|
کدخبر: 80854

بومی‌سازی لازمه تحقق رونق توسعه پایدار

محسن راعی - روزنامه‌نگار

modirfooladdd.jpg

یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت هر صنعتی آموزش نیروی انسانی و مسائل و امور پژوهشی است. و با توجه به اینکه در کشور ما از نیروی جوان و قشر تحصیل کرده در همه رشته‌ها وجود دارد و از طرفی بعد از تحصیل با غول بیکاری روبه‌رو می‌شوند، اخیراً صنایع بزرگ مانند ذوب آهن اصفهان با ایجاد بستر ارتباطی به‌صورت عملی زمینه ورود دانشجویان و اساتید و تکنسین‌های زبده را بگونه تحقق داده که عملا فراتر از یک دانشگاه فعالیت می‌کند.

و از آنجایی که نهادینه کردن توسعه پایدار در گرو رشد متوازن در همه بخش‌ها است؛ رشد متوازن در گرو توسعه متوازن و همراه با بهرمندی از آخرین فناوری‌های روز، دانش فنی، استفاده از نرم افزار و سخت افزارها می‌باشد.

خوشبختانه در صنعت فولاد شاهد تحقق این امر مهم هستیم بدون شک نمی‌توان نقش مدیران دلسوز و پیشکسوتان صنعت فولاد که شبانه روزی تلاش می‌کنند که شاهد تحقق رشد توسعه پایدار صنعت در کشور باشیم لیکن با توجه به مسائل تحریم‌های خارجی و گاه داخلی، نیاز مبرم به توسعه و به روز رسانی تجهیزات و دانش فنی است که ورود کنیم تا بتوانیم صنعت مهم فولاد را نه تنها حفظ کنیم بلکه بتوانیم در بازارهای جهانی با حداکثر تولید رقابت کنیم. با توجه به اهمیت دادن مدیران و دلسوزان این صنعت با ایجاد نهضت بومی‌سازی داخلی، فعالیت خود را در تحقق این مهم به خوبی انجام دهند و از آنجایی که صنعت فولاد ذوب آهن به عنوان نماد مادر صنعت فولاد و جبهه اول فولاد در خط مقدم قرار دارد، توانسته است شعار *"ما میتوانیم"* را به واقعیت *"توانستیم"* تحقق دهد به گونه‌ای که درحال‌حاضر بیش از ۷۰ درصد قطعات فولاد‌سازی توسط متخصصان و دانشجویان داخلی بومی‌سازی شده است. که درب‌های فلکسیبل باتری‌های کک سازی، تولید ریل ملی و لدل تارت ایستگاه ریخته گری، تاج دندانه گیر، فرم هوای دم از جمله این قطعات است.

وقتی صحبت از بومی‌سازی ۷۰ درصدی میکنیم یعنی افزایش راندمان و بهره‌وری بالای کار و سود آوری را در پی دارد. این موفقیت آن هم در شرایط تحریم‌های ظالمانه یعنی شکست تحریم‌کنندگان و فرصتی برای توسعه همه جانبه در همه بخش‌ها بدانیم.

و ان شالله که با حمایت مدیران و مسولین ذی ربط دولت بتوانیم این نهضتی را که بخوبی و بجا توسط مدیران خدوم و جهادی براه افتاده را همیاری و کمک کنیم نه این که مادر صنعت فولاد ایران برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه باشد و نیمی از ظرفیت خود را به این خاطر معطل بگزارد تا این که سود‌های خام فروشی به جیب یه عده اندک شمار برود و این واقعا آن هم در شرایطی که دشمنان چشم باز کرده‌اند تا زمین گیر شدن صنعت فولاد را ببینند؛ شایسته نیست که بخاطر منفعت یه عده انگشت شمار بخواهیم منابع و منافع ملی را چند نفر ترجیح بدیم و از دشمن حمایت کنیم.البته خوشبختانه با درایت مدیران و متخصصان ایرانی که.شبانه روزی در این راه جهاد گونه فعالیت می‌کنند، تا به حال توانسته‌ایم دیدن این روزهای سخت را برای دشمن رویا کنیم.

و امید است به یاری همدیگر و حمایت متولیان امر، شاهد تولید ۱۰۰درصدی ظرفیت ذوب آهن و پیشرفت و اشتغال پایدار دانشجویان و کارشناسان فنی این حوزه فعالیت باشیم.

گر به نفع دگران کار کنى

خویش را زُبده اخیار کنى

ور کنى سود خود از رنج‏طلب

شُهره گردى به یکى گنج‏طلب.

ارسال نظر