|
کدخبر: 114643

برنج گران می ‌شود؟

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: اگر بانک مرکزی در تخصیص ارز نیمایی سرعت نبخشد محموله‌های برنج مشمول سایر هزینه‌ها از جمله انبارداری هم می‌شود.

اصناف برنج گران می ‌شود؟

مسیح کشاورز با اشاره به اینکه ۸۰ هزارتن برنج رسوبی در سال ۱۳۹۸ به واسطه عدم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی در بنادر مانده است، اظهار کرد: این وعده داده شده است که ارز مورد نیاز تخصیص داده شود و امیدواریم قبل از شروع دوره ممنوعیت ترخیص (از شهریور ماه) این مقدار برنج رسوبی وارد بازار شود.

وی ادامه داد: تمام مسائل، مشکلات و کسری کشور در برنج برنامه‌ریزی می‌شود ولی وقتی این برنامه‌ریزی‌ها به سمت بانک مرکزی می‌رود به دیوار بلندی برخورد می‌کند. در حقیقت این عدم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی آثار بسیاری سویی در شرایط فعلی و آینده بازار دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: وقتی وارد کنندگان به بانک مرکزی اعتماد داشته باشند به واسطه این اعتماد کالا را اعتباری وارد کشور می‌کنند و بعد از آن هزینه را از دولت دریافت می‌کنند. ولی در حال حاضر محموله‌های بسیاری به واسطه همین اعتماد به دولت در بنادر و گمرکات مانده است و اگر بانک مرکزی به این روند را ادامه دهد دیگری کسی به صورت اعتباری کالایی وارد نمی‌کند.

کشاورز با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار تن برنج رسوبی در گمرکات منتظر تخصیص ارز هستند، گفت: سه مولفه قیمت جهانی، قیمت ارز و هزینه‌های گمرکی در قیمت‌گذاری موثر است. در قیمت جهانی با کاهش مواجه شدیم ولی ارز نیمایی از ۱۴ هزار تومان به ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است که این افزایش قیمت قطعا در قیمت تمام شده برنج هم خودنمایی می‌کند. ازطرفی بارها به بانک مرکزی اعلام کردیم که اگر در تخصیص ارز نیمایی سرعت نبخشد محموله‌های برنج مشمول سایر هزینه‌ها از جمله انبارداری هم می‌شود بنابراین با این روند به نظر می‌رسد قیمت برنج وارداتی به ۲۰ هزار تومان هم برسد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر