: در مجموع پیش‌بینی ما این است که سهام عدالت همه کسانی که در خرداد ماه به بانک مراجعه کرده‌اند طی امروز و فردا فروخته شود که واریز آن از شنبه هفته آینده آغاز و تا پایان هفته همه سهامداران پول سهام خود را دریافت کنند و پرونده فروش سهام عدالت در این بانک بسته شود.

وی در پایان با اشاره به فروش سهام عدالت از طریق مراجعه مستقیم به کارگزاری بانک ملی، گفت: در خصوص کسانی که پس از تاریخ ذکر شده به کارگزاری مراجعه و سهمی را برای فروش انتخاب کرده‌اند نیز چون فرآیند تسریع شده و بانک دیگر نقشی ندارد، درخواست سهامدار تجمیع و برای سپرده‌گذاری ارسال می‌شود که معمولا واریز وجه سریع‌تر انجام می‌شود.

منبع: تجارت نیوز
 • جاوید ارسالی در

  ما نفهمیدیم مبلغ این 30 درصد چقدر میشه ؟بانکها چون سابقه دزدی زیاد دارن ممکنه در این جا هم دزدی کنن .عامل بیشتر مشکلات مملکت بانکها هستند پس اگه مبلغ کمی براتون واریز شد تعجب نکنید .ذات بانکها دزدیست .

  • سعید ارسالی در

   کاملادرسته ۳۰درصدوبرایمن یک ونهصدواریزکردن

 • اسدالله ارسالی در

  تورو خدا این صی درصد رو بانک کشاورزی سهام عدالت را واریز کنید اگر لازم نداشتم مریض که نبودم بفروشم

 • حاتم صفری بیرانوند وامیرحسین صفری بیرانوند ارسالی در

  باسلام من پسرم سهام سیدرسدرافروختیم وپسرم بانک ملی خودم بانک صادرات حالا ازشماخواهش میکنم هرنفرپانصدسیسهزاراست وتاالان وجه ای هم بحسبمان امده خواهش میکنم کلن هرچی هست گران شده برامان واریز کنیدمستجریم کارگرم قسطه مگربرای چی بفروشیم ازکارمندان بانک ملی وصادرات تشکرمیکنم عاجزانه دستمان خالیه کارتمان شارزکنیدخدانگهدارخودتان وخوانوادتان یاهو کمکمان کنیدعلی نگهدارخودتان خوانودتان

 • عبدالعلی ریسی ارسالی در

  من 23 خرداد د ر بانک تجارت فروختم هنوز چیز ی به دستم نرسیده

 • محمد رضا مولایی طا هر ابادی ارسالی در

  من بیماری تیروئید و قلب دارم و از کار افتاده ام و هیچ جا بیمه نیستم هیچ کجا کار ندارم شما رو بخدا بگید کجا تمام سهامم را بفروشم ممنونم

 • عباس ارسالی در

  من درتاریخ ۲۳.۲.۹۹سهام خودرافروخته ام هنوزپول به حسابم نیامده چکارکنم

 • مریم ارسالی در

  والا ما نفهمیدیم چطوری وارد سایت بانکی بشیم ثبت فروش و تایید بزنیم

 • ناشناس ارسالی در

  خاهشن کمک کنید ما اگر لازم نداشیم سهامم را نمی فروختم دانشجو هستم و مادری مریض

 • قادری ارسالی در

  باسلام وخسته نباشید...آقا سهم من یک میلیونیه ۳۰درصدم میشه ۸میلیون ولی ۵میلیون واریز کردن آیا مابه التفاوت رو میدن یانه؟؟؟ممنون میشم

 • سعيد ارسالی در

  تو را خدا پست بانگ ملکان چرا پول فروش سهام عدالت را به مردم نمیده تو را خدا پیگیری گیری کنبید

 • مجید ارسالی در

  سلام ازبانک ملت چه خبرایاتااخرامسال 30درصدفروش سهام عدالت به مردم داده میشودیامنتظرظهوراقاهستند

 • حمید ارسالی در

  ۵۳۲هست سهامم‌چرا ۳۲۰تومن واریزشده بانک ملی هس

 • Mehrsa ارسالی در

  من بانک صادرات 21خرداد فروختم ولی تا الان هیچ خبری نشد .. چند بار هم رفتم بانک.. ثبت نامم واطلاعات وارد شده ام هیچ مشکلی نداشت... بخدا از بدبختی فروختیم .. تورو قران ب بانک ها بگید اذیت نکنن .. اگه قراربود اینقدر طول بکشه چرا ب مردم وعده 12 روزه دادند..

 • وحید ارسالی در

  سلام الان نزدیک یه ماهه که سی درصدسهمم روفروختم اگه مشکل نداشتم هیچوقت اینکارونمیکردم لطفا به بانک صادرات بگین واریزکنن فقط به مردم وعده وعیددروغ ندین....

 • علی ارسالی در

  پس کی بانک کشاورزی واریز میکنه به همه وعده بزودی امروز وفردا واریز میشه ما که 30درصدخودمون رو فروختیم ولی خبری از پولش نیست لطفا رسیدگی کنید

 • افشین ارسالی در

  باسلام،بنده ۱۸خرداد در بانک صادرات ثبت فروش کرده ام اما تاالان یک ریال واریزی نداشته ام،مسؤلین مربوطه بانک صادرات محض خدا پیگیری کنید زودتر، احتیاج داریم میدونید احتیاج یعنی چی؟

 • سعید ارسالی در

  با سلام من از طریق ایوا ۳۰ درصد سهام را برای فروش گذاشتم کی واریز میشه این برنامه به بانک ملی ربط داره

 • مریم ارسالی در

  سلام منم 10خردادثلت نام کردم سهام خودرادربانک مسکن. اصلاازبانک هیچ خبری نیست انگار به خواب زمستانی رفته توروخدا بیدارشید وقت خواب نیست مردم توی مشکلات گیرکردند به دادمردم برسید درسته اینها هیچی نمیشه ولی باز سهام حقمون هست پول مردم رو بدهید

 • اصغر ارسالی در

  سلام شما رو به قران قسم میدم به مردم لااقل قول الکی ندین من به صاحب خونه گفتم هفته آینده پول پیش خانه رو میدم الان یک ماه بیشتر هستش که میگه چرا پول نمیدی منم رو حسابی که به ما گفته شده هفته آینده تا الان هیچ خبری نیست باید چه کار کنیم اگه به مردم اعلام کنید یک ماه یا دو ماه دیگه پول به حسابشون میاد لااقل چشم انتظار نیستند

 • ناشناس ارسالی در

  بخداهمه اش کلاهبرداری ازملته من ۳۵روزه برافروش زدم ولی هیچی هنوزب حسابم نریختن

ارسال نظر