|
کدخبر: 151093

وضعیت بحرانی در تامین مواد اولیه این صنف خاص

رئیس اتحادیه نان‌ های حجیم و نیمه حجیم تهران با اعلام این که تعطیلی‌ ساندویچی‌ ها و اغذیه‌فروشی‌ ها باعث کاهش فروش این نوع نان شد، گفت: علی رغم این موضوع با توجه به بسته بندی، کیفیت بالای نگهداری و اعتماد مردم به این نوع نان شاهد افزایش مصرف مردم هستیم و ۴۰ درصد کاهش اولیه بازار این نوع نان جبران شده است.

اصناف وضعیت بحرانی در تامین مواد اولیه این صنف خاص

محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم تهران با اشاره به شوک کرونا بر بازار خرید نان در میان مردم گفت: نان حجیم در سوپرمارکت ها به شکل بسته بندی ارائه میشود، به همین دلیل پس از شیوع ویروس کرونا از اقبال بیشتری برخوردار شد و مصرف آن نسبت به سایر نان ها در اولویت قرار گرفت اما مشکل اصلی زمانی بود که اغذیه فروشی ها تعطیل شدند ۴۰ درصد از بازار محصولات ما اغذیه فروشی ها بودند.

او ادامه داد: با بسته شدن اغذیه فروشی ها با کاهش ۴۰ درصدی در فروش مواجه شدیم که ضربه مهلکی بود اما با گذشت زمان یک اتفاق خوب افتاد و آن اینکه راه چندین ساله برای فرهنگ سازی استفاده از نان های حجیم و نیمه حجیم در چند ماه طی شد و شاهد افزایش استفاده ۴۰ درصدی مردم از این نان ها بودیم. اینگونه مشکل تعطیلی اغذیه فروشی ها در نهایت حل شد.

کرمی با بیان اینکه ۷۰درصد مراحل تولید نان های حجیم توسط ماشین آلات انجام میشود، خاطر نشان کرد: گرمای محیط پخت نان و اتاق تخمیر و رعایت پروتکل های بهداشتی توسط کارکنان سبب شد بدون مشکل این نان در میزان مورد نیاز عرضه شود و فروش همکاران ما نیز افزایش چشمگیری یافته است.

الزام به استخدام صندوقدار برای همه واحد های تولیدی

او تاکید کرد: یکی از مهمترین تصمیم های ما برای رعایت پروتکل های بهداشتی، الزام به استخدام یک نیرو برای قرار گرفتن در پشت صندوق بود که ارتباطی با محیط پخت نان نداشته باشد تا اینگونه مطمئن باشیم مراحل پخت و بسته بندی نان در محیطی سالم بدون ارتباط با محیط بیرون انجام میشود. در شرایطی که بسیاری در اصناف مختلف مجبور به تعدیل نیرو شدند اما ما نیرو به کادر خود اضافه کردیم که جای بسی خشنودی و رضایت خاطر برایمان بوده است.

دلال ها قیمت روغن را ۳ برابر کرده اند

کرمی در ادامه به مشکلات فعالان این صنف اشاره کرد و گفت: با اینکه قیمت نان حجیم و نیمه حجیم از سال ۹۸ تا کنون تغییری نداشته اما بهبود دهنده های نان که در بسته های ۱۰ کیلوگرمی توزیع میشود از ۲۰۰ هزار تومان در سال گذشته یکباره به ۱ میلیون تومان رسیده است. البته ترکیب و میکس آن در داخل کشور انجام میشود اما به دلیل آنکه آنزیم های آن از اربیل عراق وارد میشود با رشد قیمت دلار این محصول هم چند برابر گران شد.

او توضیح داد: به جز بهبود دهنده نان، شکر و روغن هم افزایش قیمت داشته و چندین برابر شده است. به جز این ها هزینه کارگر و نایلون و بسته بندی هم بالا رفته است.

کرمی به مشکل تهیه روغن اشاره کرد و گفت: تولید کنندگان روغن مستقیما به ما روغن نمیدهند و تمایل دارند با دلال ها کار کنند. همین امر سبب شده تهیه روغن از طریق دلال ها افزایش دو تا سه برابری قیمت داشته باشد که با ادامه این روند امکان تهیه روغن برای ما وجود ندارد، این درحالی است که روغن مایع از ملزومات روزانه تولید نان حجیم است.

رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم تهران تاکید کرد: متاسفانه تک تک مواد اولیه مورد نیاز ما به جز آرد افزایش ۳۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

 

منبع: اتاق اصناف تهران

ارسال نظر