|
کدخبر: 189475

کوچ ستاره های لیگ در پی بحران های مالی

​در روزهای پایانی لیگ برتر بیستم فوتبال، خیلی از باشگاه‌ها به بازیکنان خود بدهکار هستند و همین موضوع موجب جذاب‌تر شدن پیشنهادات خارجی برای جلب نظر ستاره‌ها شده است.

ورزش کوچ ستاره های لیگ در پی بحران های مالی

از کاپیتان تیم ملی تا ستاره‌های استقلال و پرسپولیس در انتظار اتمام فصل و خروج از ایران هستند؛ علت را باید در پرداخت نشدن مطالبات داخلی و قراردادهای چرب و شیرین خارجی جست‌وجو کرد که در کنار افزایش درآمد، بهبود زندگی حرفه‌ای و شخصی را هم برای ستاره‌های فوتبال ایران به دنبال دارد.

احسان حاج صفی، پیام نیازمند، مهدی قایدی، محمدحسین کنعانی زادگان، احمد نوراللهی، سیاوش یزدانی، محمد محبی و... بازیکنانی هستند که جزو سهمیه ملی پوشان لیگ برتری هم به شمار می‌روند ولی حالا بیش از هر زمان دیگری به خروج از ایران نزدیک شده‌اند.

بحران مالی در چندین سال گذشته، ضربات خود را به باشگاه‌های مختلف لیگ برتری هم زده است. دیگر خبری از سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی مانند آنچه زنوزی در تراکتور پیاده کرده بود نیست و از طرفی استقلال و پرسپولیس هم توان پرداخت تعهدات بازیکنان خود را ندارند.

به طور کلی وابستگی بسیاری به منابع دولتی برای ایجاد تعادل در بودجه وجود دارد اما درحال‌حاضر با توجه به افزایش تورمی دستمزدها و کاهش منابع دولتی، شرایط نامتعادل‌تر است.

 بازیکنان طلبکار و علاقه‌مند به جدایی

درحال‌حاضر که مسابقات به پایان فصل رسیده و فقط ۸ دیدار دیگر از مسابقات باقی مانده، خیلی از تیم‌ها فقط حدود ۵۰ درصد مطالبات بازیکنان خود را پرداخت کرده‌اند. در نتیجه بازیکنانی که پیشنهاد خارجی داشته باشند، در رفتن از ایران درنگ نخواهند کرد.

استقلال و پرسپولیس هنوز نتوانسته‌اند بازیکنان معمولی خود را هم باری تمدید قرارداد متقاعد کنند. در واقع بازیکن هم حق دارد که با توجه به دریافت نکردن مطالبات فصول گذشته، پای میز مذاکره نمی‌نشیند.

طبیعتا هوادار و علاقه‌مند به فوتبال هم مانند آنچه در گذشته شاهد بودیم، مشکلی با این قضیه نخواهد داشت و مجبور است تضعیف شدن و کاهش کیفیت مسابقات باشگاهی و پیامد این اتفاق در لیگ قهرمانان آسیا را نظاره کند.

با در نظر گرفتن این موضوع، فصل آینده فوتبال باشگاهی ایران را بدون ستاره هایش تصور کنید؛ فوتبالی که در فصل جاری با انتقال بازیکنان به فوتبال قطر و اروپا، از نبوغ و تکنیک گذشته خالی شده است.

 نه ستاره‌ای می‌ماند، نه ستاره‌ای می‌آید

از طرفی در همین وضعیت موجود شاهد بودیم که تیم هایی مانند استقلال، پرسپولیس و تراکتور در پرداخت مطالبات بازیکنان خارجی خود درمانده‌اند. پرسپولیس به زحمت رادوشوویچ را به تهران برگرداند، حمزاوی با دردسر از ایران رفت و میلیچ هم قراردادش را با استقلال فسخ کرده است. بهترین گلزن فصل گذشته یعنی دیاباته هم بعد از شل کن و سفت کن‌های فراوان از آمادگی دور شده است.

با این اتفاقات، آیا به صلاح است که جای خالی ستاره‌های ایرانی که به علت دریافت نکردن دستمزدهای خود، وطن را به مقصد لیگ‌های خارجی منطقه و اروپا ترک کرده اند، با بازیکنان خارجی جدید و احتمالا با کیفیت فنی به مراتب کمتر پر کرد؟

بحران کنونی فوتبال ایران که ریشه در مسائل مالی دارد، روز به روز بیشتر تیشه به ریشه فوتبال داخلی می‌زند. با این قراردادهای سنگین که خارج از توان باشگاه‌هاست، فوتبال ایران رو به زوال می‌رود.

میدان دادن به جوانان

در صورت عدم بهبود وضعیت مالی، باشگاه‌ها دست کم باید قید بازیکنان گران قیمت را بزنند و به سراغ جوانان با استعداد بروند که طبیعتا دستمزد کمتری را هم مطالبه می‌کنند. البته در گذشته هم شاهد بودیم که با توجه به نبود مدیران کارآمد و ساختار مدیریتی مناسب، قیمت‌ها چطور یک شبه سر به فلک گذاشتند.

به همین دلیل این احتمال هم می‌رود که اگر ستاره‌ها از ایران بروند، بازیکنان جوان به لطف دلال‌های فرصت طلب و مدیران کم دانش، همچنان دستمزدها را در بالاترین حد ممکن نگه دارند و وضعیت کنونی و بدهکاری تیم‌ها ادامه داشته باشد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...