|
کدخبر: 127771

همکاری معدنی ایران و استرالیا

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف‌های استرالیایی در زمینه‌های آموزش، اکتشاف، استخراج و فناوری هستیم.

صنعت و معدن همکاری معدنی ایران و استرالیا

خداداد غریب پور در دیدار با خانم لیندال ساکس (Lyndall Sachs) سفیر استرالیا در تهران، با اشاره به اینکه این حوزه‌ها به عنوان اولویت همکاری دو طرف مطرح است، اظهارکرد: اکتشاف و استخراج در عمق، جزو نیازهای اصلی ما برای توسعه بخش معدن است و تمایل داریم از تحقیق و توسعه و همچنین دانش فنی شرکت‌های استرالیایی بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه استرالیا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای معدنی و صاحب دانش فنی است، افزود: شرکت‌های کوچک معدنی نیز در زمینه‌های آموزش، فناوری، اکتشاف و استخراج خواهان همکاری هستند.

غریب پور تصریح کرد: نیاز است که مقامات دو کشور از توسعه و تقویت همکاری‌های بخش خصوصی طرفین، حمایت و پشتیبانی کنند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در عین حال جایگاه ایران در تولید فولاد را مورد تاکید قرار داد و افزود: در نیمه نخست امسال میلادی به رغم اینکه تولیدکنندگان بزرگ دنیا، کاهش تولید را پشت سرگذاشتند، ایران توانست رشد ۱۰درصدی داشته باشد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ایران بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد تولید کند که نزدیک به نیمی از آن صادر شود.

گزینه سنگ آهن استرالیا برای طرح‌های فولاد ساحل

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین با بیان برنامه افزایش ظرفیت تولید فولاد در سواحل جنوبی ایران، گفت: درحال‌حاضر دو طرح ۱۰ میلیون تنی تولید فولاد در جنوب ایران پیش رو داریم که واردات سنگ آهن از استرالیا جزو گزینه‌های مناسب این طرح‌ها هستند.

به گفته غریب پور، هر یک از این طرح‌ها سالانه به ۳۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز دارند.

وی تاکید کرد: همکاری در تامین سنگ آهن یکی از مسیرهای دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی است.

استقبال سفیر برای انعقاد تفاهمنامه

از سوی دیگر لیندال ساکس، سفیر استرالیا اظهارکرد: شرکت‌های استرالیایی به رغم محدودیت هایی که وجود دارد، همواره تعاملاتی در حوزه‌های معدن و همچنین صنایع غذایی با طرف‌های ایرانی داشته‌اند.

وی همچنین درباره انعقاد تفاهمنامه استقبال و خواستار بررسی موضوعات همکاری برای انعقاد این تفاهمنامه شد.

ساکس همچنین به برنامه برگزاری کنفرانس معدنی‌ای مارک (IMARC) استرالیا اشاره کرد و گفت: دوره فعلی (۲۷ اکتبر ۲۰۲۰) به صورت مجازی برگزار می‌شود اما برای سال آینده می‌توان، برای سخنران ایمیدرو برنامه‌ریزی کرد.

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر