|
کدخبر: 145184

اختلاف ۱۰۰ درصدی قیمت میوه از عمده فروشی تا سطح شهر

با وجود عرضه فراوان میوه های فصلی مانند انار و مرکبات اما قیمت ها هم روز به روز بالاتر می رود و این نقض قوانین اقتصادی است که سالها اقتصاد دانان تحت عنوان قانون عرضه و تقاضا درباره آن بحث می‌کنند.

اصناف اختلاف ۱۰۰ درصدی قیمت میوه از عمده فروشی تا سطح شهر

قیمت میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران و نیز مغازه های سطح شهر همچنان رشد صعودی خود را ادامه می دهد رکورد دار قیمت ها میوه وارداتی موز با کیلویی ۳۵ هزار تومان است اما زمانی که پای این میوه ها به مغازه های سطح شهر می رسد از کیلویی ۴۰ هزار تومان فراتر می رود.

در چند هفته گذشته ثبت سفارش واردات موز متوقف شده و به این دلیل قیمت این میوه بالا رفته است.

نکته دوم بالا بودن قیمت میوه های فصلی مانند پرتقال و انار و نارنگی و سیب و خرمالو است. با اینکه فصل عرضه این محصولات است اما قیمت‌های آن بسیار عجیب افزایش یافته است. قانون عرضه و تقاضا می گوید که در فصل عرضه باید قیمت ها کاهش یابداما در عمل چنین نیست.

تنها بازار میوه نیست که تمام قوانین اقتصادی را زیر پا می گذارد بلکه در دیگر بازارها از جمله محصولات پروتئینی مانند گوشت و مرغ و تخم مرغ هم وضع به همین منول است و با وجود عرضه فراوان قیمت ها هم بالاتر می رود.

هر کیلو انار در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران از کیلویی ۸ هزار تومان تا ۲۱ هزار تومان عرضه می شود. البته این قیمت برای عمده فروشان است و این میوها زمانی که به سطح شهر می ایند قیمت های بیش از ۲۵ هزار تومان به فروش می روند.

خرمالو در میدان مرکزی میوه تا ۲۰ هزارتومان و پرتقال تا ۱۹ هزار تومان به فروش می رود.

بررسی ها حاکی است که هزینه میوه برای ۵ مهمان ۱۰۰ هزار تومان تمام می شود. قیمت میوه به شدت بالا رفته است و هزینه آن را در سبد خانوار بسیار سنگین تر از گذشته کرده است. این در حالی است که وضعیت تولید میوه در ایران با تولید سالانه بیش از ۱۸ میلیون تن میوه بسیار خوب است و جایگاه بسیار خوبی را در تولید دنیا داریم.

جدیدترین قیمت انواع میوه در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران که محل عرضه عمده فروشی است و از آنجا به تمام مغازه های سطح تهران و حتی سایر شهرها سرازیر می شود به این شرح است:

قیمت_میوه

این قیمت ها تنها نرخ عمده فروشی است و مغازه های سطح شهر مجازند صرفا ۳۵ درصد به این نرخ ها اضافه کنند اما در عمل برخی موقع افزایش های تا ۱۰۰ درصدی را نیز شاهد هستیم.

منبع: فارس

ارسال نظر