کدخبر: 100335

یک خبر خوش بانکی

درپی دستورالعمل کاهش نرخ سود سپرده بانکی و تمکین بانک‌ها از آن، تصور می‌شود سپرده‌ها از بانک‌ها خارج شود اما مدیرعامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد که هنوز چنین اتفاقی رخ نداده و ممکن است نقدینگی‌ها در بین بانک جابه‌جا شده باشد اما خارج نشده است

اقتصاد یک خبر خوش بانکی

همچنین طبق آنچه این مدیر بانکی اعلام کرده، امسال به منظور رسیدن به جهش تولید، نخستین سیاست، پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی است و طرح‌های ارزش افزوده بخش معدن نیز در اولویت اول دریافت تسهیلات هستند.

حسین-مهری

این روزها که بازار سرمایه از اقبال و رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار شده و اقتصاد در حال حرکت از بانک محوری به سمت سرمایه محوری است، نقش نظام بانکی در اقتصاد تغییرات و تحولاتی پیدا کرده است. از سوی دیگر اقتصاد هر کشوری برای رشد و پیشرفت به ابزارهایی برای رسیدن به این هدف احتیاج دارد که یکی از آن‌ها، نظام بانکی است و با این ابزار می‌توان از طریق پرداخت اعتباراتی همچون تامین سرمایه در گردش موجب رونق تولید که موتور محرکه اقتصاد است، شد تا در نهایت مشکل اشتغال رفع شود. اما اکنون این نقش بانک با وقوع رشدهای بی‌سابقه در بازار سرمایه و حرکت نقدینگی به آن دچار تحولاتی شده که قرار است بار چند ساله تامین مالی واحدهای تولیدی که بر دوش نظام بانکی بود، بخشی از آن به بازار سرمایه منتقل شود.

حال مدیرعامل یکی از همین بانک‌ها که می‌تواند نقش مهمی را در حمایت از تولید ایفا کند در گفت‌وگویی تفصیلی، گزارشی از اقدامات بانک صنعت و معدن ارائه کرده است‌ که حاصل این گفت‌وگو با حسین مهری را در ادامه می‌خوانید:

- درباره تمکین بانک‌ها از نرخ سود سپرده‌های بانکی ۱۵ درصدی توضیح بدهید و اینکه آیا در پی این امر، سپرده‌های مردم از بانک‌ها خارج می‌شود؟

بانک صنعت و معدن در این زمینه مطابق دستورالعمل بانک مرکزی عمل کرده و اجازه ندادیم که خارج از این چارچوب حرکت کنیم. تصور اینکه تمکین بانک‌ها از سود سپرده موجب خروج سپرده‌های مردم از بانک‌ها شده درست نیست و در این بانک حجم سپرده‌ها افزایش پیدا کرد. در فروردین امسال بانک صنعت و معدن رشد مناسبی در سپرده‌ها داشته است؛ به گونه‌ای که نسبت به سال گذشته معادل ۵۵ درصد میزان سپرده‌های چهارگانه ما افزایش یافته است.

بازار سرمایه در حال تعمیق بخشی است که بعید می‌دانم دچار رکود شود و اگر نقدینگی این بازار به سمت بازارهای طلا، سکه و ارز حرکت کند ممکن است که سود سپرده‌های بانکی را تحت تاثیر قرار بدهد. بر اثر کاهش سود سپرده نقدینگی‌ها در بین بانک ممکن است که جابه‌جا شده باشد، نه اینکه خارج شده باشد.

باید پول و نقدینگی به سمت بازار سرمایه حرکت کند، زیرا بهترین مکان برای جهش تولید و اشتغال، بورس و بانک است. امیداورم که این نقدینگی به سمت بازارهای طلا، سکه و... حرکت نکند، زیرا این بازارها نه تنها تاثیری در اقتصاد نخواهند داشت بلکه مخرب هم خواهد بود.

- در رابطه با امهال اقساط وام‌ها در پی شیوع کرونا چه اقداماتی انجام شده است؟

ما اکثرا به شرکت‌های حقوقی تسهیلات پرداخت می‌کنیم و به افراد حقیقی تسهیلاتی خیلی کمتری می‌پردازیم. در اسفند ماه پس از اعلام شورای پول و اعتبار در این زمینه، سه ماه اقساط وام‌ها را به تعویق انداختیم و همچنین، کسانی که از حساب آنها بابت چک مبلغی برداشت شد، آن مبلغ را بازگرداندیم. برای صنایعی که از کرونا آسیب دیدند هم به درخواست خودشان اقساط آنها را به تعویق انداختیم.

نرخ سود تسهیلات این بانک ۱۸ درصدی است و در سال گذشته با سودی حدود ۱۶.۵ درصد برای مناطق برخوردار و ۱۴.۵ درصد برای مناطق غیربرخودار از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات پرداخت کردیم که برای امسال سود این تسهیلات کمتر خواهد بود.

- وضعیت واگذاری اموال بانک صنعت و معدن در سال گذشته به چه صورت بود؟

بانک صنعت و معدن در سال ۹۸ هم در زمینه اموال و دارایی‌ها و هم در حوزه سهام و شرکت‌ها واگذاری خوبی را داشته است. در سال گذشته با برگزاری هفت مزایده که در تاریخ بانکداری بی‌سابقه است، ۱۴۴۰ میلیارد ریال واگذاری دارایی‌های غیر مولد داشتیم و در زمینه شرکت‌ها نیز سهام خود را در سه شرکت سیمان مازندران، سرمایه‌گذاری صنعت و تجارت و صندوق مالی فناوری واگذار کردیم.

- برای امسال چه برنامه‌ای برای واگذاری دارایی‌های خود دارید؟

هفت شرکت داشتیم که سه تا از این شرکت‌ها را واگذار کردیم و چهار شرکت دیگر را باید در امسال برای واگذاری آنها تلاش کنیم که یکی از این شرکت‌ها کارگزاری است که با توجه به نقشی که این شرکت می‌تواند در بازار سرمایه و پول داشته باشد قرار است در گروه شرکت‌های ابزاری بانک قرار گیرد و به جز اینسه شرکت دیگر می‌ماند که در یکی از آنها ما صاحب ۲۰ درصد سهم هستیم که به زودی برای واگذاری آن اقدام خواهیم کرد.

دو شرکت اصلی که در آن بیشاز ۵۰ درصد سهم داریم(شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران و شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند) تاکنون چندین بار آگهی کردیم که متاسفانه خریدار نداشته و بنا داریم در سال۱۳۹۹ شرایط سهل تری برای واگذاری در نظر بگیریم تا بتوانیم نسبت به واگذاری آن اقدام کنیم.

- بانکداری دیجیتال در بانک صنعت و معدن در چه وضعیتی قرار دارد؟

در این زمینه براساس شاخص‌های اعلامی وزارت اقتصاد نیز رتبه دوم را کسب کردیم. در مجموع تلاش بانک صنعت و معدن این است که در امسال جهشی جهت کمک به کارآفرینان، صنعت‌آفرینان و معدن کاران داشته باشد.

- با توجه به امسال که جهش تولید نام دارد، چه برنامه‌ای در زمینه تسهیلات به بخش تولید دارید؟

نخستین سیاست ما در سال ۹۹پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است و دومین اولویت ما تکمیل طرح‌های نیمه تمامی است که از این بانک تسهیلات گرفته‌اند و سومین اولویت ما طرح‌های تکمیلی و زنجیره ارزش است و آخرین سیاست پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و صادرات محور است.

برای پرداخت تسهیلات اولویت اول ما طرح‌های ارزش افزوده بخش معدن است.

- عملکرد بانک صنعت و معدن در سال گذشته چگونه بود؟

در سال گذشته مطالبات جاری و غیرجاری این بانک به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسید که میزان این مطالبات در کل سیستم بانکی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است. حدود ۲.۵ درصد از مطالبات کل سیستم بانکی را بانک صنعت و معدن به خود اختصاص داده است. در سپرده‌های چهارگانه رشد خوبی را تجربه کردیم که حدود ۴۳ درصد رشد متعلق به منابع سپرده‌های چهارگانه بانک بوده که نسبت به سال ۱۳۹۷ رشد خوبی است، درحالیکه متوسط رشد بانک‌ها در این زمینه کمتر بوده است.

 در بحث گشایش اسناد ریالی معادل ۶۷ درصد رشد داشتیم و در ضمانت‌نامه‌های ریالی، قراردادها و پرداخت‌ها به ترتیب معادل ۵۲، ۱۴۶ و ۴۰درصد رشد کسب کردیم که پرداختی‌های در حوزه ریالی ۶۸ درصد رشد را شاهد بودیم و در وصولی‌ها نیز معادل ۴۵ درصد رشد داشتیم.

- درباره ارتباط این بانک با دانشگاه‌ها توضیح دهید.

تفاهمنامه‌ای را با جهاد دانشگاهی، دانشگاه امیر کبیر و صنعتی شریف امضا کردیم که اقدامات عملیاتی آنها از سال گذشته آغاز شده و اثرات آن را در امسال شاهد خواهیم بود.

همچنین، اجرای حاکمیت شرکتی یکی از موضوعاتی بود که این بانک به طور جدی دنبال کرده و در بانک صنعت و معدن به طور کامل اجرایی شد و رتبه دوم را در این زمینه کسب کرد.

عملکرد بانک صنعت و معدن را در عملیات بازار باز بانکی شرح دهید.

عملیات بازار باز بانکی کار جدیدی است که از سال گذشته این کار آغاز شد و اکنون در حال توسعه است. امسال بانک صنعت و معدن هم بنا دارد حضور فعالی را در بازار باز داشته باشد.

 

منبع: ايسنا
 • تقی پور ارسالی در

  ایشان درمورد سودبانکی کاملا غیرواقعی صحبت کرده. بیشترسپرده هاازبانکها خارج وبه سمت پورس وارز وسکه ومسکن سرازیر شده.حرفهای این آقا را نه دولت باور میکنه ونه مردم.

  • حسین ارسالی در

   دوست عزیر ایشون اصلا سپرذه ای نداره که خروج داشته باشه،

 • ناشناس ارسالی در

  خودشون پولها شون و تو بانک‌های سویس میذارن و درآمدهای کلان دارن اونوقت از یک قرآن و دو زار ملت هر روز سود و کم می کنن. روز شمار را هم که حذف کردن. خدا ریشه اینها را مثل کرونا خشک کنه. طاعون و کووید 19 شدن به جان ملت افتادن. مرده شور دماغتو بشوره.

 • کهنه سرباز وطن ارسالی در

  آقای همتی تمام هم وغمش سود رساندن به بانک ها است به فکر این نیست که بسیاری از سپرده گذاران افراد مسن واز کار افتاده ای هستند که تمام چشم وامیدشان به همین چندر غاز سود سپرده‌ها است زمانی که بیمه آمد با افزایش دو برابری خرید بيمه نامه فشار به مردم آورد وحالا که سکاندار بانک مرکزی شده با افزایش نرخ ارز وکاهش سود سپرده‌ها داره فاتح ملت می خواند تمامی تورم یک ساله نتیجه کاهش سود سپرده‌ها وافزایش دستوری نرخ ارز است بانک ها هم فعلأ روز خوششان است با خذف چهار صفر از پول ملی 50000000 تو جیب جا نگیره ولی 5000 راحت می شود ار بانک درآورد وخانه نگه داشت

 • امیرعبدالرضایی ارسالی در

  اگربخواهیم سپرده های بانکی رابه یمت بازارسرمایه سوق دهیم بایدحسابهای ربوی رامسدودکنیم والسلام.

 • رضا ارسالی در

  گذاشتن پول دربانکها اشتباه است
  به جای اینکه پول ها تون روتوبانک بگذاریدطلا یا دلاربخرید همون کاری که بانک ها با پول شما میکنندالبته بانک هادرمسکن هم واردمیشوند
  پس فریب بانک هارا نخورید که یه مشت دزدوفرصت طلب هستند

 • هوشنگ صدری ارسالی در

  با سلام اگر ایشان راست می گوید و دروغگو نیست بیاید کارخانه ما را که پانزده سال هست و از خود این بانک تسهیلات نصفه کاره دریافت کردیم حمایت کند تا راه بیفتد البته که ایشان دروغ می گوید وقتی سند رهنی بنام بنده است همین بانک مجرمانه و خارج از دفترخانه ملک کارخانه بنده را فروخته است آنهم به دونفر که اختلاف پیدا کرده اند و‌کار به دادگاه کشیده شده است تازه بنده جانباز شیمیایی دفاع مقدس هستم که این آقا این بلا را سرم آورده است نمی دانم آیا عملکرد ایشان در پست خوب بوده است که ایشان را آورده اند به بانک صنعت و‌معدن یا روابط بر ضوابط حاکم است به هرحال ظلم ایشان را از هر طریقی به سمع و نظر مسئولین رسانده و خواهم رساند و تا این ظلم را برملا نکنم از پا نخواهم نشست

 • بردیا ارسالی در

  آقای همتی مثل سایر آقازاده ها دنبال پر کردن جیب خودشه . ای بابا ملت کیلو چند ؟ فعلا با این کرونا واژه ی جدید به واژگان مردن مردم بیگناه، اضافه شد "شهید خدمت"

 • سعید ارسالی در

  اشغالهای دزد

 • دل مرده ارسالی در

  از بی تدبیری مسئولین بانکی چند سالیست همه را درگیر خودش کرده آقای که ندانسته سود چندر
  غازی را که به افراد بازنشسته می دهی هر روز از دیروز کمتر کردی
  چه گلی بروی این مردم فشانده ای.با این کار شما مردم سرمایه محدود خود راجهت خرید ارز و طلا و یا در بورس سر مایه گذاری میکنند
  بعد از مدتی افرادی مثل من زوار در ر فته همه پس انداز خود را
  بفنا داده چون چیزی از بورس و
  دودوتا پنج تا بلد نیستند.بهتر نبود شمایی که مگویید بورس از بانک بهتر است بجای اینکه من
  مبتدی وبی اطلاع اینعمل را انجام دهم بانک خودش از سر مایه مردم در بورس معامله کرده وهم بازار سهام رونق پیدا میکند ما هم به سود معقول ما می رسیم
  دیگه حوصله شما را سر نیارم

 • امید ارسالی در

  بین 124 هزار پیامبر رفتین سراغ جرجیس؟
  این بابااصلا شعبه نداره که سپرده داشته باشه
  که بعد بدونه نقدینگی یعنی چی
  بانک صنعت و معدن اصلا با بانکداری غریبه است پول از صندوق ملی میگیره میده به کارخانجات همین

 • علیرضا ارسالی در

  اینو نگن چی بگن

 • سید اسماعیل عاملی کلخوران ارسالی در

  راست میگید سود وام ها را کاهش دهید وهمچنین موازات تصمیگیری کاهش سود اجاره ها افزایش یافته کسی که از این محل اجاره خود را پرداخت میکنه فشار برایش دو برار شده خودتان ببینید چرخش این سیاست گزاری بطرف کدام طبقه است

 • ناشناس ارسالی در

  صبر کن سررسید پولها برسه اگر پولهاشون خارج نکردن ان موقع نظر بده بگو پول از بانک بیرون نرفته

 • احمدی ارسالی در

  اگر مردم عاقلانه فکرکنند تمام سپرده های بانکیشان را ازبانکها خارج کنند انگاه بانکها بدون پشتوانه ورشکست میشوند.وقدرسپرده های مردم را میبینند وسودواقعی به انها میدهند ولی درحال حاضر از شلی مردم بانکها حسابی دارند موج سواری میکنند وچون زلیل کردن سپرده ها کاری دیگرندارند

 • احمدی ارسالی در

  متاسفانه اقای همتی سرسوزن به اقتصاد ایران توجه نمی کند اگرمیکرد ارزش پول روزبه روزازبین نمی رفت بانکها باپول سپرده مردم دارند جولان می اندازند اگرمردم عاقل باشند سپرده هایشان از بانکها بردارند قطعا بانکها ورشکست میشوند وانزمان حاضرند سود50 درصد پرداخت کنند ولی افسوس هزارافسوس مغزهای یخ زده که گوسفندولرتوجه به چرندیات مسئولین گوش وتمکین میکنند وانها حسابی بر افکارسوارند

 • غلامحسین ارسالی در

  آقایان که بانگ مرکزی شما که دارید سود بانکی را هر روز کم میکنید ایا سود وامهایی که به مردم بدبخت که ناچار هستند برای رفع مشکلاتی که شما برایشان ایجاد کردید دولا پهنا وام خود را برگردانند فکری کنید. راستی بانگها هنوز وام زیرو برای کارمندان خود می دهند . حتما از محل قرض الحسنه مردم این وام داده می شود خوش خیالتان کا رمندی که حقوق آن ۴ملیون در ماه هست چطور شاسی بلند داره خانه بلای ۱۰۰متری و...... از کجا میاد آقای رئیس بانک مرکزی برو خجالت بکش.

 • رحمان ارسالی در

  اینکه این جناب میگوید سپرده ها در اثر کاهش سود از بانکها خارج نشده خودش هم میدونه که دروغ است و حتی یه آدم ساده هم اینو باور نمی کنه و افزایش قیمت طلا و مسکن و ماشین وغیره نشانگر آن است بازار سرمایه‌ هم اطلاعات وکار بلدی میخواد و چند وقت دیگه از اون خارج و نقدینگی به سمت جا های دیگه بجز بانک سرازیر میشه پس با این حلوا حلوا کردنا دهان شیرین نمیشه

 • علی ارسالی در

  برا سنجش صحت فرمایشاتشون تحقیق کنید ببینید این بانک در یک استان چند تا شعبه داره؟اون وقت متوجه صحت و یا عدم صحت اون مطالب میشید

 • ناشناس ارسالی در

  مسولین به فکر زمانی باشید که میذارنتون تو قبر چی میخواهید بگوئید وای بر شما ستمکاران.....‌

 • بابک گله داری ارسالی در

  با درود و عرض ارادت خدمت همه عزیزان که بی وقفه در حوزه تولید کشور شبانه روز تلاش می کنند سپاس فراوان ازجناب دکتر مهری که اعلام کردند که نقدینگی از بانکها بسوی بازار سرمایه هدایت بشود این یعنی تحول بزرگ در بازار سر مایه کشور در راه است و چرخ تولید با سرعت بیشتر به حرکت در می آید، در پایان مجددا از جناب دکتر مهری تشکر می کنم که از بازار سرمایه بدرستی حمایت و کنند .

 • ho3en ارسالی در

  باسلام وتبریک عید سعید فطر
  دوست عزیز کدام بانک اقساط وام به تعلیق انداختن من صادرات ومهر وام داشتم که متاسفانه هم قسط وهم جریمه وهم آبروی ضامنینم رابردن لطفا تکلیف ماها را روشن کنید اجرکم عندالله

ارسال نظر