|
کدخبر: 152056

واکنش روحانی به پیروزی ایران در دادگاه لاهه

رئیس‌جمهوری گفت: رای دادگاه لاهه نشانه قدرت و عظمت ملت بزرگ ایران در برابر ابرقدرتی مثل امریکاست.

سیاست واکنش روحانی به پیروزی ایران در دادگاه لاهه

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت با اشاره به رای دادگاه لاهه درباره شکایت ایران از امریکا گفت: در حالی که دشمنان می‌خواستند روزهای تاریکی را برای ایران ترسیم کنند و فضای تنفسی را بر ما تنگ کنند، خبرهای خوشی داریم که برای همه ما حائز اهمیت است.

وی افزود: خدمت مردم عزیز ایران تبریک می‌گویم که دیروز دولت تدبیر و امید موفقیت بزرگی در دادگاه لاهه به‌دست آورد و این چندمین پیروزی است که دولت در دادگاه بین‌المللی لاهه در مقابل امریکا به‌دست می‌آورد و این بسیار مهم است.

روحانی یادآور شد: این قدرت و عظمت برای ملت بزرگ ایران در برابر یک ابرقدرت است. در جنگ سیاسی صدها هزار کارشناس و متخصص در کنار آنها است و ما با عده‌ای از دیپلمات‌های محدود به جنگ آنها می‌رویم این عدد کم ما در برابر عدد بزرگ آن پیروزی‌اش زیبا و درخشان است.

وی اضافه کرد: در بخش حقوقی کمتر سابقه دارد از آغاز انقلاب مباحث را به دادگاه لاهه ببریم که دلایل خاص خودش را دارد در این دولت تصمیم قاطع گرفتیم در مسائل اختلافی در برابر امریکا بحث را به دادگاه لاهه برسانیم

وی خاطرنشان کرد: در دادگاه بین‌المللی لاهه ما رای بسیار موفقی گرفتیم علیرغم این که هزاران حقوقدان بزرگ را بسیج کردند رای این بود که دادگاه لاهه به دستور و قرار موقت رای داد که امریکا باید همه تحریم‌ها در امور انسانی را بلافاصله قطع کند، البته امریکا عمل نکرد.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: علیرغم اینکه یک دادگاه بین‌المللی به اتفاق آرا یعنی همه یازده قاضی عالی رتبه آن علیه امریکا رای دادند، یک موفقیت بسیار بزرگی برای ملت ما بود اما امریکایی‌ها گفتند که این دادگاه اصلاً صلاحیت ندارد برای اینکه اصل شکایت ایران را مورد بررسی قرار داده است.

وی افزود: ماه‌ها حقوقدان‌های ایران و امریکا در این زمینه بحث کردند و در دادگاه لاهه لوایح را تبادل می‌کنند.

روحانی یادآور شد: یک بار مرحوم دکتر مصدق به این دادگاه رفت و در تاریخ ما ماندگار شد. در این دولت چندین نوبت ما به دادگاه بین‌المللی رفتیم و بحمدالله تا امروز در همه مراحل پیروز بودیم. البته دعوای اصلی ماهوی راجع به این پرونده هنوز در آینده است ولی در این مرحله امریکایی‌ها خیلی تلاش کردند که به دادگاه ثابت کنند که شما نمی‌توانید به این مسئله رسیدگی کنید اما این رای درباره صلاحیت دادگاه صادر شد و این یک موفقیت حقوقی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رئیس دولت دوازدهم گفت: تحصیل کردگان این سرزمین در حقوق و دیپلماسی در همه‌جا موفقیت و پیروزی‌های شگرف و بزرگی را به‌دست آوردند و من این موفقیت بزرگ را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

 

این خبر در حال تکمیل است

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر