|

بخوانید :

کدخبر: 250856

خبری که باعث سقوط قیمت طلا خواهد شد

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در کنار افزایش امیداوری ها نسبت به مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین سبب شد تا طلا در آستانه ثبت بدترین بازدهی هفتگی خود در چهار ماه اخیر قرار بگیرد.

اخبار خبری که باعث سقوط قیمت طلا خواهد شد

قیمت طلا کاهش یافت.قیمت طلا رو به افزایش بود ولی امروز قیمت طلا کاهشی است. قیمت طلا با قیمت دلار رقابت دارد.

طلا که بیشتر در روز جمعه در دو کانال 1920 دلار و 1930 دلار در حال نوسان بود، در هفته ای که گذشت بیش از 2.5 درصد از ارزش خود را از دست داد. نکته جالب آنکه طلا در هفته ای که گذشت دیگر هیچ گاه نتوانست به بالای مرز 2 هزار دلار حتی برای مقطعی بازگردد. این در حالی بود که قیمت طلا در هفته قبل تا مرز 1070 دلاری بالا رفته بود.

افزایش شاخص دلار آمریکا نیز در روز جمعه یکی دیگر از عواملی بود که در کنار عوامل گفته طلا را به پایین کشید. شاخص دلار آمریکا به دلیل بهبود چشم انداز اقتصادی و همچنین آغاز اقدامات انقباضی فدرال رزرو در میانه کانال 98 واحدی قرار دارد. افزایش ارزش دلار آمریکا با گران تر کردن طلا برای دارندگان دیگر دارایی ها سبب کاهش تقاضای فلز زرد می شود.

در حقیقت در یک هفته اخیر کاهش انگیزه های مربوط به جنگ و همچنین تقاضای سفته بازانه در بازار طلا پشت فلز زرد را به شدت خالی کرده است. البته ممک است شرایط برای طلا بدتر از اکنون شود؛ در حال حاضر که فدرال رزرو رسما اولین افزایش نرخ بهره خود پس از سه سال را اعلام کرده است، اعلام هر گونه آتش بس در اوکراین می تواند سبب سقوط شدید و سریع قیمت طلا شود. این در حالی است که در دیگر جبهه ها نیر وضعیت اصلا بر وفق مراد فلز زرد نیست. تحلیل گران اقتصادی پیش بینی می کنند فدرال رزرو اقدامات انقباضی تهاجمی را برای کنترل تورم این کشور در نظر دارد و از این کانال نیز طلا تحت فشار خواهد بود.

طلای آب شده چیست

به قطعه طلایی که پس از ذوب، به دست می آید، طلای آب شده می گویند چون از آب کردن و ذوب طلاهای کهنه و دست دوم، حاصل می شود و «آب شده» است. قطعه های آب شده، بین کارخانجات طلاسازی و طلافروشان جابه جا می شود و مواد مصرفی مورد نیاز این صنف است تا در ساخت زیورآلات طلا استفاده شود.کارخانه طلاسازی هم برای رسیدنِ آن آبشده به عیار مطلوب، فلزات دیگر (مثلا نقره و مس) یا شمش خالص طلا را به آن می افزاید و دوباره ذوبش می کند و سپس در چرخۀ تولید قرار می گیرد و به زیورآلات تبدیل می شود. معمول طلای آب شده در بازار به صورت کیلویی خرید و فروش می شود.

طلای سفید چیست؟

طلای سفید یک عنصر طبیعی نیست. درحقیقت طلای سفید ترکیب فلزات دارای رنگ روشن تر با طلا است. سفیدترین نمونه آن با ترکیب رادیوم (فلزی از خانواده پلاتینیوم) آب داده می شود.

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...