|
کدخبر: 120445

تورم تولیدکننده بخش صنعت چقدر است؟ + جزئیات

طبق اعلام مرکز آمار تورم تولیدکننده بخش صنعت در فصل بهار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ۲۳.۸ درصد رسید که نسبت به فصل قبل، ۱۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

صنعت تورم تولیدکننده بخش صنعت چقدر است؟ + جزئیات

مرکز آمار، گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل بهار ۹۹ را اعلام کرد. بر این اساس تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار ۱۳۹۹ به ۸،۱ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ۶.۳ واحد درصد افزایش دارد. در میان بخش‌های مختلف صنعتی، کم‌ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت‌های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (۱.۸- درصد) و صنایع محصولات شیمیایی (۲.۸ درصد) و بیشترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین آلات اداری و محاسباتی (۳۸ درصد)، تولید سایر وسایل حمل و نقل (۳۴ درصد) و تولید کاغذ و محصولات کاغذی (۲۳ درصد) است.

 

تورم نقطه به نقطه به ۷.۸ درصد رسید

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار۱۳۹۹ به ۷.۸ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ۵.۵ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالا‌های خود در داخل کشور، در فصل بهار ۱۳۹۹ نسبت به فصل بهار ۱۳۹۷، ۷.۸ درصد افزایش دارد. در بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (۲۱.۸- درصد) و بیشترین آن مربوط تولید ماشین آلات اداری و محاسباتی (۸۹.۷ درصد) است.

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۲۳.۸ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۱۸ واحد درصد را کاهش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید زغال‌سنگ و پالایشگاه‌های نفت (۴.۲ درصد) و بیش‌ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (۱۱۲.۱ درصد)، انتشار، چاپ و تکثیر رسانه‌های ضبط شده (۶۹.۲ درصد) و تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر (۶۲.۴ درصد) است.

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر