|
کدخبر: 169259

توصیه روحانی به مردم درباره مصرف آب و برق

رئیس‌جمهور گفت: از آنجایی که امسال با خشکسالی مواجه هستیم، صرفه جویی در مصرف آب و برق اهمیت زیادی دارد.

سیاست داخلی توصیه روحانی به مردم درباره مصرف آب و برق

حجت الاسلام حسن روحانی امروز در آیین افتتاح چند طرح بزرگ وزارت نیرو، با بیان اینکه در ایام مبارک ماه رمضان و میلاد باسعادت امام حسن مجتبی (ع) هستیم، گفت: امام حسن مجتبی(ع)، امام صلح و صبر بود و حفظ جامعه اسلامی به دست مبارک ایشان انجام شد و حفظ جامعه اسلامی از انحراف به دست برادر برومند ایشان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بوده است.

وی بیان کرد: این دو عزیز که سیدی شباب اهل الجنه به تعبیر پیامبر بزرگ اسلام (ص) هستند، موجب فخر جامعه اسلامی برای همه مسلمانان جهان هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح طرح های بزرگ وزارت نیرو، اظهار داشت: بسیار خوشحالم که از ابتدای سال به طور منظم هر هفته شاهد افتتاح های بسیار مهمی بودیم و امروز هم در شصت و پنجمین افتتاح، شاهد افتتاح طرح ها و پروژه های زیادی به ارزش دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هستیم.

روحانی افزود: برای کشور ما مسئله آب بسیار مهم است و زمانی که سد، مرکز آب شیرین کن و یا آنکه کیفیت آب با تصفیه خانه آب بهبود پیدا می کند و یا چرخش آب با تصفیه خانه فاضلاب انجام می شود، مسائلی حائز اهمیت است.

وی گفت: ایران کشوری است که همواره با خشکسالی مواجه بوده است. متأسفانه ترسالی ها زمانی که آغاز می شود، بسیار کوتاه و در مقابل خشکسالی ها بسیار طولانی است و امیدواریم که خداوند این خشکسالی را که امروز شاهد آن هستیم، برای مدت طولانی برای مردم منطقه و ایران مقرر نکرده باشد.

رئیس‌جمهور افزود: امسال با خشکسالی مواجه هستیم و تقریباً منابع آبی که از آسمان در اختیار ما قرار می گیرد، ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. دوران بارش ها رو به اتمام است و به سمت هوای گرم و تابستان می رویم و بنابراین همه ما امسال باید بیش از سالهای گذشته در مصرف آب و برق صرفه جویی کنیم.

روحانی بیان کرد: سدهای ما مانند پارسال نیست و بسیاری از ظرفیت های سدهای ما امروز خالی است. همچنین بخش هایی از برق که اصطلاحاً برق آبی هستند، امسال دچار مشکل می شوند و باید تا حد امکان ملاحظه بیشتری در مصرف انرژی داشته باشیم.

وی با تشکر از وزارت نیرو به جهت اقداماتی که در این سالها در زمینه آب و برق انجام داده اند، خاطرنشان کرد: توانمندی بسیار زیادی در این زمینه در کشورمان ایجاد شد. در این سالهایی که ما در جنگ اقتصادی بودیم، برخی از درآمدهای ما کاهش یافت اما یک سری از درآمدهای دیگر به میدان آمد و کمک رسان ما در این ایام بود.

رئیس‌جمهور افزود: دنیا این موارد را محاسبه نکرد به گونه ای که بخش فولاد و پتروشیمی ما به صحنه آمدند. در صادرات گاز شرایط جدیدی داشتیم و همچنین در صادرات برق هم با شرایط جدیدی مواجه شدیم و بخشی از توان و تولید برق خود را توانستیم صادر کنیم.

روحانی گفت: همچنین در زمینه فرآورده های نفتی نیز توانستیم گام های خوبی برداریم. دشمن از فهم و محاسبه این مسائل غافل بود و مردم ما می دانند که قبل از دولت یازدهم، قدرت صادرات بسیاری از فرآورده ها را نداشته ایم و صرفاً وارد کننده بودیم به گونه ای که گازوئیل و بنزین را وارد می کردیم و حتی گاز را در فصل زمستان وارد می کردیم.

وی تأکید کرد: امروز ما صادر کننده گازوئیل، بنزین، گاز و برق هستیم و ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد و با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکت های دولتی و خصوصی در بخش های مختلف انجام دادند، به این مرحله برسیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: همچنین از پایان سال ۹۴ سرمایه گذاری های بسیار زیادی در کشور در سایه اجرای برجام انجام شد. به این معنا که برجام توانست درآمدهایی را در اختیار ما قرار دهد. نفت ما قبل از برجام حدود یک میلیون بشکه صادر می شد و قرار بر این بود که هر شش ماه یک بار هم ۲۰ درصد از میزان صادرات نفت ایران کاهش پیدا کند.

روحانی متذکر شد: ما بعد از برجام میزان صادرات نفت را به دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رساندیم و درآمدهای بسیار زیادی از این محل کسب کردیم. در بخشی از این درآمدها در صندوق توسعه ملی سرمایه گذاری شد تا طرح های بسیار مهم به نتیجه برسد.

وی افزود: اینکه ما امروز در برق، آب، نفت، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم، فارغ از ایثار و فداکاری مردم، جوانان و شرکت های دانش بنیان، مرهون سرمایه گذاری هایی است که در این بخش ها انجام شده است و اگر سرمایه نباشد، به قول معروف کمیت کار لنگ است.

رئیس‌جمهور گفت: در صورتی که سرمایه نباشد ما نمی توانیم یک پروژه بزرگ اقتصادی را به نتیجه برسانیم. ما به سرمایه نیاز داریم تا بتوانیم به تولید برسیم و آن تولید را به بازار برسانیم. البته باید تلاش کنیم که همیشه میزان تولید کشور بیشتر از میزان نیاز داخلی باشد تا بتوانیم بازار صادرات را هم بگیریم و با این بازار کیفیت و کمیت را افزایش دهیم.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...