|
کدخبر: 316332

فضای مجازی / فیلتر اینترنت

فقط این پلتفرم ها ثبت رسمی می شوند / وزیر اتمام حجت کرد

در یک مصاحبه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که بر اساس تصویب‌نامه‌ای که در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسیده است، هر فرد، پلتفرم دیجیتالی یا کانالی که بیش از ۵ هزار دنبال‌کننده دارد، نیازمند ثبت رسمی می‌باشد.

فناوری فقط این پلتفرم ها ثبت رسمی می شوند / وزیر اتمام حجت کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرده است که افراد، پلتفرم‌ها یا کانال‌هایی که در فضای مجازی بیش از ۵ هزار نفر دنبال‌کننده دارند، بایستی به صورت رسمی ثبت شوند. این الزام که برگرفته از قانونی مصوب در سال ۱۳۹۵ است، بیانگر ضرورت اخذ مجوز برای این دسته از فعالان مجازی است. اسماعیلی، در توضیح فرآیند، بیان داشته که روند اخذ مجوز برای آنها فرایندی آسان بوده و تنها نیازمند ثبت اطلاعات و مشخصات است.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک مصاحبه با اشاره به قانون مصوب سال ۱۳۹۵ که می‌گوید، همه انسان‌رسانه‌ها و کانال‌های بالای ۵هزار دنبال‌کننده باید مجوز بگیرند، گفت: «این امر چند امتیاز دارد، نخست این‌که فضای رسانه‌ای را منضبط می‌کند. انسان رسانه‌ها و کانال‌های بالای ۵ هزار نفر دنبال‌کننده می‌توانند در فرآیند فوری و آنی و صرفاً با ثبت مشخصات مجوز می‌گیرند»

همه امتیازاتی که تاکنون به خبرنگاران رسانه‌های عادی تعلق می‌گرفت زین‌پس عین آن‌ امتیازات (بیمه – تسهیلات) به انسان‌رسانه‌ها تعلق خواهد گرفت.

طبق گفته اسماعیلی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی در این مورد هیج تفاوتی با یکدیگر ندارند. ممکن است فردی در سکوی خارجی مشغول فعالیت باشد و این موضوع هیچ ایرادی ندارد، هر فردی که دارای سکو باشد، می‌تواند مجوز بگیرد.

ثبت رسمی پلتفرم ها در کشورها

ثبت رسمی پلتفرم‌ها در کشورهای مختلف به منظور تأمین امنیت سایبری، حفاظت از حقوق کاربران، و نظارت بر محتوای منتشر شده انجام می‌گیرد. این امر اغلب شامل جمع‌آوری اطلاعات هویتی مؤسسان و مدیران پلتفرم‌ها، ماهیت فعالیت‌ها، و منابع درآمدی است. در نتیجه، دولت‌ها می‌توانند:

حقوق کاربران را محافظت کنند که شامل حفاظت از داده‌های شخصی، جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده‌های مالی می‌شود.

به تنظیم‌گری در فضای مجازی بپردازند تا مطمئن شوند که پلتفرم‌ها قوانین ملی و بین‌المللی مربوط به محتوا را رعایت می‌کنند.

یک پایگاه داده رسمی از پلتفرم‌های فعال ایجاد کنند که مفید در بررسی‌های قانونی و جمع‌آوری مالیات‌ است.

کنترلی بر روی جریان‌های مالی داشته باشند تا از پول‌شویی و تراکنش‌های مالی غیرقانونی جلوگیری کنند.

در کشورهای دموکراتیک، ثبت رسمی معمولاً با حفاظت از آزادی بیان و حقوق دیجیتال کاربران همراه است، در حالی که در برخی از کشورها، ثبت رسمی ممکن است به منظور فراتری از نظارت و کنترل دسترسی به اطلاعات توسط دولت نیز استفاده شود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر