|
کدخبر: 102523

نقش شرکت مس در طرح انتقال آب خلیج‌فارس

حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل شرکت مس و مدیر گروه روابط عمومی به همراه مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات و مهندس ایوب باباسالاری مدیر فروش شرکت مس از منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و طرح‌های توسعه شرکت مس در این منطقه بازدید کردند.

معدن نقش شرکت مس در طرح انتقال آب خلیج‌فارس

پس از بازدید از منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس جلسه‌ای با حضور مهندس نجیبی معاون مالی و اقتصادی منطقه ویژه، مهندس بهمن نژاد مدیر زیرساخت‌ها و مهندس محمودی مدیر بازرگانی منطقه ویژه با هدف بررسی میزان پیشرفت طرح توسعه‌ای شرکت مس در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و ارتقاء سطح همکاری‌های دو جانبه برگزار شد.

مهندس بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس در این نشست با تاکید بر هم افزایی بین شرکت‌های زیر مجموعه ایمیدرو گفت: منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی برای اجرای طرح‌های صادرات محور و همچنین طرح‌های مرتبط با صنایع پایین دستی در صنعت مس دارد.

وی افزود: باید از این ظرفیت‌های در راستای جهش تولید در شرکت مس و تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت خدمتگذار استفاده استفاده شود.

رحمتی با بیان این که درحال‌حاضر ایجاد زیرساخت‌های انتقال اسید سولفوریک مهم‌ترین طرح توسعه‌ای شرکت مس در این منطقه است، گفت: این طرح شامل سایت احداث مخازن ذخیره اسید سولفوریک در منطقه ویژه اقتصادی، توسعه شبکه ریلی از مجتمع مس سرچشمه و مجتمع مس شهربابک و ساخت واگن‌های مخصوص انتقال اسید و ایزوتانک است و هم اکنون این طرح با پیشرفت بیش از ۹۵ درصد، مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

وی تاکید کرد: این طرح با استفاده از توان سازندگان داخلی و در راستای قانون استفاده از حداکثر توان ساخت داخلی و افزایش سطح بومی‌سازی صورت گرفته است.

معاون توسعه اکتشافات شرکت مس با بیان این که همچنین منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت‌های فراوانی برای اجرای طرح‌های صنایع پایین دستی صنعت مس و صادرات محور دارد، اظهارکرد: در این نشست افزایش همکاری‌های دو جانبه در استفاده از اسکله اختصاصی صادراتی موجود در منطقه ویژه خلیج‌فارس و همچنین اجرای بخشهایی از طرح‌های توسعه شرکت در منطقه جدید طرح توسعه ۹۰۰ هکتاری منطقه ویژه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی در ادامه به بازدید از طرح انتقال آب خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: شرکت مس برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تحقق جهش تولید نیازمند تامین منابع آبی مطمئن برای بهره‌برداری از معادن مس جدید متعلق به شرکت مس همچون درآلو و دره زار و فازهای توسعه معادن عظیم سرچشمه و میدوک است.

رحمتی بیان کرد: در این راستا شرکت مس با همکاری شرکت‌های گل‌گهر و چادرملو اقدام به اجرای طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس بعنوان یکی از مهم‌ترین مگاپروژه‌های تامین زیرساختهای حوزه معدنی کشور و منطقه کرده‌اند تا تا توسعه پایدار صنایع معدنی کشور را برای سال‌های آینده تضمین کنند.

معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با بیان این که این طرح شامل آبگیری از خلیج همیشه فارس، شیرین‌سازی و ایستگاه‌های پمپاژ و انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور به میزان ۱۳۰ میلیون متر مکعب درسال در فاز اول گفت: خوشبختانه با همت و همراهی نهادها و تامین به موقع بودجه این طرح، فاز نخست این طرح در امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و ظرفیت مگاپروژه مذکور بعد از اجرایی فازهای ۲ و ۳ به حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب در سال خواهد رسید که لازم میدانم از کلیه اشخاص و شرکت‌هایی که در اجرای مگاپروژه مذکور نقش ایفاء نمودند، صمیمانه سپاسگزاری نمایم.

 

منبع: مس پرس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...