|
کدخبر: 125275

غریب پور مطرح کرد؛

پیش‌بینی ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهر سنگ‌ها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایمیدرو به زودی با همکاری دانشگاه امیرکبیر، سیستم مدیریت پروژه را پیاده‌سازی می‌کند و هدف از این اقدام، شفاف‌سازی است.

معدن پیش‌بینی ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهر سنگ‌ها

غریب پور در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو که با حضور اعضا، بازرس و حسابرس قانونی برگزار شد، تصریح کرد: با انجمن مدیریت پروژه در حال استقرار مدیریت پروژه در ایمیدرو هستیم که هدف آن ایجاد شفافیت، کنترل هزینه، کنترل پروژه، شفافیت امور بین کارفرما و پیمانکار و کنترل پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها است.

وی افزود: به نظر می‌رسد با استقرار چنین سیستمی در سایر حوزه‌ها و دستگاه‌های دولتی، بسیاری از مشکلات مربوط به هزینه کرد، کنترل هزینه‌ها و پیشرفت طرح‌ها برطرف می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به تحقیقات اخیری که درباره جایگاه سازمان‌های توسعه‌ای جهان انجام شده اشاره کرد و افزود: نتیجه تحقیقاتی که به تازگی از سوی دانشگاه امیر کبیر (به سرپرستی دکتر کاوه محمد سیروس استادیار دانشکده مهندسی) انجام شده نشان می‌دهد حتی کشورهای توسعه یافته دارای سازمان‌های توسعه‌ای هستند.

به گفته وی ژاپن، ایتالیا و نیز ایرلند، کره جنوبی، افریقای جنوبی و مالزی به رغم اینکه از سیستم سرمایه داری برای هدایت کشورهای خود بهره می‌برند، از سازمان‌های توسعه‌ای دولتی برخوردارند.

مدل توسعه حوزه‌های جدید

غریب پور گفت: سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهرسنگ ها) و نیز سنگ‌های تزیینی حوزه‌های جدیدی است که ایمیدرو در حال توسعه آنها است.

وی تاکید کرد: بر اساس مدل توسعه‌ای ایمیدرو، بخش خصوصی تمامی مراحل اجرا را برعهده دارد و این سازمان تنها به ارائه کمک‌های در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و تحلیل داده‌ها می‌پردازد.

به گفته غریب پور، ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در گوهر سنگ‌ها طی ۵-۶ سال آینده پیش‌بینی شده است.

وی یادآور شد: ۱۶۰ نفر در حوزه گوهر سنگ‌ها در فردوس آموزش دیده‌اند که همگی اکنون مشغول به کارند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین گفت: فعال‌سازی معادن سنگ تزیینی غیرفعال نیز جزو برنامه‌های ایمیدرو است که از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حال اجرا است.

غریب پور درباره مهیا شدن زمینه پشتیبانی بیشتر از معادن کوچک گفت: سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی سال قبل با مصوبات مجمع به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید و امسال به ۵۰۰میلیارد تومان می‌رسد. وی ادامه داد: در گام بعد افزایش سرمایه، به هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد که بدین ترتیب صندوق بیمه می‌تواند به ترتیب تا ۳ هزار میلیارد و ۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار بنگاه‌های کوچک معدنی ارائه دهد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ایجاد کنسرسیوم اکتشاف با راهبری ایمیدرو انجام شد به طوری بدون هزینه دولت، بنگاه‌های بزرگ اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کنند.

به گفته وی، ایمیدرو در راستای راهبری و نیز با استفاده تجربه سال‌های اخیر، در برخی واحدها به جای واگذاری سهام، اقدام به «واگذاری مدیریت» کرده که نتایج ارزنده‌ای در پی داشته است.

وی افزود: ایمیدرو سال گذشته ۴۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی سال‌های پیش از آن را به خزانه پرداخت کرد این در حالی است که مبالغ حاصل از خصوصی‌سازی به ایمیدرو بازنگشته‌ است.

دو اقدام مرکز تحقیقات فراوری مواد معدنی

غریب پور به دو اقدام مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی پایلوت استحصال عناصر نادر و همچنین ایجاد واحدهای فرآوری سیار (موبایل) در معادن کوچک، دو اقدام قابل توجه این مرکز است.

افزایش اعتبارات زیربناها

وی همچنین درباره بخش زیربناها با ابراز تشکر از افزایش اعتبارات این بخش از سوی سازمان برنامه و بودجه، اظهارکرد: ایمیدرو از سال گذشته اعتبارات بخش زیربناهای معادن را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

غریب پور تصریح کرد: این سازمان با مشارکت سرمایه‌گذاران خصوصی در حال توسعه زیربناها در خطوط جاده‌ای و آهن در سنگان است.

وی درباره حقوق دولتی گفت: این سازمان توسعه پیگیر توسعه بخش معدن است از این رو پیشنهاد می‌کند که در شرایط حاضر موضوع افزایش حقوق دولتی معادن با احتیاط بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

غریب پور به طرح فعال‌سازی معادن کوچک اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۴۶ معدن احیا شد و امسال برنامه احیای ۲۰۰ معدن را پیش رو داریم.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه گفت: سال گذشته به رغم اینکه شاهد افزایش تولید شدیم اما حوادث رشد ناچیزی داشته است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در حال انجام اقداماتی برای تثبیت جایگاه شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس هستیم.

به گفته وی، تشکیل صندوق‌های بازارگردان برای حمایت از بازار بورس، انجام شده است.

۴۰میلیون یورو قرارداد شرکت‌ها با هپکو

غریب پور درباره همکاری با شرکت هپکو، اعلام کرد: شرکت‌های معدنی با راهبری ایمیدرو بیش از ۴۰ میلیون یورو قرارداد با هپکو منعقد کرده‌اند.

وی افزود: ساخت دستگاه‌های معدنکاری توسط هپکو طی همکاری با شرکت‌های معدنی در دستور کار است.

 

منبع: شاتا

ارسال نظر