|
کدخبر: 172334

فرار خریداران از بازار خودرو

شمارش معکوس برای کاهش نرخ خودرو در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود با کاهش دوباره نرخ ارز و تثبیت آن به زودی و روند کاهشی نرخ بازار حاکم شود.

صنعت و معدن فرار خریداران از بازار خودرو

در حالی که بسیاری از معامله‌گران شناسنامه دار از رکود مطلق در بازار خودرو خبر می‌دهند اما در فضای مجازی نرخ‌ها روند افزایشی را به واسطه نوسان نرخ دلار تجربه کرده است.

کاهش نرخ دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان طی روزهای گذشته زمینه را برای تغییر شرایط در بازار خود را فراهم کرد و قیمت‌ها در این بازار را تا حدی کاهش یافت. نرخ خودروهای وارداتی و خودروهای مونتاژی در این فرآیند با کاهش شدید تری همراه بودند اما به‌تدریج با افزایش نرخ دلار طی دو روز اخیر بازار خود را نیز شاهد افزایش گام به گام قیمت‌ها است. البته میزان افزایش قیمت‌ها در بازار چندان بالا نیست به طوری که نرخ هر دستگاه افزایشی در محدوده یک تا دو میلیون تومان را شاهد بوده است.

در پاسخ به این سوال که افزایش نرخ کارخانه‌ای خودرو امیدی برای مهار ریزش نرخ خودرو بوده است یا خیر گفت: متاسفانه نرخ کارخانه نرخ بازار فاصله بسیار زیادی دارد از این رو افزایش نرخ کارخانه‌ای نمی‌تواند تاثیر چندانی بر بازار بگذارد تنها سبب می‌شود تقاضای غیرواقعی که در اثر فاصله قیمتی موجود در بازار وجود داشت از میان برود.

به گفته وی بازار خودرو دیگر بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاران تلقی نمی‌شود چرا که دوره سوددهی این بازار به پایان رسیده است. گزارش‌های رسیده از بازار خود را نشان می‌دهد که هرچند برخی از خودروهای ارزان تر بازار نظیر پراید ۱۳۲ و پراید ۱۱۱ و همچنین خودروهای در محدوده قیمتی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان افزایش محدودی را تجربه کرده‌اند اما خودروهایی در محدوده قیمتی از ۴٠٠ میلیون تومان در روزهای اخیر رشد قیمتی را شاهد نبوده‌اند. معکوس شدن روند قیمت‌ها در بازار حالا رکود حاکم بر بازار خودرو را سخت تر کرده است.

آینده بازار چه می‌شود؟

مشتریان خودرو با استناد به اینکه قیمت‌ها در آینده نزدیک کاهش خواهد یافت و تقاضای خرید خود را به تعویق انداختند اما چرا انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار شکل گرفته است؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به فضای حاکم بر مذاکرات وین این مذاکرات دیر یا زود به نتیجه مثبت دست خواهد یافت تا در نتیجه حباب بازار ارز تخلیه خواهد شد. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران نیز معتقد است با تخلیه حباب نرخ ارز در بازار و روند کاهشی نرخ خودرو نیز سرعت گرفته و فاصله قیمتی خودرو در بازار و کارخانه کاهش خواهد یافت. به گفته وی بیش از ۹۰ درصد از خریداران خودرو در سال‌های گذشته سرمایه‌گذارانی بودند که با هدف حفظ ارزش پول خود نسبت به خرید خودرو اقدام کردند اما در شرایط کنونی خرید خودرو به هیچ وجه نمی‌تواند سودی را به خرید دارند برساند. وی توصیه کرد کسانی که قصد فروش خودرو خود را دارند زودتر این کار را انجام دهند چرا که در روزهای آتی قیمت‌ها کاهش تجربه خواهد کرد بر این اساس بسیاری از معامله‌گران به استناد کاهش تقاضای خرید خودرو را نیز در رکود چشمگیر کنونی و کاهش تقاضای خرید موثر می‌دانند و معتقدند این کاهش تقاضا شود می‌شود فروشندگان واقعی مجبور به اعلام قیمت‌های پایین تر برای خودروهای خود شوند.

معکوس برای کاهش نرخ خودرو در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود با کاهش دوباره نرخ ارز و تثبیت آن به زودی و روند کاهشی نرخ بازار حاکم شود.

واکنش بازار به بمب قیمتی شورای رقابت چه بود؟

نعمت‌الله کاشانی نسب با تاکید بر اینکه در فضای مجازی قیمت‌های غیر واقعی برای خودروها اعلام می‌شود تاکید کرد: در شرایط کنونی قیمت‌ها در بازار مشخص نیست چرا که بازار با نوسان شدید نرخ ارز به روست و تا زمانی که نرخ دلار به ثبات نرسد نمی‌توان در مورد نرخ خودرو نظر داد.

به نظر می‌رسد معامله گران خودرو در انتظار مشخص شدن تحولات در محدده فردوسی و سبزه میدان، بازار سنتی ارز در تهران هستند. با این حال نه تنها این مقام صنفی بلکه دیگر معامله‌گران بازار نیزمعتقدند که قیمت‌های اعلامی در فضای مجازی، فضاسازی دلالان برای وارونه کردن روند حرکت بازار خودروست.

 او در پاسخ به این سوال که آیا خریداران در بازار حضور دارند یا خیر؟ گفت: تعداد خریداران بسیار اندک است و تقاضای خرید از سوی بسیاری از خریداران واقعی به تعویق افتاده است چرا که آنها معتقدند در آینده نرخ خودرو در بازار کاهش خواهد یافت

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...