|
کدخبر: 134744

شایع‌ترین سرطان در مردان را بشناسید

کارشناس بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: سرطان پروستات شایعترین سرطان در مردان ایرانی بوده و سایر سرطان‌های شایع در مردان به ترتیب پوست، معده، روده بزرگ و مثانه است.

فلوریا انفرادی افزود: پروستات غده‌ای به اندازه یک گردو است که زیر مثانه قرار دارد و با افزایش سن، وزن آن افزایش یافته و موجب بیماری «بزرگی خوش خیم پروستات» شده که باعث مشکلات ادراری در فرد می‌شود.

وی نیاز به دفع ادرار مکرر، جریان ادرار آهسته تر از معمول و خونریزی در هنگام دفع ادرار را از جمله علایم سرطان پروستات عنوان کرد که باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

انفرادی بیان کرد: کشف سرطان در مراحل اولیه کشنده نبوده ولی در صورت نادیده گرفتن علائم، در مراحل دیررس سرطان از غده پروستات خارج شده و غدد لنفاوی، استخوان ها، کبد و ریه را می‌تواند درگیر کند که درمان شدیدتر و پرعارضه تری را به دنبال خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اصلاح شیوه زندگی مانند تغذیه سالم، فعالیت بدنی منظم، پیشگیری از چاقی، عدم مصرف دخانیات و تریاک، توجه به علائم ادراری زودرس و در مواردی انجام آزمایش خون و تصویر برداری پروستات و زیر نظر پزشک بودن، می‌تواند تا حدود زیادی از بروز سرطان پروستات پیشگیری کند.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...