|
کدخبر: 181574

قیمت جوجه یکروزه اعلام شد

یک مقام مسئول گفت: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان است که متاسفانه مسئولان به این موضوع توجه ندارند و تنها بر قیمت مرغ به عنوان حلقه نهایی زنجیره نظارت می‌کنند.

اصناف قیمت جوجه یکروزه اعلام شد

برومند چهار آیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی در مرغداری های کشور، اظهار کرد: بنابر آمار در خرداد ۱۱۶ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری صورت گرفت که این میزان رقم قابل قبولی برای صنعت طیور کشور است.

وی افزود: علی رغم افزایش قیمت مصوب نهاده های مورد نیاز از جمله کنجاله، ذرت و حمل و نقل از ۱۱ فروردین به بعد، اما مسئولان انتظار دارند که قیمت مرغ ثابت بماند که این امر منطقی نیست.

چهارآیین ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی تابستان، وزن هر قطعه مرغ ۲۵۰ گرم کاهش می یابد که این امر به معنای کاهش ۳۰ تا ۳۵ هزار تنی عرضه است که اگر قیمت اصلاح نشود، با کمبود ۴۵ تا ۵۰ هزار تنی مواجه می شویم که این موضوع منجر به افزایش قیمت مرغ می شود.

این مقام مسئول با اشاره به تاثیر وزن گیری مرغ در تامین مرغ مورد نیاز در تابستان، گفت: با توجه به گرمای هوا تا ۱۵ خرداد، ۲۵ تا ۳۰ هزار تن تولید کاهش می یابد که دولت برای تامین نیاز کشور چاره ای جز تامین از محل ذخایر استراتژیک یا واردات ندارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه همچنان ۲ برابر نرخ مصوب است، بیان کرد: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان است که متاسفانه مسئولان به این موضوع توجه ندارند و تنها بر قیمت مرغ به عنوان حلقه نهایی زنجیره نظارت می‌کنند.

وی افزود: اگر تمامی نهاده های تولید اعم از جوجه یکروزه، دارو، واکسن، ریز مغذی همانند ذرت و کنجاله در سامانه بازارگاه با نرخ مصوب عرضه شود و تولیدکننده دسترسی مستقیم به این‌نهاده ها داشته باشد، امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب هم وجود دارد که متاسفانه در شرایط فعلی جوجه یکروزه تا ۲ برابر نرخ مصوب در بازار عرضه می شود که با این وجود دلالان سودهای هنگفتی را به جیب می زنند و همواره در بازار التهاب ایجاد می کنند.

رئیس هیئت مدیره شرکت مادرتخصصی توسعه صنعت طیور با اشاره به اینکه مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت در دنیاست، بیان کرد: در کشور ما با اقتصاد دستوری می خواهند بازار را کنترل کنند، درحالیکه طی ۴۰ سال گذشته این سیاست جواب نداده است که امیدواریم در دولت جدید با محوریت سیاست تولید بازار مدیریت شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور در پایان با تاکید بر مدیریت تمامی مولفه های تولید در سامانه تصریح کرد: برای جلوگیری از سودجویی و کنترل بر عرضه مرغ در سطح بازار انتظار می رود که مرغ فروشی ها دارای سامانه الکترونیک باشند تا به سهولت میزان ورودی و خروجی بار و خرید و فروش ها رصد شود، در غیر این صورت احتمال تخلف به دلیل سود بالای قطعه بندی مرغ وجود دارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...