|
کدخبر: 176027

از بازار مرغ چه خبر؟ + آخرین قیمت ها

نایب رئیس انجمن صنفی مرغداران گوشتی از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: نرخ کنونی هر قطعه جوجه ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان است.

اصناف از بازار مرغ چه خبر؟ + آخرین قیمت ها

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون مرغداران هر کیلو مرغ را با قیمت ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان عرضه می کنند که با این وجود مرغ گرم با قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان باید بدست مصرف کننده برسد.

وی عرضه مرغ گرم با نرخ های بالاتر را ناشی از سودجویی واحدهای صنفی یا مشکلات توزیع دانست و افزود: با توجه به آنکه تولید مرغ به میزان نیاز روزانه است، از این رو عرضه با نرخ های بالاتر گرانفروشی است.

اسداله نژاد از توزیع روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تن مرغ در سطح کشور خبر داد و گفت: بنابر آمار سرانه مصرف مرغ به بیش از ۳۲ کیلوگرم رسیده که با این وجود عرضه روزانه ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تن جوابگوی نیاز داخل است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از کاهش قیمت جوجه یکروزه در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر قطعه جوجه یکروزه به ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان رسیده است.

وی واردات تخم مرغ نطفه دار و مدیریت توزیع جوجه یکروزه را از علل اصلی کاهش التهابات در بازار برشمرد و افزود: در ماه های گذشته بواسطه کمبودهایی که در بازار وجود داشت، قیمت جوجه یکروزه به چند برابر نرخ مصوب رسید که با واردات و مدیریت بازار امیدواریم شرایط به گونه ای باشد که جوجه یکروزه با نرخ مصوب بدست مرغداران برسد و آرامش بازار حفظ شود.

اسداله نژاد درباره اینکه با وجود کاهش جوجه ریزی در ماه های فروردین و اردیبهشت، شرایط جوجه ریزی در خرداد را چطور پیش بینی می کنید، بیان کرد: با مدیریت تولید و کاهش قیمت جوجه انتظار می رود که کاهش جوجه ریزی به حداقل برسد.

وی ادامه داد: آینده قیمت مرغ بستگی به مدیریت بازار دارد که از سوی وزارت جهاد و وزارت صمت به درستی صورت بگیرد تا اتفاق بدی رخ ندهد چرا که با رها شدن بازار و توزیع مرغ در سطح کشور سوء استفاده هایی رخ می دهد.

وی با انتقاد از تاخیر در تخصیص نهاده دامی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید به گونه ای برنامه ریزی کند که قبل از جوجه ریزی نهاده در اختیار واحدهای مرغداری قرار گیرد که در مقطع کوتاه ۱۰ تا ۱۵ روزه این اتفاق رخ داد و حال نمی دانیم مجدد چه شده که بعد از جوجه ریزی نهاده در اختیار مرغدار قرار می گیرد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به چالش های پیش روی مرغداران با تاخیر در توزیع نهاده دامی گفت: واحدهایی که بدنبال جوجه ریزی هستند، دان کافی باید در اختیار داشته باشند در غیراین صورت مجبور به تامین نهاده از بازار آزاد می شوند. مرغدار بعد از تاخیر ۱۰ تا ۱۵ روزه در توزیع نهاده مجبور است مازاد نهاده خود را در پایان دوره به علت پاکسازی واحد به سبب رعایت موازین بهداشتی و ضدعفونی در بازار آزاد بفروشد تا خلاء ابتدای دوره را جبران کند، چنانچه در انبار نگهداری کند ممکن است طی بازدیدهای انجام شده مشکلاتی رخ دهد، از این رو وزارت جهاد به گونه ای باید برنامه ریزی کند که دان مورد نیاز در زمان مقرر بدست مرغدار برسد.

اسداله نژاد در پایان با بیان اینکه تغییر چندانی در وضعیت توزیع نهاده دامی نداریم، گفت: در تامین و توزیع به موقع نهاده یک سری مشکلات وجود دارد که امیدواریم مرتفع شود، اما ظاهرا عزمی برای حل مشکلات نیست‌.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...