|
کدخبر: 149488

گردوغبار خروجی از گندله‌سازی صبانور به حداقل رسید

به مناسبت روز هوای پاک با "شعار هوای پاک تعهد مسوولان، مشارکت مردم" از کارخانه گندله‌سازی شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور (سهامی عام) واقع در دهستان چهاردولی بخش مرکزی توسط خبرنگاران استان همدان به همراه مدیر روابط عمومی اداره کل محیط‌زیست استان و رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست اسدآباد بازدید به عمل آمد.

معدن گردوغبار خروجی از گندله‌سازی صبانور به حداقل رسید

در این بازدید نیم روزه خبرنگاران از روند تولید محصول گندله سازی، سرپرست واحد کنترل و کیفیت کارخانه اظهار کرد: صادرات گندله به خارج از کشور غیرمجاز بوده و درحال‌حاضر تولیدات ما به کارخانه هایی چون فولاد مبارکه و فولاد آذربایجان ارسال می‌شود ضمن اینکه خریداران دیگری نیز برای فروش محصول گندله کارخانه در برنامه قرار دارد.

مجتبی محبوبی تصریح کرد: کارخانه گندله‌سازی اسدآباد تنها کارخانه گندله غرب کشور بوده و صنعت گندله‌سازی از جمله صنایع با سوددهی بالا به شمار می‌رود.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان نیاز سالانه کارخانه‌های تولیدی فولاد کشور به گندله افزون بر ۲۶ میلیون تن است، خاطرنشان کرد: با وجود کارخانه‌های گندله‌سازی و ایجاد کارخانه‌های گندله بیشتر قطعا نیاز کشور به گندله مرتفع خواهد شد ضمن اینکه چندین سال پیش نیز نیاز به کنسانتره در کشور بالا بود و با ایجاد کارخانه‌های کنسانتره بیشتر نیاز کشور به این امر مرتفع و در این امر نیز صادرات این محصول به دیگر کشورها فراهم شد.

محبوبی در رابطه با صادرات گندله گفت: برای این امر باید تصمیمات کلان مدیریتی گرفته شود چراکه فعلا صادرات گندله به خارج از کشور به علت نیاز کشور ممنوع است.

وی همچنین با اشاره به بحث کرونا یادآور شد: کارخانه گندله و کنسانتره صبانور اسدآباد از نظر کنترل این امر در بحث پایش‌ها از جمله واحدهای تاپ استان به شمار می‌رود و در راستای ورود همکاران به محل کار خود قبل از ورود تب سنجی لازم انجام شده و ماسک و الکل و مواد ضد عفونی‌کننده به آنها تحویل می‌شود ضمن اینکه در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک به این افراد مرخصی ۱۵ روزه می‌دهند علاوه بر این موارد آزمایش‌های دوره‌ای از افراد حتما انجام می‌گیرد که تاکنون خوشبختانه از این نظر با مشکلی مواجه نبوده‌ایم و در این رابطه از همکاران HSE کارخانه لازم است قدردانی کنیم.

محبوبی در رابطه با طرح توسعه کارخانه گندله غرب کشور نیز اعلام کرد: برای طرح توسعه کارخانه باید از سال ۱۴۰۰ به بعد برنامه‌ریزی شود.

سرپرست بهره‌برداری کارخانه گندله‌سازی نیز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: عملیات اجرایی ساخت این کارخانه صنعتی در شهریور سال ۶۳ آغاز و طی ۳۶ ماه این پروژه تکمیل و با صرف هزینه‌ای افزون بر ۱۵۰ میلیارد تومان در بهمن ۱۳۹۷ افتتاح شده و به بهره‌برداری رسیده است.

قدرت الله فرهادنیا ظرفیت اسمی سالیانه این طرح را ۵۵۰ هزار تن برشمرد و افزود: درحال‌حاضر این کارخانه با اشتغال ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در سه شیفت کاری با تمام ظرفیت در حال فعالیت بوده و روزانه به صورت میانگین بیش از ۱۰۰ ماشین سنگین از این واحد بارگیری محصول گندله دارند.

وی مساحت این واحد را ۲۵ هکتار عنوان کرد و یادآور شد: از نظر زیست محیطی با توجه به اینکه این کارخانه صنعتی در منطقه سبز و کشاورزی قرار دارد، موارد زیست محیطی کاملا رعایت می‌شود و گندله‌سازی به صورتی است که در زمان تولید هر چه ضایعات تولید شود، مجدد شارژ و به سیستم تولید بازمی گردد و در این رابطه دور ریز و باطله ندارد ضمن اینکه علاوه بر این موارد در راستای حفظ محیط‌زیست هشت هکتار فضای سبز ایجاد کرده‌ایم.

فرهادنیا با بیان اینکه معدن گلالی واقع در ۲۰ کیلومتری و معدن باباعلی واقع در ۱۵ کیلومتری کارخانه از معادن تامین مواد این کارخانه به شمار می‌رود، تصریح کرد: سنگ آهن موجود معادن پس از مرحله کنسانتره که در جوار گندله‌سازی قرار دارد، برای تبدیل به گندله به کارخانه صنعتی گندله‌سازی انتقال داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این کارخانه روزانه ۲۰۰۰ تن گندله تولید می‌شود و این امر نقش بسزایی در رونق اقتصاد و اشتغال شهرستان اسدآباد دارد، خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی در مجاورت کارخانه کنسانتره سنگ آهن احداث شده و از محصول این واحد صنعتی تغذیه می‌کند.

فرهادنیا اظهار کرد: کنسانتره سنگ آهن برای استفاده در صنایع تولید آهن آلیاژی باید به گندله تبدیل شود و از این رو احداث چنین کارخانه‌ای از نظر اقتصادی به صرفه است.

وی با بیان اینکه کارخانه گندله‌سازی اسدآباد یکی از باکیفیت‌ترین کارخانه‌های گندله‌سازی کشور به شمار می‌رود، تصریح کرد: صادرات گندله‌سازی به خارج از کشور ممنوع بوده و درحال‌حاضر گندله تولیدی این کارخانه به کارخانه هایی چون فولاد آذربایجان و فولاد مبارکه ارسال می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان اسدآباد هم تصریح کرد: کارخانه گندله اسدآباد از نظر فضای سبز حدود هشت هکتار فضای سبز ایجاد کرده که نسبتا قابل قبول بوده و باعث کنترل گردو غبار زیست محیطی شده است.

مجید اسکندری در رابطه با گرد و غبار خروجی دودکش کارخانه نیز گفت: این کارخانه در راستای این امر بگ فیلتر الکترو فیلتر مناسب نصب کرده که موجب شده گرد وغبار خروجی دودکش کارخانه به حداقل و زیر حد استاندارد زیست محیطی برسد.

وی اضافه کرد: محیط‌زیست شهرستان به صورت فصلی خروجی دودکش این واحد را نمونه برداری می‌کند و تاکنون میزان گرد و غبار زیر حد استاندارد زیست محیطی بوده ضمن اینکه کارخانه گندله نیز موظف است به صورت فصلی خوداظهاری انجام دهد که این اقدام توسط کارخانه انجام می‌گیرد و آزمایشگاه محیط‌زیست خروجی دودکش و ذرات محیطی واحد را نمونه برداری می‌کند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر