|
کدخبر: 166625

آمار عجیب واردات گوشی های لوکس به کشور

با توجه به اینکه در سال ۹۹ برای محدودیت ورود گوشی‌های لوکس اقدامی صورت نپذیرفت حدود ۶۲۰ هزار گوشی بالای ۶۰۰ دلار وارد کشور شد تا ۶۷۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شود. این منابع ارزی می‌‎توانست در سال جهش تولید، مواد اولیه صنایع را تأمین کند.

اصناف آمار عجیب واردات گوشی های لوکس به کشور

درسال گذشته یکی از مسائلی که با توجه به محدودیت‌های ارزی در بازار تلفن همراه مطرح شد، بحث محدودیت ورود گوشی‌های لوکس بود که با وجود انتقاد صریح مقام معظم رهبری، جلوگیری از واردات این گوشی‌های لاکچری در نهایت به سرانجام نرسید و ورود این گوشی‌ها در سال ۹۹ نیز ادامه یافت.

 بنابر اظهارات مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک ایران، مجموع ارزش کالاهای وارداتی به کشور در سال ۹۹، حدود ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است که در این میان «گوشی تلفن همراه» در کنار «ذرت»، «برنج»، «کنجاله» و «دانه‌های روغنی»، بیشترین میزان واردات را به خود اختصاص داده‌‌اند. بر اساس پیگیری ها میزان دقیق واردات تلفن همراه در سال ۹۹ نزدیک به ۳ میلیارد دلار بوده است.

واردات ۳ میلیارد دلاری موبایل در سال گذشته!

اکبر سلطانی، کارشناس سامانه همتا با اشاره به آخرین آمار واردات موبایل، گفت: علیرغم اینکه پیش‌بینی می‌شد با افزایش قیمت ارز در سال ۹۹، مصرف تلفن همراه کاهش پیدا کند، در سال ۹۹ حدود ۱۵.۶ میلیون دستگاه به ارزش ۲.۹ میلیارد دلار (حدود ۲.۵ میلیارد دلار از رویه تجاری و ۴۰۰ میلیون دلار از رویه مسافری) وارد کشور شد.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال ۹۹ اقدامی برای محدودیت ورود گوشی‌های لوکس صورت نپذیرفت، حدود ۶۲۰ هزار گوشی بالای ۶۰۰ دلار وارد کشور شد تا ۶۷۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج شود. این در حالی است که این منابع ارزی می‌‎توانست در سال جهش تولید، مواد اولیه صنایع کشور را تأمین کرده و تولید را رونق دهد. همچنین نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار تنها برای واردات ۶۰۰‌هزار گوشی اپل از کشور خارج شده است.

بازه قیمتی

تعداد (میلیون دستگاه)

درصد تعداد

 ارزش (میلیون دلار)

درصد ارزش

زیر 150 دلار

7.5

49%

591

21%

بین 150 الی 300 دلار

6.8

43%

1.360

47%

بین 300 الی 600 دلار

0.7

4%

253

9%

بالای 600 دلار

0.6

4%

666

23%

مجموع

15.6

1.0

2.9

100%

جدول آمار واردات گوشی‌ تلفن همراه در سال 1399 بر اساس گزارش سامانه همتا

تعلل وزارت صمت برای جلوگیری از هدررفت منابع ارزی

باتوجه به تشدید مشکلات ارزی کشور در ابتدای سال ۹۹، تخصیص ارز بسیاری از کالاها از جمله تلفن‎‌همراه با اختلال جدی روبرو شد و میزان تخصیص ارز به موبایل در سه ماه ابتدایی سال ۹۹ به کمتر از نیمی سه ماهه‌ی سال ۹۸ کاهش یافت. همچنین با توجه به محدودیت منابع ارزی بانک مرکزی، جلسات متعدد کارشناسی از ابتدای اردیبهشت سال ۹۹ با حضور دستگاه‌های مرتبط از جمله بانک مرکزی، وزارت صمت و نمایندگان بخش خصوصی (انجمن واردکنندگان)، برگزار شد تا تدبیری برای برون رفت از این مشکل اندیشیده شود.

در طی این جلسات مقرر شد که واردات تلفن همراه لوکس در کلیه رویه‌ها(مسافری و تجاری) ممنوع شود. اما متأسفانه به علت هجمه برخی رسانه‌‌ها، وزارت صمت از اجرای این تصمیم عقب‌نشینی کرده و حتی سخنگوی دولت نیز اتخاذ چنین تصمیمی را به طور کلی تکذیب کرد.

پیش بینی خروج ۶۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات گوشی لاکچری در سال ۱۴۰۰!

سلطانی، کارشناس سامانه همتا با بیان اینکه مصوبه مجلس توان مقابله با ورود گوشی‌های گران قیمت را ندارد، گفت: متأسفانه علیرغم ورود مجلس به این مسئله و افزایش حقوق ورودی گوشی بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد نسبت به ۵ درصد در سال ۹۹، این مصوبه کارایی لازم را برای کاهش ورود این گوشی‌ها نداشته و پیش‌بینی می‌شود حداقل ۶۰۰ میلیون دلار دیگر نیز در سال ۱۴۰۰ بابت این گوشی‌ها از کشور خارج شود. با این وجود جای تعجب است که چرا مقامات دولتی به خصوص مسئولان وزارت صمت اقدام موثری در جهت پیشبرد فرمایش مقام معظم رهبری و مصلحت شرایط اقتصادی کشور انجام نمی‌دهند.

البته با توجه به اهمیت این مسئله، مقام معظم رهبری شخصاً از واردات کالاهای لوکس (به عنوان مثال گوشی‌های برند امریکایی اپل) انتقاد کردند: ایشان در جلسه با هیئت دولت در تاریخ ۲/۶/۹۹ فرمودند:

«یکی مسئله‌ی واردات بی‌رویّه است که ما مکرّر روی این تکیه کرده‌ایم... این واردات بی‌رویّه چیز خیلی خطرناک و مهمّی است. گاهی اوقات این واردات، واردات لوکس است؛ یعنی هیچ نیازی به آن نیست. شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد دلار -این جور گزارش شد به ما- مصرف شده! البتّه بخش خصوصی این کار را میکند، منتها بایستی دولت جلوی این را بگیرد. این یکی از مانع‌ها»

ضرورت افزایش حقوق ورودی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

واردات گوشی‌های گران قیمت و لاکچری تنها به سال ۹۹ ختم نمی‌شود بلکه طبق آمار ارائه شده از سوی سامانه همتا (رجیستری) در سال ۹۸ نیز، تعداد ۱۵ میلیون تلفن همراه به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار (حدود ۱.۵ میلیارد دلار از رویه معمول تجاری و ۱.۲ میلیارد دلار از رویه مسافری) وارد کشور شد که در این میان تلفن‌های همراه با ارزش بیشتر از ۶۰۰ دلار با تامین صرفا ۵ درصد نیاز بازار(یعنی از ۱۵.۳ میلیون دستگاه، فقط ۷۷۰ هزار دستگاه را شامل می‌شدند)، ۲۶ درصد منابع ارزی (حدود ۷۰۰ میلیون دلار) را مصرف کردند.

متأسفانه با بررسی این آمار می‎‌توان گفت، نیم میلیارد دلار از این مبلغ (تقریبا معادل دو برابر مصرف ارزی سالیانه تایر سنگین کشور) صرف واردات برند امریکایی اپل با تأمین صرفا ۴ درصد نیاز بازار در سال ۱۳۹۸ شده است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...