|

بخوانید :

کدخبر: 288954

نگاهی به زندگی و آثار برجسته محمود دولت آبادی نویسنده‌ مشهور و خوش‌آوازه ایران

ایران مهد بسیاری از هنرمندان و نویسندگان اهل قلم است. محمود دولت آبادی از جمله مشهورترین و خلاق‌ترین نویسندگان ایرانی است که با خلق آثاری برجسته و موثر توانسته در ذهن کتاب‌خوان‌ها جایگاه ویژه‌ای برای خود کسب کند. این نویسنده خوش ذوق در بسیاری از آثار خود با استفاده از قلم روان و ظریفش تنها نویسنده‌ای است که می‌تواند خواننده را به کل محسور نوشته‌های خود کند.

این شخص از فعال‌ترین نویسندگان ایرانی بوده و تعداد کثیری از آثار خارق‌العاده وی به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است. وی بنا بر شخصیت و دیدگاه منحصربه‌فردش توانسته خود را در جامعه ادبی دنیا تثبیت کند؛ به‌ گونه‌ای که جهانیان این شخص را در حوزه داستان‌نویسی فارسی به‌عنوان تبلور هنری یک دوره نیز می‌شناسند.

مختصری از زندگینامه و زندگی هنری محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی فردی با ذهن پربار و غنی زاده 10 مرداد 1319 بوده و در سبزوار به دنیا آمده است. دولت آبادی از جمله نویسندگانی است که از همان سنین کم نویسندگی را آغاز کرده و در 20 سالگی نیز از زادگاه خود یعنی سبزوار به شهر تهران به منظور نوشتن و حضور پرشور در تئاتر، رفته است. در همان سال‌ها برای تامین هزینه‌های خود هم‌زمان با خلق اثر و حضور در تئاتر در یک چاپخانه مشغول به کار شد.

وی چگونگی عطش و علاقه‌اش به نویسندگی را این گونه بیان می‌کند: علت اصلی حضور من در تئاتر و نویسندگی حضور در تعزیه‌های متعدد روستا در دوران کودکی و ایفای نقش در این مراسم بود. این نویسنده برجسته در تهران با پیوستن به گروه تئاتر ملی به مدیریت جناب عباس جوانمرد توانست کار خود را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده و در حیطه کارگردانی نیز کسب تجربه کند.

سبک نوشتاری خاص و شگفت‌انگیز محمود دولت آبادی

با ورود به دنیای آثار محمود دولت آبادی و خواندن این آثار به سادگی می‌توان به سبک نوشتاری او پی برد. این نویسنده خوش‌ذوق در بسیاری از داستان‌های جذاب خود از سبک رئالیسم تبعیت کرده و واقعیت‌های داستان را به صورت کامل و رسا بیان می‌کند.

این شخص با پیروی از سبک جذاب و منحصربه‌فرد رئالیسم و همچنین خلاقیت بی‌مانند خود همواره قادر به روایت داستان‌هایی ملموس و واقعی بود؛ حتی برخی آثار این شخص به قدری حقیقی و آمیخته از واقعیات است که خواننده به هنگام خواندن آن گویا به پای یک فیلم جذاب نشسته است.

معرفی آثار برجسته و خارق‌العاده محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی با تبحر بسیار زیاد خود در توصیف چهره و حالت‌ قهرمانان اصلی داستان‌هایش توانسته بیشترین تاثیرگذاری را در اعماق وجود مخاطبان داشته باشد؛ به گونه‌ای که چهره هر یک از این کاراکترها در ذهن مخاطب مدت‌ها باقی می‌ماند. در تعداد کثیری از رمان‌های کوتاه دولت آبادی ماجرای جالب زنان فداکار و قربانی مطرح شده است؛ از مهم‌ترین این سبک از آثار وی می‌توان به جای خالی سلوچ و کلیدر اشاره کرد.

کتاب کلیدر از برجسته‌ترین آثار خلق شده در تاریخ داستان‌نویسی ایران

رمان یا همان کتاب کلیدر یکی از بهترین و مشهورترین آثار دولت آبادی است. این کتاب به گفته بزرگ علوی تاریخ سه هزار‌ساله ایران را در خود گنجانده است؛ به همین جهت نقطه عطف بزرگی در تاریخ ادبیات مدرن ایران باستان به شمار می‌رود.

این رمان بازگوکننده حقایق زندگی روستانشینان خراسان است. محوریت این کتاب ستایش کار، سبک زندگی و طبیعت بکر روستاییان خراسان بوده و از شجاعت شخصیت‌ها و کاراکترهای اصلی خود سخن به میان می‌گذارد. دولت آبادی درباره این اثر گفته بود که دیگر گمان نمی‌کنم بتوانم رمانی کامل‌تر از کلیدر را خلق کنم. در حقیقت این رمان هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی کامل‌ترین رمانی است که این نویسنده خوش‌ذوق آن را به جهانیان معرفی کرده است.

از ویژگی‌های برجسته این کتاب می‌توان به شخصیت‌پردازی قدرتمند نیز اشاره کرد که منجر به روایت جامعه و رویدادهای رخ داده در آن شده است. همان‌طور که می‌دانید در دنیای پیشرفته کنونی که متاسفانه مردم علاقه زیادی به کتاب‌خوانی فیزیکی ندارند، وجود پلتفرم‌های آنلاین فروش و ارائه کتاب‌ها به صورت فایل در فرمت‌های مختلف بهترین فرصت را هم برای افراد کتاب‌خوان و هم افراد معمولی ایجاد کرده است همچنین شما با استفاده از فیدیبو، می‌توانید کتاب صوتی کلیدر را به راحتی گوش دهید و لذت ببرید.

کتاب سلوک از دیگر آثار خارق‌العاده محمود دولت آبادی

یکی دیگر از آثار برجسته دولت آبادی که پس از انتشار توجه شمار زیادی از خوانندگان و طرفداران وی را جلب کرد، کتاب سلوک بود. این کتاب با نام اثری متفاوت در کارنامه بلند بالای دولت آبادی ثبت شده و پنجمین کتاب این نویسنده توانمند است. کتاب سلوک بی‌شک یکی از بهترین و ارزشمندترین کتاب‌ها در سبک روایت عاشقانه است. نقطه متمایز این کتاب در مقایسه با سایر آثار دولت آبادی درهم‌تنیده شدن زمان و مکان و روایت موازی این اثر است. این کتاب داستان عاشقانه یک مرد به نام قیس را که بازگو کننده شخصیت مجنون است، روایت می‌کند.

در پلتفرم اختصاصی فیدیبو تمامی قوانین کپی رایت رعایت شده و همچنین تمامی کتاب‌ها و آثار نویسندگان به صورت آنلاین در اختیار مشتاقان کتاب قرار می‌گیرد. برای مطالعه کتاب سلوک تنها کافی است تا به وب‌سایت یا اپلیکیشن فیدیبو نیز مراجعه کنید تا بتوانید داستان عاشقانه مرد سردرگم این کتاب، یعنی قیس را خوانده و در ژرفای محتوای غنی و عاشقانه این کتاب غرق شوید.

سخن پایانی

محمود دولت آبادی با ذهن پربار و علاقه شدید خود به نویسندگی توانست در تاریخ ادبیات ایران حماسه‌ای ماندگار را بیافریند. از جمله آثار برجسته و مهم این شخص می‌توان به کتاب کلیدر و سلوک نیز اشاره کرد. هر یک از این کتاب‌ها داستان جالب و منحصر‌به‌فرد خود را دارند که نویسنده توانمند آن با استفاده از قریحه خود توانسته در ذهن مخاطب برای قرن‌ها نقش ببندد.

نویسنده: رپرتاژ

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...