|
کدخبر: 283653

شرایط استخدام فرهنگیان تغییر کرد+ جزئیات

مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش از تغییر در روش جذب دانشگاه فرهنگیان خبر داد و گفت: با این روش، گزینش برای رصد افراد فرصت ۳ تا ۵ ماهه در اختیار خواهد داشت.

سید حسین داودالموسوی؛ مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش‌وپرورش امروز اظهار کرد: در یک سال گذشته ۲۱۳ هزار پرونده گزینش افراد را بررسی کردیم، هم‌اکنون سالانه ۸۰ هزار بازنشسته داریم و کمبود معلم به شدت احساس می‌شود.

وی افزود: امسال دانشگاه فرهنگیان دو برابر ظرفیت یعنی ۵۰ هزار نفر را به ما معرفی کرد که ۲۵ هزار نفر جذب شدند همچنین از طریق استخدام پیمانی نیز ۲۵ هزار نیرو جذب شدند، ۳۰ هزار نفر نیز از مدارس غیردولتی برای گزینش معرفی شدند.

مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش گفت: ۱۶۰ هزار مصاحبه و ۲۶۰ هزار تحقیق در گزینش انجام شد و کل نیروی انسانی تمام وقت ما ۸۰۰ نفر است و ۱۶۰۰ نفر نیز به صورت پاره وقت با ما همکاری دارند.

داودالموسوی درباره اصلاح معیار گزینش بیان کرد: ضوابط و معیارهای گزینش اصلاح شده و به صورت آزمایشی در یکی از هیات‌های مرکزی مجموعه کشور در حال انجام است و احتمالا تا چند ماه آینده به کل کشور ابلاغ خواهد شد همچنین ما در روش کاری گزینش تغییراتی را انجام خواهیم داد و از روش‌های سنتی فاصله گرفته و از روش‌های هوشمند برای گزینش استفاده خواهیم کرد.

وی در پاسخ به اینکه برخی معلمان پذیرش شده در آزمون استخدامی که اکنون وارد مدارس شده‌ و کار معلمی را آغاز کرده‌اند، اعلام شده است در گزینش رد شده‌اید، بیان کرد: امسال آزمون استخدامی با تاخیر برگزار بنابراین مصاحبه‌ها نیز دیرتر انجام شد و به دلیل تداخل با گزینش دانشگاه فرهنگیان، نتایج گزینش آزمون استخدامی را آبان اعلام کردیم به همین دلیل این افراد بدون گزینش وارد مدارس شدند و وقتی نتایج را اعلام کردیم، گروهی از این افراد رد شدند.

مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برخی افراد دچار مشکل شدند البته برای رفع مشکل در تعامل هستیم اما افرادی که صلاحیت ندارند بدون اغماض باید از کلاس درس خارج شوند.

داودالموسوی با اشاره به اینکه دغدغه ۴۰ ساله گزینشگران آموزش و پرورش این بود که فرصت آنها برای بررسی تعداد زیادی از داوطلبان کمتر از ۱۵ روز بود آن هم در شرایطی که شغل معلمی بسیار حساس است، افزود: با پیگیری‌ها و طبق نامه وزیر آموزش و پرورش به وزیر علوم این مشکل حل و مقرر شد، روش‌ جذب دانشگاه فرهنگیان در رشته آموزش ابتدایی به روش نیمه متمرکز تغییر کند. با این کار فرصت سه ماهه با هدف گزینش اصلح در اختیار خواهیم داشت و به جای اینکه در شهریور نتایج را اعلام کنیم تا معلمان مهر ماه به کلاس درس بروند، شروع سال تحصیلی این افراد در دانشگاه فرهنگیان از ترم بهمن خواهد بود و براین اساس، گزینش فرصت کافی سه ماهه برای بررسی دقیق و کامل خواهد داشت.

وی متذکر شد: به دنبال اصلاح روش جذب معلمان هستیم و جذب به شیوه اعضای هیات علمی مدنظر است، مجوز این کار از سوی سازمان اداری و استخدامی صادر شده است و برای سال ۱۴۰۲ این روش را خواهیم داشت.

مدیرکل دبیرخانه هیات مرکزی گزینش وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: قانون متعدین خدمت نیز تغییر خواهد کرد همچنین در حال تغییر روش برای جذب معلمان ابتدایی هستیم، در گذشته فقط افراد با مدرک روانشناسی و آموزش ابتدایی جذب می‌شدند در حالی که ممکن بود فرد لیسانس کاملا غیر مرتبط داشته باشد و از سوی دیگر فردی با مدرک کارشناسی ریاضی نمی‌توانست استخدام شود.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها