|
کدخبر: 144473

اقدامی موثر برای کاهش قیمت خودرو

سخنگوی انجمن قطعه‌ سازان گفت: بحث فروش خودرو باید از فضای قرعه کشی و صف طولانی خارج و در بورس کالا عرضه شود.

صنعت و معدن اقدامی موثر برای کاهش قیمت خودرو

فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن قطعه‌ سازان با اشاره به نیاز فوری به تخصیص مواد اولیه یارانه‌ای به قطعه‌سازان به منظور جلوگیری از افزایش قیمت، گفت: در هر کشوری برای تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی از سرمایه دولتی استفاده می‌شود.

او بیان کرد: در کشورهای پیشرفته به هیچ عنوان خام فروشی انجام نمی‌شود و از طریق تولید از تمام منابع خود استفاده می‌کنند، اما در کشور ما تولید‌کننده فراموش شده است و مواد اولیه داخلی با رقم سنگین در اختیار تولید‌کننده قرار می‌گیرد.

سخنگوی انجمن قطعه‌ سازان تشریح کرد: واحد‌های تولیدکننده مواد اولیه باید وارد بورس کالا شوند، این کار باعث حفظ و ارتقای آنها و کاهش قیمت‌ها می‌شود زیرا مواد اولیه ترجیحی در اختیار بنگاه‌ها قرار دارد.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی باید تولید حفظ شود، ادامه داد: تولیدکننده‌ها در سال ۹۹ با زیان انباشته رو به رو هستند و دفاتر تولید کننده‌ها مورد حسابرسی قرار گرفته‌اند. سازمان امور مالیاتی باید به فکر بدهی تولید کننده‌ها باشد. علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی باید به لیست بیمه‌ای توقف یا تنفس بدهد، درحال‌حاضر تامین اجتماعی از واحدهای تولیدی لیست بیمه و حق بیمه می‌خواهد که همین امر باعث بیکاری می‌شود.

سخنگوی انجمن قطعه‌ سازان با بیان اینکه طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک در کمیسیون صنایع و معادن مجلس رای آورده و قرار است مکانیزم تنظیم و فروش خودرو را به صورت ساختاری اصلاح شود، گفت: بحث فروش خودرو باید از فضای قرعه کشی و صف طولانی خارج و در بورس کالا عرضه شود، نحوه عرضه، تقاضا و قیمت‌گذاری در عرضه خودرو در بورس کالا لحاظ می‌شود.

وی بیان کرد: مهم‌ترین مشکل قطعه سازان بحث تامین مالی است و خودروساز در اسرع وقت مطالبات قطعه سازان را پرداخت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر