کدخبر: 91981

دستور رئیسی برای پیگیری حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی

دادستان انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه با بیان اینکه حقوق عامه در اولویت برنامه‌های قوه قضاییه است، گفت: با دستور رئیس قوه قضاییه بسیاری از مسائل مختلف در کمیته‌های تخصصی پیگیری می‌شود.

گسترش‌نیوز: کمال رئوف در خصوص احقاق حقوق عامه در قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها گفت: در رابطه با دوره قبلی ریاست قوه قضاییه با اینکه ریاست سابق در ابتدا چنین قولی به مردم داده و موازی و هم شانه ریاست جمهوری برنامه‌هایی در این رابطه مطرح کرده بود، قرار بود این مسئولیت را پیگیری کنند اما یک سری فعالیت‌های نمایشی توسط قوه قضاییه و قوه مجریه اجرا شد.

دادستان انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه تصریح کرد: از جمله این اقدامات نمایشی می‌توان به تصویب یک سری آیین‌نامه و دستورالعمل اشاره کرد اما فی الواقع چه از قوه قضاییه آن زمان و چه از نهاد ریاست جمهوری وقت خروجی مناسبی ندیدیم.

رئوف ادامه داد: مثلاً در بحث محیط زیست، الودگی هوای کلان شهرها، غیر استاندار بودن خودروها و خیلی از جاده‌ها و بحث‌هایی از بهداشت عمومی و موارد دیگر متأسفانه خروجیخوبی ندیدیم و به عنوان شهروند یا یک وکیل باید بگویم این موارد به عنوان مسائل خیلی مهم و حیاتی بود که امروز آثار زیان بار آن را در جامعه می‌بینیم.

این حقوقدان افزود: در بحث حقوق عامه شاید مطالبه گر اساسی آن مقننه و قضاییه باشند که باید بیایند و حقوق عامه را از دستگاه‌های اجرایی مطالبه کنند اما طبق قانون وعرف این‌طور نیست این وظایف فقط در حیطه وظایف یک قوه باشد با این حال قوه قضاییه مجریه هم باید اهتمام لازم به احیای حقوق عامه داشته باشد به طور کلی اگر بخواهیم نمره بدهیم نمره بسیار ضعیفی می‌دهم.

دادستان انتظامی مرکز وکلای قوه قضاییه در رابطه با احقاق حقوق عامه در دوره جدید قوه قضاییه گفت: با ورود ریاست قوه قضاییه جدید، ایشان یکی از اهداف و قول‌هایی که دادند بحث مطالبه گری حقوق عامه بود و در ابتدا بحث دبیر خانه یا کمیسیون پیگیری حقوق عامه را فعال کردند و هم اکنون جلسات مستمری در این رابطه دارند.

وی با بیان اینکه مسائل حقوق عامه در اولویت برنامه‌های دوره تحول قضائی قرار دارد، گفت: مسائلی از جمله بحث نارامی‌های آبان ماه و مشکلات ناشی از افزایش نرخ بنزین و در بحث سقوط هواپیما در دی ماه اینها را شخصاً رئیس قوه قضاییه دستور اکید داده بود که در شورا یا کمیته خاصی که در نظر گرفته شود پیگیری کنیم.

رئوف تصریح کرد: ابعاد حقوقی ترور سردار سلیمانی هم در این کمیته پیگیری می‌شود.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر